Istnieją duże nadzieje, że obrotowa restauracja zostanie ponownie otwarta w wieży znajdującej się na liście zabytków II stopnia, jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na panoramie Londynu.
Imponująca wieża BT Tower w Londynie, znajdująca się na wysokości 189 metrów, nie wygląda na najbardziej gościnne miejsce do odpoczynku.
Jednak w zeszłym tygodniu ogłoszono, że kultowy brytyjski obiekt ma zostać przekształcony w hotel.
Obecny właściciel BT Group – międzynarodowa firma telekomunikacyjna znana wcześniej jako British Telecom – zgodziła się sprzedać wieżę amerykańskiemu gigantowi hotelowemu MCR Hotels za 275 milionów funtów (około 321 milionów euro).
„Ta umowa z MCR umożliwi BT Tower przyjęcie nowego celu, zachowując ten kultowy budynek przez nadchodzące dziesięciolecia” – powiedział Brent Mathews, dyrektor nieruchomości w BT Group.
Jaka jest historia BT Tower?
177-metrowa konstrukcja, pierwotnie nazywana Post Office Tower, została ukończona w 1964 roku i do 1980 roku była najwyższym budynkiem Londynu.
Dalszy odcinek olinowania podniósł całkowitą wysokość do 189 metrów.
Wieża była pokryta antenami mikrofalowymi, które zapewniały łączność w całej Wielkiej Brytanii, a także mieściła obrotową restaurację z panoramicznym widokiem na Londyn.
Restauracja została zamknięta po zamachu bombowym w 1971 r., do którego przyznali się zarówno anarchiści, jak i Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Nigdy nie został w pełni ponownie otwarty dla publiczności, z wyjątkiem specjalnych wydarzeń i okazjonalnych wycieczek.
Zmiany technologiczne stopniowo sprawiły, że pierwotna rola wieży w brytyjskiej sieci telekomunikacyjnej stała się przestarzała. Anteny mikrofalowe zostały usunięte ponad dziesięć lat temu.
„Odegrał kluczową rolę w przekazywaniu krajowych połączeń telefonicznych, wiadomości i sygnałów telewizyjnych, ale coraz częściej dostarczamy treści i komunikację innymi środkami” – powiedział Mathews.
Kiedy BT Tower zostanie ponownie otwarty jako hotel?
MCR Hotels jest właścicielem około 150 hoteli, w tym New Yorker Hotel i modernistycznego hotelu TWA na nowojorskim lotnisku JFK.
Firma oświadczyła, że będzie współpracować z brytyjskim architektem Thomasem Heatherwickiem nad projektem hotelu. W 2003 roku ten niegdyś futurystyczny budynek otrzymał status zabytku II stopnia.
Podróżni nie powinni jednak jeszcze planować dokonywania rezerwacji. Firma hotelowa stwierdziła, że przeprowadzka firmy BT „zajmie kilka lat” ze względu na skomplikowany sprzęt na miejscu.