Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.
Rosja skupia uwagę na północnym wschodzie
Jak poinformował w czwartek urzędnik, siły rosyjskie badają ukraińską obronę pod kątem słabych punktów na północnym wschodzie kraju.
Analitycy uważają, że jest to obszar, w którym Kreml będzie chciał wykorzystać swój niedawny sukces, jakim było zdobycie strategicznie ważnego miasta Adviika na wschodzie, być może poprzez zorganizowanie ambitnej czterotorowej ofensywy mającej na celu przebicie się przez linię frontu.
Rosja pokonała armię ukraińską w Adviidce znaczną przewagą na polu bitwy w ludziach, samolotach i artylerii.
Ośmielona pierwszym poważnym triumfem w tej wojnie od dziewięciu miesięcy Moskwa wydaje się zdeterminowana wykorzystać swoją wyższość w procesie przenoszenia swojej gospodarki na stopę wojenną.
Apel ONZ dla Ukrainy sfinansowano tylko 10% na rok 2024
Apel humanitarny ONZ mający na celu zaspokojenie potrzeb Ukrainy zostanie sfinansowany w jedynie 10% na rok 2024, powiedział w środę koordynator będący rezydentem tego kraju, narażając na szwank kluczową pomoc niezbędną do dotarcia do potrzebujących na obszarach pierwszej linii frontu.
Denise Brown, najwyższa przedstawicielka ONZ na Ukrainie, powiedziała, że szacunkowo 8,5 miliona Ukraińców żyjących w tragicznych warunkach w pobliżu stref walk jest zagrożonych brakiem podstawowych dostaw pomocy humanitarnej, w tym żywności i wody.
Coroczny apel ONZ dla Ukrainy wynosi 2,8 miliarda euro.
„Jeśli nie otrzymamy tych pieniędzy, nie wiem, skąd one będą pochodzić” – powiedział Brown w wywiadzie dla Associated Press. Bez funduszy „nie będziemy w stanie utrzymać tak dużej liczby naszych kolegów, którzy są całkowicie zaangażowani w pomoc humanitarną”.
Ukraina rozpaczliwie potrzebuje żołnierzy
Kiedy dwa lata temu armia rosyjska przeprowadziła inwazję na pełną skalę, Ukraińcy spieszyli się do ośrodków werbunkowych w całym kraju, aby zaciągnąć się, gotowi umrzeć w obronie swojego narodu.
Dziś, gdy Rosja kontroluje mniej więcej jedną czwartą Ukrainy, a obie armie praktycznie znalazły się w impasie, ten duch przygasł.
Ponieważ wielu Ukraińców uchyla się od poboru, ukrywając się w domach lub próbując przekupić sposób na wydostanie się z bitwy, parlament w Kijowie rozważa wprowadzenie ustawy, która zwiększyłaby potencjalną pulę rekrutów o około 400 000, częściowo poprzez obniżenie wieku poboru od 27 do 25.
Ale propozycja jest wysoce niepopularna.
Brak żołnierzy nie jest jedyną trudną sytuacją Ukrainy; desperacko potrzebuje także zachodniej pomocy wojskowej, o którą coraz trudniej jest uzyskać w miarę przeciągania się wojny. Jednak zmobilizowanie wystarczającej liczby żołnierzy to problem, który może rozwiązać tylko Ukraina.