O nas
Kontakt

Węgierski Viktor Orbán unika okazji do zatwierdzenia członkostwa Szwecji w NATO

Laura Kowalczyk

FILE - Hungarian Prime Minister Viktor Orban

Rządząca partia Fidesz, posiadająca bezwzględną większość w parlamencie, zbojkotowała poniedziałkową sesję i możliwość głosowania nad wnioskiem narodu nordyckiego.

Ustawodawcy z partii premiera Węgier Viktora Orbána zbojkotowali w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, podczas którego zaplanowano głosowanie w sprawie umieszczenia propozycji Szwecji o przystąpieniu do NATO w programie prac legislacyjnych, co pogłębiło 18-miesięczne opóźnienia, które rozgniewały sojuszników Węgier.

Rządząca partia Fidesz, posiadająca bezwzględną większość w parlamencie, od lipca 2022 roku wstrzymuje kandydaturę Szwecji, zarzucając szwedzkim politykom „rażące kłamstwa” na temat stanu węgierskiej demokracji.

Po tym, jak w styczniu turecki parlament zagłosował za akcesją Szwecji, Węgry jako ostatni z 31 członków sojuszu wojskowego tego nie uczyniły, co skłoniło ich sojuszników do wywarcia nacisku na rząd nacjonalistyczny, aby bezzwłocznie przeprowadził głosowanie.

W zeszłym miesiącu Orbán powiedział sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi, że nalega, aby jego partia ratyfikowała ofertę „przy pierwszej możliwej okazji”.

Poniedziałkowe posiedzenie parlamentu poparło sześć partii opozycji, ale parlamentarzyści Fideszu nie pojawili się na posiedzeniu, co udaremniło próbę głosowania nad harmonogramem prac legislatury.

„Poniżające stanowisko” Węgier

Po poniedziałkowej sesji Agnes Vadai, posłanka z liberalnej Koalicji Demokratycznej, stwierdziła, że ​​zachowanie Orbána „postawiło Węgry w bardzo upokarzającej sytuacji” i że „nie ma powodu”, aby jego rząd miał blokować członkostwo Szwecji w NATO .

„Myślę, że to bardzo osobista sprawa dla Orbána, a także bardzo irracjonalne to, co robi pomimo całej nadchodzącej presji” – powiedziała The Associated Press. „On sam powinien zrozumieć, że (członkostwo Szwecji) będzie służyć interesom i bezpieczeństwu węgierskiego społeczeństwa”.

Węgierscy urzędnicy wskazali, że prawodawcy Fideszu nie poprą zorganizowania głosowania, dopóki szwedzki premier Ulf Kristersson nie przyjmie zaproszenia Orbána do odwiedzenia Budapesztu w celu negocjacji w tej sprawie. Kristersson powiedział, że wyruszy w podróż, ale dopiero po zatwierdzeniu przez Węgry członkostwa jego kraju w NATO.

W poniedziałkowym oświadczeniu Fidesz stwierdził, że ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO może nastąpić podczas zwyczajnej sesji parlamentu, „ale spodziewamy się, że szwedzki premier najpierw odwiedzi Węgry”.

„Jeśli jest to dla Szwedów ważna sprawa, szwedzki premier oczywiście przyjedzie do Budapesztu” – stwierdziła partia.

Ponowne zebranie się węgierskiego parlamentu zaplanowano na 26 lutego. Ale poseł Vadai powiedział, że nie ma gwarancji, że partia Orbána zobowiąże się do szybkiego uzyskania zgody.

„Nie jestem niestety pewna, czy sesja inauguracyjna rozpocznie się od ratyfikacji przez Szwecję” – powiedziała.