O nas
Kontakt

Europejski Trybunał Praw Człowieka potępia Grecję za wymienianie nazwisk osób świadczących usługi seksualne zakażonych wirusem HIV

Laura Kowalczyk

The European Court of Human Rights building in Strasbourg.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że władze Grecji naruszyły prawo do prywatności grupy kobiet, które w 2012 r. aresztowano i publicznie zidentyfikowano jako zakażone wirusem HIV prostytutki, które rzekomo zagrażały zdrowiu publicznemu.

Od czasu pierwotnej sprawy z 2012 roku zmarło kilka kobiet zidentyfikowanych publicznie.

Sprawę wniosło do sądu w Strasburgu we Francji 11 Greczynek, z których 10 zostało aresztowanych i oskarżonych o umyślne usiłowanie spowodowania poważnych obrażeń ciała w drodze rzekomego odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia z klientami.

Jedenasta kobieta w rzeczywistości nie była prostytutką, ale została zidentyfikowana jako osoba świadcząca usługi seksualne, ponieważ wzięto ją za jej siostrę. Od tego czasu zmarło pięciu spośród pierwotnych składających petycję w tej sprawie.

Sąd stwierdził, że władze greckie naruszyły prywatność dwóch kobiet, poddając je przymusowo badaniom krwi, oraz czterech kobiet, publikując ich dane osobowe. Przyznał łącznie 70 000 euro odszkodowania.

„Rozpowszechnione informacje dotyczyły nosicielstwa wirusa HIV skarżących, których ujawnienie mogło w drastyczny sposób wpłynąć na ich życie prywatne i rodzinne, a także sytuację społeczną i zawodową, gdyż jej charakter narażał ich na potępienie i ryzyko ostracyzm” – stwierdził sąd w notatce prasowej dotyczącej wyroku.

Prokurator, który nakazał publikację danych osobowych kobiet, „nie zbadał… czy można było zastosować inne środki, które mogłyby zapewnić skarżącym mniejsze narażenie na niebezpieczeństwo” – dodał.

Rozbicie

W okresie poprzedzającym wybory w Grecji w 2012 r. ówczesny minister zdrowia tego kraju, Andreas Loverdos, opowiadał się za rozprawieniem się z nielicencjonowanymi domami publicznymi po gwałtownym wzroście liczby zgłoszonych przypadków zakażenia wirusem HIV. Ostrzegł przed wzrostem liczby klientów uprawiających seks bez zabezpieczenia z prostytutkami za dodatkową opłatą.

Prostytucja jest w Grecji legalna, a osoby świadczące usługi seksualne muszą poddawać się regularnym badaniom lekarskim.

W ramach represji kobiety łapano z nielegalnych domów publicznych i ulic i zmuszano do poddawania się testom na obecność wirusa HIV na komisariatach policji.

Ponad 30 kobietom postawiono zarzuty karne, a władze opublikowały dane osobowe, zdjęcia i status HIV większości z nich, wraz z oskarżeniem, że celowo narażały swoje klientki, uprawiając seks bez prezerwatyw.

Od tego czasu kilka zaangażowanych w sprawę kobiet zmarło, w tym jedna, która według doniesień odebrała sobie życie.