Urodzony w Armenii poeta i działacz komunistyczny Manouchian był uważany za bohatera francuskiego ruchu oporu, który powstał przeciwko nazistowskiej okupacji Francji.
Osiemdziesiąt lat po egzekucji przez nazistów w Mont-Valérien ormiański bojownik ruchu oporu Missak Manouchian zostanie w środę wprowadzony do Panteonu.
Jego pochówek oznacza, że w Panteonie, w którym znajdują się szczątki wielu znanych obywateli francuskich, w tym Woltera, Jeana-Jacques’a Rousseau, Victora Hugo, Èmile’a Zoli i Marii Curie, po raz pierwszy pochowano ciało niefrancuskie.
Pogrzeb Manouchiana stanowi pełen szacunku ukłon w stronę jego pozycji przywódcy grupy „Czerwony Plakat” („L’Affiche Rouge”).
Nazwa wywodzi się od plakatu propagandowego rozprowadzanego przez Vichy France i władze niemieckie w okupowanym Paryżu w 1944 roku, mającego na celu zdyskredytowanie 23 bojowników francuskiego ruchu oporu – imigrantów – członków grupy kierowanej przez Manouchiana.
Tak zwana Grupa Manouchiana jest uważana za jedną z najaktywniejszych sił francuskiego ruchu oporu przeciwko nazistowskiej okupacji, a sam Manouchian od dawna uważany jest za bohatera.