O nas
Kontakt

UE „zaniepokojona” twierdzeniem Izraela, że ​​personel ONZ był zaangażowany w ataki Hamasu

Laura Kowalczyk

A woman walks past the UNRWA headquarters in Gaza

UE twierdzi, że jest „bardzo zaniepokojona” zarzutami Izraela, jakoby pracownicy Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich byli zaangażowani w ataki z 7 października.

Komisja Europejska i szef polityki zagranicznej Josep Borrell również wezwali UNRWA we wspólnym oświadczeniu do „zapewnienia pełnej przejrzystości w sprawie zarzutów i podjęcia natychmiastowych działań wobec zaangażowanego personelu”.

W piątek UNRWA ogłosiła, że ​​bada potencjalny udział kilku jej pracowników w atakach Hamasu z 7 października, w wyniku których zginęło ponad 1200 Izraelczyków i wywołało wojnę w Gazie, w wyniku której życie straciło ponad 26 000 Palestyńczyków.

Według oświadczenia Departamentu Stanu USA zarzuty dotyczą dwunastu pracowników UNRWA.

Szef UNRWA Philippe Lazzarini powiedział w piątek, że natychmiast zwolnił pracowników podejrzanych o udział „w celu ochrony zdolności agencji do dostarczania pomocy humanitarnej” do oblężonej Strefy Gazy.

Według jego rzecznika sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest „przerażony tą wiadomością”.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone wstrzymują finansowanie UNRWA do czasu zakończenia dochodzenia. Agencja ONZ odegrała kluczową rolę w zapewnieniu, że pomoc ratująca życie dotrze do ludności Gazy od wybuchu wojny.

Tymczasem dyrektor UE twierdzi, że „oceni dalsze kroki” i „wyciągnie wnioski” z wyników dochodzenia.

Unijny komisarz ds. sąsiedztwa Olivér Várhelyi i komisarz ds. pomocy humanitarnej Janez Lenarčič powtórzyło się wzywa do przejrzystego dochodzenia.

Płatności UE w zakresie pomocy rozwojowej na rzecz terytoriów palestyńskich zostały tymczasowo zawieszone w odpowiedzi na ataki z 7 października do czasu przeglądu mającego na celu zapewnienie, że żadna gotówka UE nie dostała się przypadkowo do rąk Hamasu, uznanego przez blok za organizację terrorystyczną.

Sprawdzono kontrakty o wartości 331 mln euro i nie stwierdzono przekierowań środków do grup terrorystycznych, co umożliwiłoby ponowny przepływ pomocy rozwojowej.

UE jest największym darczyńcą pomocy rozwojowej dla terytoriów palestyńskich, a znaczna część pomocy przekazywana jest za pośrednictwem UNRWA w celu wspierania rodzin bezbronnych i wysiedlonych.

Na lata 2021–2023 wkład UE do budżetu programu UNRWA wyniósł 281 mln euro.