O nas
Kontakt

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzają ustawę o przywracaniu przyrody pomimo ostrej reakcji prawicy i protestów rolników

Laura Kowalczyk

The Nature Restoration Law aims to rehabilitate at least 20% of the European Union

Parlament Europejski dał we wtorek zielone światło dla ustawy o przywracaniu przyrody, przeciwstawiając się konserwatywnym naciskom na rzecz obalenia tej ustawy.

Ustawa otrzymała 329 głosów za, przy 275 głosach przeciw i 24 wstrzymujących się, co stanowi margines większy niż początkowo oczekiwano. Wynik wywołał aplauz i wiwaty ze strony socjalistów i zielonych posłów do Parlamentu Europejskiego, podczas gdy ich prawicowi koledzy milczeli.

Głosowanie było uważnie obserwowane w atmosferze protestów rolników, którzy uczynili Europejski Zielony Ład jednym z głównych obiektów krytyki.

Mimo to zatwierdzona we wtorek ustawa została w trakcie negocjacji mocno rozwodniona i brakuje jej ambicji pierwotnej propozycji. Tekst trafi teraz do Rady, gdzie państwa członkowskie przeprowadzą ostateczne głosowanie.

Ustawa o przywracaniu przyrody ma na celu rekultywację co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich Unii Europejskiej do 2030 r. oraz wszystkich zdegradowanych ekosystemów do 2050 r. Określa obowiązki i cele w różnych obszarach działania, takich jak pola uprawne, zapylacze, rzeki, lasy i obszary miejskie obszarach, aby stopniowo odwrócić szkody w środowisku spowodowane zmianami klimatycznymi i niekontrolowaną działalnością człowieka.

Zaprezentowana po raz pierwszy przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 r., zyskała dalsze znaczenie po podpisaniu przełomowego porozumienia w sprawie różnorodności biologicznej podczas COP15.

Jednak w zeszłym roku ustawa stała się celem zaciekłej kampanii opozycji ze strony konserwatystów, w szczególności Europejskiej Partii Ludowej (PPE), największej formacji w parlamencie. EPL wielokrotnie twierdziła, że ​​ustawa zagrozi źródłom utrzymania europejskich rolników, zakłóci istniejące od dawna łańcuchy dostaw, zmniejszy produkcję żywności, spowoduje wzrost cen dla konsumentów, a nawet zniszczy obszary miejskie, aby zrobić miejsce dla terenów zielonych.

Argumenty te zostały stanowczo zakwestionowane przez grupy lewicowe, Komisję Europejską, dziesiątki organizacji pozarządowych, tysiące klimatologów, przemysł energii odnawialnej i duże przedsiębiorstwa, takie jak IKEA, H&M, Iberdrola, Unilever, Nestlé i Danone, z których wszystkie nalegały, aby celem było przywracanie przyrody było zgodne z działalnością gospodarczą i niezbędne do zapewnienia długoterminowej żywotności gleb europejskich.

Naciski kierowane przez EPP, mające na celu wykolejenie wspólnego stanowiska Parlamentu, nie powiodły się w lipcu po tym, jak garstka konserwatystów zbuntowała się i wyłamała się z szeregów, aby głosować za projektem ustawy. Umożliwiło to posłom do Parlamentu Europejskiego rozpoczęcie negocjacji z Radą i osiągnięcie w listopadzie tymczasowego porozumienia, które miało zostać podbite przez obie instytucje.

Jednakże wybuch w styczniu ogólnoeuropejskich protestów rolników ponownie zaostrzył sprzeciw wobec Zielonego Ładu, ponieważ sektor rolnictwa bezpośrednio obwiniał przepisy dotyczące ochrony środowiska bloku jako przyczynę nadmiernych obciążeń biurokratycznych.

Ustawa o przywróceniu przyrody, która w dużej mierze zeszła na dalszy plan, ponownie znalazła się w centrum politycznej burzy.

„Nadal uważamy, że ustawa o przywracaniu przyrody jest źle opracowana i nigdy nie sprostała postawionym przed nami zadaniom” – powiedział we wtorek przed głosowaniem przewodniczący EPP Manfred Weber.

„Inflacja jest dziś napędzana wzrostem cen żywności w supermarketach. Musimy poprosić naszych rolników, aby produkowali więcej, a nie mniej, aby ustabilizować inflację”.

Pedro Marques z Socjalistów i Demokratów (S&D) sprzeciwił się tym twierdzeniom i oskarżył konserwatystów o szerzenie „dezinformacji”.

„Głosują nad tym pomysłem (niezgodnie z prawem), ponieważ dbają o rolników. To jest absolutnie nie do przyjęcia. To po prostu populizm. Wprowadza to w błąd Europejczyków, a na pewno naszych rolników” – stwierdził Marques.

„Odmawianie Zielonego Ładu i zaprzeczanie kryzysowi klimatycznemu z pewnością nie jest sposobem na rozwiązanie naszych problemów”.

Utrzymanie prawa jest odetchnięciem z ulgą dla Zielonego Ładu, który znajduje się pod rosnącą presją ze strony partii prawicowych i liberalnych, sektora rolnego i stowarzyszeń branżowych. Na początku tego miesiąca Ursula von der Leyen zdecydowała się wycofać kontrowersyjny projekt ustawy mający na celu zmniejszenie o połowę zużycia i zagrożeń związanych ze stosowaniem pestycydów do 2030 r.

„Tylko wtedy, gdy nasi rolnicy będą mogli żyć z ziemi, będą inwestować w przyszłość. I tylko jeśli wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie” – powiedział przewodniczący Komisji.

„Nasi rolnicy doskonale o tym wiedzą. Powinniśmy pokładać w nich większe zaufanie”.