O nas
Kontakt

Co będzie potrzebne Szwecji, aby przystąpić do NATO teraz, gdy Turcja porzuciła swój sprzeciw?

Laura Kowalczyk

US troops on Gotland beach following amphibious landing drill, part of BALTOPS annual Baltic Sea military exercise in Tofta, Gotland, Sweden on Wednesday, June, 7, 2022.

Turcja zatwierdziła ofertę Szwecji o członkostwo w NATO, ale Węgry pozostają przeciwne przystąpieniu Sztokholmu do sojuszu.

We wtorek turecki parlament zagłosował za zezwoleniem Szwecji na członkostwo w NATO, usuwając jedną z dwóch barier, które wciąż oddzielały ten kraj nordycki od jego przystąpienia do sojuszu wojskowego.

Obecnie jedynie opozycja Węgier uniemożliwia NATO uzyskanie jednomyślnego poparcia potrzebnego do przyjęcia nowego członka.

„Dziś jesteśmy o krok bliżej do zostania pełnoprawnym członkiem NATO” – napisał szwedzki premier Ulf Kristersson na X, znanym wcześniej jako Twitter. Po pochwaleniu decyzji Turcji sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg oświadczył w oświadczeniu, że również liczy, że Węgry „jak najszybciej dokończą ratyfikację narodową”.

Zgoda Turcji nastąpiła po ponad rocznym opóźnieniu wynikającym ze skarg Ankary, że Sztokholm był zbyt pobłażliwy wobec grup, które kraj uważa za zagrożenie terrorystyczne, w tym bojowników kurdyjskich. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiązał także ratyfikację szwedzkiej oferty przez kraj z zakupem 40 nowych myśliwców F-16 od USA dla własnej floty.

Od tego czasu Szwecja zmieniła swoje ustawodawstwo antyterrorystyczne i ograniczyła działalność finansową Partii Pracujących Kurdystanu, w skrócie PKK, która jest zakazana w Turcji.

Jednak nawet po usunięciu tej kluczowej przeszkody ostatni krok, jaki musi podjąć Szwecja, aby przystąpić do NATO, pozostaje trudny.

Co będzie musiało zrobić, aby Szwecja dołączyła do UE?

Nie jest do końca jasne, dlaczego Węgry dotychczas odmawiały poparcia szwedzkiej propozycji przyłączenia się do sojuszu wojskowego. Premier Viktor Orbán długo upierał się, że jego kraj nie będzie ostatnim, który wyrazi zgodę Szwecji – jednak minęły prawie dwa lata od chwili, gdy Szwecja po raz pierwszy wyraziła chęć przystąpienia do NATO, a Węgry są w rzeczywistości ostatnim krajem, który utrzymuje przystąpienie z powrotem.

Powód Orbána sprzeciwiający się kandydaturze Szwecji wydaje się być powiązany ze stanem węgierskiej demokracji, nadszarpniętej przez autorytaryzm premiera. Orbán, sprawujący obecnie urząd czwartą kadencję z rzędu, oskarżył szwedzkich polityków o mówienie „rażących kłamstw” na temat odstępstw od demokracji w jego kraju.

Organizacja pozarządowa Freedom House z siedzibą w Waszyngtonie przyznała Węgrom 3,96 na 7 możliwych punktów w zakresie demokracji, co oznacza, że ​​nie uważa ona już tego kraju za demokrację. Według tej organizacji pozarządowej partia Orbána ugruntowała swoją kontrolę nad niezależnymi instytucjami Węgier na przestrzeni kilkudziesięciu lat sprawowania władzy dzięki kontrowersyjnym zmianom prawnym i konstytucyjnym.

Węgierski premier przełamał także szeregi sojuszników z NATO, przyjmując przyjazne Kremlowi stanowisko wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wtorek powiedział, że zaprosił szwedzkiego premiera Ulfa Kristerssona do Budapesztu, aby omówić „przyszłą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jako sojusznicy i partnerzy”.

Rosja negatywnie zareagowała na chęć Szwecji porzucenia prowadzonej od kilkudziesięciu lat polityki niezaangażowania, gdyż przystąpienie tego kraju do sojuszu spowodowałoby otoczenie Morza Bałtyckiego przez państwa NATO.

O ile nie zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie węgierskiego parlamentu w celu omówienia propozycji Szwecji do NATO, jego kolejne zaplanowane zgromadzenie zaplanowano na 26 lutego.