O nas
Kontakt

W Belgii i Francji w związku z konfliktami w Gazie nasilają się akty antysemickie

Laura Kowalczyk

Two ultra-Orthodox Jewish men walk in Antwerp, Belgium in this file photo

Od wybuchu wojny wiele krajów europejskich odnotowało wzrost liczby zgłoszonych aktów i retoryki antysemickiej. Raporty pokazują, że fizyczne i werbalne ataki na naród żydowski gwałtownie wzrosły w krajach Europy Zachodniej od czasu rozpoczęcia wojny Izrael-Hamas w październiku.

Według danych opublikowanych w czwartek w obu krajach liczba aktów antysemickich zarejestrowanych we Francji i Belgii gwałtownie wzrosła od czasu, gdy atak Hamasu na Izrael wywołał wojnę w Gazie.

We Francji dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i organu nadzorującego Służbę Ochrony Społeczności Żydowskiej wykazały, że w 2023 r. zgłoszono około 1676 aktów antysemickich – w porównaniu z 436 w roku poprzednim.

Według Rady Instytucji Żydowskich we Francji – głównej żydowskiej grupy interesów w kraju – liczba aktów antysemickich w ciągu trzech miesięcy następujących po ataku z 7 października była równa łącznej liczbie aktów z poprzednich trzech lat.

W sąsiedniej Belgii niezależny organ publiczny walczący z dyskryminacją podał, że otrzymał 91 raportów związanych z konfliktem między Izraelem a Hamasem między 7 października a 7 grudnia ubiegłego roku w porównaniu z 57 raportami za cały 2022 rok.

Większość raportów to uwagi lub czyny uznane za antysemickie, w tym przypadki negowania Holokaustu – podała niezależna organizacja Unia. W 66 przypadkach było jasne, że celem był Żyd.

Większość przypadków dotyczyła wiadomości zawierających nienawiść, ponad połowa z nich w Internecie, ale zdarzały się również komentarze w miejscach publicznych. Unia współpracuje także z prokuraturą i belgijską policją w dziewięciu przypadkach napaści i zniszczeń – podała.

W raporcie przytoczono przypadki pobić, graffiti i profanacji kilkudziesięciu grobów w żydowskiej części cmentarza niedaleko miasta Charleroi.

W okresie od października do grudnia otrzymała także osiem zgłoszeń dotyczących dyskryminacji lub mowy nienawiści związanych z pochodzeniem palestyńskim, arabskim lub wyznaniem muzułmańskim osób będących celem ataków.

Od wybuchu wojny wiele krajów europejskich odnotowało wzrost liczby zgłoszonych aktów i retoryki antysemickiej.

We Włoszech liczba epizodów w ubiegłym roku osiągnęła bezprecedensowy poziom – w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. zgłoszono 216 incydentów w porównaniu z 241 w całym roku poprzednim.

Obserwatorium Antysemityzmu podało, że w zeszłym roku we Włoszech zgłoszono 454 incydenty – najwyższy poziom w historii kraju.

Obejmowały one brutalne starcia antyizraelskich demonstrantów próbujących w sobotę dotrzeć na teren targów w mieście Vicenza na północy kraju, aby zaprotestować przeciwko obecności izraelskiego pawilonu na tym wydarzeniu.

Według Światowego Kongresu Żydów w Belgii żyje około 29 000 Żydów. Chociaż większość społeczności żydowskiej w stolicy, Brukseli, jest świecka, portowe miasto Antwerpia ma dużą populację ultraortodoksyjną i największą społeczność chasydzką w Europie.

We Francji, która ma największą w Europie społeczność żydowską i muzułmańską, Rada Instytucji Żydowskich we Francji stwierdziła, że ​​57,8% aktów antysemickich w 2023 r. było skierowanych przeciwko pojedynczym osobom.

Obejmowały one przemoc fizyczną lub słowa i gesty zawierające groźby. Grupa odnotowała także „eksplozję liczby aktów antysemickich w szkołach”.

„Sprawcy czynów antysemickich są coraz młodsi. Szkoła nie jest już sanktuarium” – stwierdził.