O nas
Kontakt

Badanie ujawnia, jak Ötzi Lodziarz, najstarsza mumia w Europie, naprawdę wyglądał za życia

Laura Kowalczyk

Badanie ujawnia, jak Ötzi Lodziarz, najstarsza mumia w Europie, naprawdę wyglądał za życia

Nowa analiza DNA Człowieka Lodu Ötzi, najstarszej ludzkiej mumii, jaką kiedykolwiek odkryto w Europie, ujawnia fascynujące nowe szczegóły dotyczące jego faktycznego wyglądu. Ostrzeżenie: powyższy film zawiera obrazy graficzne.

Dziesięciolecia po odkryciu Ötzi the Lodziarz, słynnej mumii lodowca, którą turyści odkryli we włoskich Alpach w 1991 roku, naukowcy zagłębili się w jego DNA, aby namalować dokładniejszy obraz starożytnego myśliwego.

Nowo udoskonalony starożytny genom wyekstrahowany z kości biodrowej Ötziego przedstawia świeże spojrzenie na jego rzeczywisty wygląd.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych przedstawień jego z długimi, rozczochranymi włosami i bladą skórą, nowa analiza sugeruje, że prawdopodobnie miał bardzo mało włosów na głowie, ciemne oczy i znacznie ciemniejszą skórę niż wcześniej sądzono.

Badanie wykazało również, że Ötzi wywodził się głównie od rolników z dzisiejszej Turcji.

Kim był Ötzi Lodziarz?

Źródło: zdjęcie AP
(L) „Oetzi the Lodziarz”, jedna z najstarszych ludzkich mumii lodowcowych, (R) Pomnik stoi w miejscu, w którym we włoskich Alpach znaleziono „Oetzi the Lodziarz”.

We wrześniu 1991 roku niemieccy wędrowcy wysoko w Alpach Ötztalskich, włoskiej dolinie niedaleko granicy z Austrią, natknęli się na szokujące odkrycie: zamarznięte zwłoki uwięzione w lodzie.

Szczątki należały do ​​mężczyzny, który zmarł około 5400 lat wcześniej, jako ofiara ataku strzałą w plecy.

Obok ciała odkryto pozostałości odzieży i wyposażenia, w tym miedziany topór, długi łuk i kapelusz z niedźwiedziej skóry.

Nazywany Ötzi, na cześć doliny, w której został znaleziony, odkrycie człowieka lodu poruszyło światową wyobraźnię, zapewniając bezprecedensowy wgląd w starożytne cywilizacje europejskie i dając naukowcom niezrównany dostęp do przeszłości.

Zagadka związana z jego brutalną śmiercią, jego tożsamością i okolicznościami jego obecności na górskiej przełęczy wywołała intrygę wykraczającą daleko poza dziedzinę archeologii.

Od 1998 roku Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu w Bolzano we Włoszech przechowuje jego ciało w specjalnej komorze chłodniczej.

Jakie jest znaczenie nowych odkryć?

Źródło: AFP
Posąg przedstawiający Lodziarza Otziego wystawiony w Muzeum Archeologicznym w Bolzano

Wcześniejszy szkic genomu Ötziego został opublikowany w 2012 roku. Jednak od tego czasu badania nad starożytnym DNA poszły do ​​przodu, więc naukowcy postanowili ponownie przyjrzeć się genom człowieka lodu, wyjaśnił autor badania Johannes Krause, genetyk z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

Zaktualizowany genom „zapewnia głębszy wgląd w historię tej mumii” – powiedział Andreas Keller z niemieckiego Uniwersytetu Saary, który pracował nad wcześniejszą wersją, ale nie był zaangażowany w najnowsze badania.

Opierając się na nowym genomie, wygląd Ötzi, gdy zmarł w wieku około 45 lat, był bardzo podobny do dzisiejszego wyglądu mumii.

„Jest ciemny i nie ma na nim dużo włosów” – powiedział autor badania Albert Zink, szef Instytutu Badań Mumii w Eurac Research we Włoszech.

Instytut Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka
Artystyczna rekonstrukcja wyglądu Ötziego na podstawie nowych odkryć.

Naukowcy wcześniej sądzili, że człowiek lodu miał jaśniejszą skórę i był bardziej owłosiony za życia, ale jego zmumifikowane zwłoki zmieniły się z czasem. Jego pochodzenie sugeruje, że żył wśród odizolowanej populacji w Alpach, powiedział Zink.

Większość Europejczyków ma dziś mieszankę genów z trzech grup: rolników z Anatolii, łowców-zbieraczy z zachodu i pasterzy ze wschodu. Ale 92% przodków Ötziego pochodziło tylko od anatolijskich rolników, bez większego mieszania się z innymi grupami.