O nas
Kontakt

Kim są rebelianci Houthi w Jemenie, którzy atakują statki na Morzu Czerwonym?

Laura Kowalczyk

Houthi fighters and tribesmen stage a rally against the U.S. and the U.K. strikes on Houthi-run military sites near Sanaa, Yemen, on Sunday, Jan. 14, 2024.

Ugrupowanie to, ruch zaidi szyitów, który od początku XXI wieku walczy z rządem Jemenu, w którym przeważa większość sunnicka, przeprowadziło niedawno serię ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym, co zakłóciło światowy handel.

Po tygodniach ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym jemeńscy rebelianci Houthi znajdują się obecnie w centrum rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie, co grozi rozszerzeniem wojny Izrael-Hamas na konflikt regionalny.

Ale kim są Huti?

Huti to uzbrojona grupa polityczna i religijna, która identyfikuje się z szyicką mniejszością muzułmańską w Jemenie, Zaidis. Wraz z Hamasem i libańskim Hezbollahem grupa ta ustawiła się przeciwko Izraelowi, Stanom Zjednoczonym i Zachodowi.

Grupa została założona w latach 90. XX wieku przez Husseina al-Houthiego, ale większość świata po raz pierwszy usłyszała o jej istnieniu na początku XXI wieku, kiedy walczyła ona z długoletnim autorytarnym prezydentem Jemenu Alem Abdullahem Salihem.

W 2011 roku, podczas Arabskiej Wiosny, Salih przekazał władzę swojemu zastępcy Abdrabbuhowi Mansourowi Hadiemu. To właśnie za czasów niespokojnego rządu Hadiego w 2014 r. wspierani przez Iran rebelianci Houthi napadli na swoją północną twierdzę w Jemenie i zajęli stolicę, Sanę.

W 2015 roku po zajęciu części kraju ugrupowanie zmusiło Hadiego do ucieczki za granicę. Posunięcie to wywołało reakcję Arabii Saudyjskiej, która obawiała się powołania rządu Houthi, który ich zdaniem stałby się w zasadzie satelitą Iranu.

W tym samym roku koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej interweniowała, próbując przywrócić do władzy uznany na arenie międzynarodowej rząd Jemenu na wygnaniu, ale konflikt ostatecznie zakończył się wojną zastępczą między Arabią Saudyjską a Iranem.

Wojna w Jemenie trwała latami i spustoszyła kraj, najbiedniejszy naród arabski na świecie, zabijając 150 000 ludzi, w tym cywilów i bojowników, oraz powodując katastrofę humanitarną. Ponad rok temu wojna zakończyła się zawieszeniem broni, ale trwały pokój nie został jeszcze osiągnięty.

Obecnym przywódcą Huti jest brat założyciela grupy, Abdula Malika al-Houthi.

Co się dzieje teraz?

Chociaż Houthi sporadycznie atakowali statki na Morzu Czerwonym, grupa ta nasiliła swoje ataki na statki handlowe od czasu, gdy 17 października izraelski atak uderzył w szpital w Gazie, zabijając i raniąc wielu cywilów.

Huti twierdzą, że nie przestaną zakłócać handlu na Morzu Czerwonym, dopóki nie zostanie wprowadzone trwałe zawieszenie broni w Gazie, twierdząc, że ich celem są statki pływające pod banderą Izraela, będące ich własnością lub przez nią obsługiwane. Jednak tylko kilka z zaatakowanych statków ma bezpośrednie powiązania z Izraelem.

Iran zaprzecza udziałowi w atakach.

W zeszłym tygodniu amerykańskie i brytyjskie okręty wojenne oraz samoloty wystrzeliły rakiety w kierunku celów Houthi w Jemenie, uzasadniając swoje ataki odwetem za nieustające ataki tej grupy na statki na Morzu Czerwonym pomimo ostrzeżeń ze strony Waszyngtonu.

Stany Zjednoczone wcześniej unikały kontrataku, a prezydent Joe Biden wielokrotnie powtarzał, że obawia się niepożądanej eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie. Jednak we wtorek w zeszłym tygodniu Houthi wystrzelili swój największy w historii ostrzał składający się z 18 jednokierunkowych dronów szturmowych, rakiet manewrujących przeciw okrętom i rakiety balistycznej przeciw okrętom w stronę kilku międzynarodowych statków handlowych i okrętów wojennych na Morzu Czerwonym, zmuszając Stany Zjednoczone do reakcji militarnie.

Według Huti w atakach amerykańskich i brytyjskich zginęło pięciu żołnierzy, a sześciu zostało rannych. Grupa nie ustąpiła i zapowiedział odwet.