O nas
Kontakt

Jak wygląda świat oczami pszczoły? Nowa technologia odkrywa, jak zwierzęta widzą kolory

Laura Kowalczyk

a new camera system and software package that allows both researchers and filmmakers to capture and display animal-view videos.

W przeciwieństwie do ludzi budowa oczu zwierząt, takich jak pszczoły miodne i kolibry, oznacza, że ​​widzą one światło ultrafioletowe.

Czy kiedykolwiek chciałeś wiedzieć, jak zwierzęta postrzegają świat? Być może wkrótce będzie to możliwe, ponieważ nowa technologia umożliwi wgląd w sposób, w jaki dzieci postrzegają kolory.

Różne zwierzęta inaczej postrzegają świat ze względu na sposób działania ich oczu. Ludzie mają w siatkówce trzy rodzaje komórek wyczuwających kolory, zwanych komórkami czopkowymi, które pozwalają nam widzieć światło o długości fali czerwonej, zielonej i niebieskiej. Mieszanki tych trzech kolorów tworzą tęczę barw, którą widzimy na co dzień.

W przeciwieństwie do ludzi budowa oczu zwierząt, takich jak pszczoły miodne i kolibry, oznacza, że ​​widzą one światło ultrafioletowe (UV). Pomaga im znaleźć nektar i otwiera szerokie spektrum kolorów, których nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Aby zrozumieć, w jaki sposób te stworzenia komunikują się i wchodzą w interakcje z otaczającym je światem, naukowcy mogą zrekonstruować ich pogląd na świat. Jednak tradycyjne metody są często czasochłonne, wymagają specjalnego oświetlenia lub nie pozwalają na uchwycenie ruchomych obrazów.

Teraz nowa technologia umożliwia ekologom i filmowcom tworzenie filmów odtwarzających kolory, które widzą różne zwierzęta, z ponad 90% dokładnością.

Jak osoba stosująca filtr przeciwsłoneczny patrzy na pszczołę miodną.
Jak osoba stosująca filtr przeciwsłoneczny patrzy na pszczołę miodną.

Jak działa kamera z widokiem zwierzęcia?

„Od dawna fascynowało nas to, jak zwierzęta postrzegają świat” – mówi Daniel Hanley, jeden z autorów badań i adiunkt biologii na Uniwersytecie George’a Masona.

Hanley dodaje, że zwierzęta często podejmują kluczowe decyzje dotyczące celów, korzystając z poruszających się obiektów, dlatego ruchome obrazy są niezbędne do ich zrozumienia.

Nowy system kamer nagrywa w czterech różnych kanałach kolorów: niebieskim, zielonym, czerwonym i UV. Obrazy są następnie przetwarzane w oparciu o to, co już wiadomo o receptorach światła w oczach zwierzęcia, aby stworzyć dokładną reprezentację tego, co widzą.

„System kamer i powiązany pakiet oprogramowania pozwolą ekologom zbadać, w jaki sposób zwierzęta wykorzystują kolory w dynamicznych przejawach zachowania, w jaki sposób naturalne oświetlenie zmienia postrzegane kolory, a także inne kwestie, które do tej pory pozostawały nierozwiązane z powodu braku odpowiednich narzędzi” – naukowcy pisać.

Technologię opracowali naukowcy z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii i Hanley Color Lab na Uniwersytecie George’a Masona w USA. Wykorzystuje kamery, które każdy może kupić, oprogramowanie typu open source i druk 3D, umożliwiając innym zespołom na całym świecie odtworzenie widoku z perspektywy zwierzęcia.