O nas
Kontakt

Palestyńska piosenkarka weźmie udział w krajowym konkursie selekcji Eurowizji w Islandii

Laura Kowalczyk

Bashar Murad is set to compete in Iceland

Palestyńska piosenkarka została wymieniona jako uczestnik procesu selekcji islandzkiego Konkursu Piosenki Eurowizji pośród szerszych dyskusji na temat potencjalnego bojkotu wydarzenia przez ten kraj nordycki.

Palestyński piosenkarz Bashar Murad został oficjalnie wymieniony jako kandydat we wstępnym etapie selekcji islandzkiego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Murad, znany z poruszania w swojej muzyce tematów izraelskiej okupacji i równości płci na Bliskim Wschodzie, znajdzie się wśród dziesięciu artystów walczących o miejsce w półfinale Söngvakeppnin 2024, islandzkiego krajowego konkursu selekcji Eurowizji.

Mieszkający obecnie w Jerozolimie 30-letni artysta popowy współpracował z byłymi reprezentantami Islandii na Eurowizji – Hatari – grupą punkrockową znaną ze swojego otwartego sprzeciwu wobec obecności Izraela na terytoriach palestyńskich podczas konkursu odbywającego się w Izraelu w 2017 roku.

W okresie poprzedzającym konkurs w 2017 r. Hatari trafiał na pierwsze strony gazet swoich oświadczeń politycznych na temat izraelskiej okupacji Palestyny, co spowodowało ostrzeżenie Jona Oli Sand, dyrektora wykonawczego Europejskiej Unii Nadawców (EBU), ostrzegającego przed przesuwaniem granic tolerancji EBU.

Pomimo ostrzeżenia, podczas finału członkowie Hatari rozwiewali transparenty z flagą palestyńską, gdy ogłoszono wynik głosowania Islandii w telewizji.

Ostatecznie Islandia została ukarana grzywną przez EBU za naruszenie regulaminu konkursu.

Czy Islandia weźmie udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji?

Atari z Islandii wykonuje piosenkę
Atari z Islandii wykonuje piosenkę „Hatrio mun sigra” podczas wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie, Izrael, sobota, 18 maja 2019 r.

W tym roku oczy wszystkich zwrócone są na Söngvakeppnin, zaplanowany na luty i marzec, gdzie zwycięzca, w porozumieniu z islandzkim nadawcą RÚV, ustali, czy kraj weźmie udział w Eurowizji 2024.

Tło tej decyzji wiąże się ze znaczną presją na RÚV, aby albo wezwał Izrael do wycofania się z Eurowizji 2024, albo rozważył całkowity bojkot.

Islandzkie Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów (ISAC) zdecydowanie opowiadało się za bojkotem, chyba że Izrael zostanie zdyskwalifikowany, co odzwierciedla opinię podzieloną przez prawie 10 000 Islandczyków, którzy podpisały petycję (około 2,5% populacji kraju) w sprawie dyskwalifikacji Izraela.

Ponadto ponad 1400 fińskich artystów połączyło siły z islandzkimi muzykami, wzywając do wykluczenia Izraela z Eurowizji, powołując się na rzekome zbrodnie wojenne w Gazie.

Żądaniu towarzyszy groźba, że ​​jeśli Izrael nie zostanie wykluczony z konkursu, który odbędzie się w maju w szwedzkim mieście Malmö, fińska stacja nadawcza (Yle) zbojkotuje i powstrzyma się od złożenia fińskiego zgłoszenia.

„To niezgodne z naszymi wartościami, aby kraj, który popełnia zbrodnie wojenne i kontynuuje okupację wojskową, otrzymywał publiczną scenę w celu polepszania swojego wizerunku w imię muzyki” – czytamy w fińskiej petycji podpisanej przez artystów, muzyków i specjalistów branży muzycznej .