O nas
Kontakt

Kto wyprzedził Elona Muska w roli najbogatszego człowieka na świecie?

Laura Kowalczyk

CEO of Tesla Motors Elon Musk on the left, LVMH luxury group CEO Bernard Arnault on the right

Zmiana w rankingu jest oznaką rozbieżności imperiów biznesowych i szybko zmieniających się wyników rynkowych.

Bernard Arnault, szef LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), zdobył tytuł najbogatszego człowieka na świecie, wyprzedzając Elona Muska z Tesli.

Według najnowszej „Listy miliarderów w czasie rzeczywistym” opublikowanej przez „Forbes” majątek netto Arnault wynosi obecnie 207,6 miliarda dolarów (191,5 miliarda euro), przed 204,7 miliardami dolarów Elona Muska (188,74 miliarda euro).

W zeszłym tygodniu Arnault odnotował niezwykły wzrost swojego majątku, a jego majątek netto wzrósł w piątek o 22,7 miliarda dolarów (20,9 miliarda euro) w ciągu jednego dnia, co stanowi niezwykły skok o 12,3%. Z kolei Elon Musk dzień wcześniej odnotował spadek swojej fortuny o 18 miliardów dolarów (16,6 miliarda euro), co oznacza spadek jego majątku netto o 8,1%.

Ten zwrot sytuacji uwydatnia rozbieżne trajektorie ich imperiów biznesowych, szczególnie widoczne po opublikowaniu ich najnowszych raportów finansowych.

Rekord 2023 dla LVMH

LVMH, luksusowy gigant kierowany przez Arnaulta, odnotował rekordowy rok 2023.

Wyniki konglomeratu w całym portfelu prestiżowych marek, do którego należą tak znane marki, jak Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi i Tiffany & Co., zaowocowały niezwykłym wzrostem przychodów, osiągając imponującą kwotę 86,2 miliarda euro za cały rok.

Oznacza to znaczny wzrost o 13% w porównaniu z danymi za 2022 r., znacznie przekraczający przewidywaną przez analityków kwotę 85,74 mld euro.

Największy wzrost przychodów Grupy LVMH zaobserwowano w sektorze handlu detalicznego selektywnego, który odnotował niezwykły wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost ten przypisuje się wyjątkowym wynikom Sephora i rozwojowi DFS, napędzanemu wznowieniem podróży międzynarodowych.

Marża brutto LVMH osiągnęła 59,28 miliarda euro, co oznacza wzrost o 9,4%, podczas gdy zysk netto wzrósł do 15,2 miliarda euro, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z 2022 rokiem.

Bernard Arnault, pozostając ostrożnym, ale optymistycznym, oświadczył: „Zachowując czujność w obecnym kontekście, z ufnością wchodzimy w rok 2024, wspierani przez nasze bardzo pożądane marki. »

Francuski miliarder wyraził także swoje oczekiwania, że ​​rok 2024 będzie inspirujący i wyjątkowy, podkreślając udział LVMH w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Pozytywne nastroje wokół LVMH znalazły odzwierciedlenie w wynikach akcji, które po ogłoszeniu wzrosły o 12,81% do 773,10 euro. Znaczący wzrost stanowi największy jednodniowy skok od października 2008 r., dzięki któremu Arnault znalazł się na szczycie światowych rankingów bogactwa.

Tesla boryka się z niepowodzeniami

Po drugiej stronie równania bogactwa znajduje się Tesla Elona Muska. Gigant pojazdów elektrycznych ogłosił skromny wzrost przychodów o 3,5% w czwartym kwartale 2023 r. do 25,2 miliarda dolarów (23,2 miliarda euro) i roczny przychód na poziomie 96,8 miliarda dolarów (89,3 miliarda euro), co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2022.

Jednak zysk brutto Tesli odnotował znaczny spadek o 15,3% do 17,66 miliarda dolarów. Chociaż zysk netto Tesli osiągnął 7,93 miliarda dolarów (7,3 miliarda euro), co stanowi znaczny wzrost o 115%, ten wyjątkowy wynik był w dużej mierze efektem jednorazowej ulgi podatkowej w wysokości 5,75 miliarda euro.

Patrząc w przyszłość, Tesla przedstawiła ostrożne prognozy na rok 2024, przewidując „trudny” rok dla światowego przemysłu motoryzacyjnego i prognozując „znaczny” spadek własnych marż rentowności. Ta perspektywa skłoniła kilku analityków z Wall Street do obniżenia swoich oczekiwań wobec Tesli, co doprowadziło do spadku notowań akcji.

Po opublikowaniu wyników akcje Tesli spadły o 12%, przyczyniając się do spadku Elona Muska na drugie miejsce wśród najbogatszych ludzi świata.

Wyraźny kontrast między fortunami finansowymi Bernarda Arnaulta i Elona Muska uwypukla zmienną naturę bogactwa we współczesnym krajobrazie biznesowym, gdzie szybkie zmiany wartości netto mogą nastąpić w ciągu kilku godzin, zależne od wyników giełdowych poszczególnych imperiów.