O nas
Kontakt

Zwróć uwagę na lukę: dlaczego parytet wynagrodzeń ze względu na płeć jest nadal poza zasięgiem?

Laura Kowalczyk

Women in 2023 are still paid 13 per cent less than men, according to the most recent data.

Dysproporcje w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to lodowiec, który się nie stopi. Postęp w zmniejszaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w miejscu pracy jest w najlepszym wypadku niejednolity.

Najnowsze dane z końca 2023 r. pokazują, że kobiety nadal zarabiają średnio o około 13 procent mniej niż mężczyźni na godzinę przepracowaną.

Oznacza to, że od określonej godziny dnia pracy kobiety faktycznie pracują za darmo w porównaniu ze swoimi kolegami.

Komisja Europejska całkiem słusznie określiła postęp w niwelowaniu różnic w wynagrodzeniach jako „zbyt powolny” i określiła ubiegłoroczny postęp w tej kwestii jako „stagnację”.

W dzisiejszych czasach kobiety nie tylko nadal zarabiają zbyt mało, ale wręcz o tym wiedzą. Według ankiety (przeprowadzonej przez firmę CV Wizard zajmującą się rekrutacją kandydatów) ponad połowa kobiet uważa, że ​​otrzymuje zbyt niskie wynagrodzenie.

Spośród 1000 ankietowanych pracowników 55 procent kobiet stwierdziło, że nie zarabiają wystarczająco dużo, a największe niezadowolenie zaobserwowano wśród kobiet w wieku 30–44 lata.

UE dąży do zmniejszenia tej luki

Przejrzystość płac powinna jednak pomóc. Chociaż różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zmniejsza się w lodowatym tempie, świadomość pracowników na temat tej różnicy rośnie, częściowo dzięki unijnej dyrektywie w sprawie przejrzystości wynagrodzeń wprowadzonej w 2023 r.

Wymaga, aby pracodawcy zatrudniający 250 lub więcej pracowników składali sprawozdania na temat zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć co roku lub co trzy lata w przypadku firm zatrudniających 150 lub więcej pracowników.

Jeśli chodzi o ustawodawstwo dotyczące płci, ta nowatorska dyrektywa idzie stosunkowo daleko. Jej klauzule obejmują postanowienia dotyczące odszkodowań dla ofiar dyskryminacji płacowej oraz kar finansowych dla pracodawców, którzy złamią zasady.

W Wielkiej Brytanii – na którą nie mają wpływu dyrektywy UE – rząd uruchomił własny program pilotażowy dotyczący przejrzystości wynagrodzeń, który zachęca firmy do podawania wynagrodzeń we wszystkich ogłoszeniach o pracę.

Oznacza to, że kobiety od początku będą mogły lepiej porównywać swoje wynagrodzenie z wynagrodzeniem kolegów.

Kraje nordyckie na czele

Różnica w wynagrodzeniach jest problemem globalnym i sprawia, że ​​nawet raczkujące wysiłki UE wydają się odległe o lata świetlne.

W Stanach Zjednoczonych różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosi 17 procent, a Instytut Badań nad Polityką Kobiet przewiduje, że równość wynagrodzeń ze względu na płeć nie nastąpi przez kolejne 25 lat. Pracownicy amerykańskiego pokolenia Z tego nie zobaczą; nawet dla kobiet z pokolenia alfa prawdopodobnie nadal będzie to stanowić problem.

W Europie nie jest zaskoczeniem, że kraje skandynawskie dają szansę na zdobycie pieniędzy większej liczbie pracodawców z południa. W ciągu ostatniej dekady zróżnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć w pięciu gospodarkach – Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii – zmniejszyło się.

Od 2021 r. różnica w Finlandii zmniejszyła się z 20% do 16,2%; w Szwecji, która osiąga najlepsze wyniki, różnica w wynagrodzeniach wzrosła z 15,6% do 10,4%. Co się udało?

Silna presja na firmy ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracowników, w wyniku której ostatecznie przyjęto ustawodawstwo rządowe. Najpierw była zmiana kultury, potem prawo.

Ustawodawstwo jest notorycznie tępym i spóźnionym środkiem rozwiązywania długoterminowych problemów związanych z jakąkolwiek nierównością w miejscu pracy, w tym ze względu na płeć. Musi nastąpić zmiana kulturowa, co oznacza, że ​​żądanie parytetu wynagrodzeń musi być oczywiste, głośne i nieubłagane.

Szukasz nowego pracodawcy, który ceni Cię za doświadczenie i talent? Sprawdź poniżej aktualne stanowiska, a następnie rozpocznij własne wyszukiwanie na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice.

Dyrektor ds. wspomagania sprzedaży w UE, SumUp

SumUp z siedzibą w Londynie zajmuje się wszelkiego rodzaju równością, zwłaszcza kwestiami dotyczącymi płci. Poszukuje dyrektora ds. sprzedaży, który będzie odpowiedzialny za opracowanie kompleksowego planu skutecznego wdrażania nowych zasobów.

Idealny kandydat będzie miał duże doświadczenie w sprzedaży i oprogramowaniu sprzedażowym, a także wysoką tolerancję na zmiany i niejednoznaczność. Przeczytaj więcej i aplikuj już teraz.

Starszy menedżer ds. kontroli sprawozdawczości finansowej, Aviva

Aviva znalazła się na liście The Times, liście 50 najlepszych pracodawców na rzecz równości płci w 2023 r., a jej korzyści i treść polityki kładą silny nacisk na kwestie dotyczące kobiet. Zatrudnia starszego menedżera ds. kontroli sprawozdawczości finansowej w dziale ubezpieczeń na życie i emerytur w Dublinie.

Powinieneś być wykwalifikowanym księgowym lub aktuariuszem z doświadczeniem w audycie wewnętrznym/zewnętrznym w regulowanym środowisku. Jest to stanowisko hybrydowe, dające duże możliwości rozwoju kariery w momencie zmian w organizacji. Dowiedz się więcej tutaj.

Inżynier Frontend, Accenture

Accenture to kolejna firma ciesząca się doskonałą reputacją w zakresie równości płci. Otwarcie stanowiska dla inżyniera frontendu w Zurychu obejmuje przyszłościowe, wysokiej jakości frontendy dla aplikacji internetowych dla branży bankowej, ubezpieczeniowej, farmaceutycznej, transportowej i detalicznej. Mieszkałbyś w dynamicznym drugim mieście Szwajcarii. Zapoznaj się z kryteriami aplikacji już teraz.

Rada ds. Zatrudnienia TylkoGliwice ma setki stanowisk. Zobacz, które firmy zatrudniają dziś.