Czechy i Polska udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, natomiast Węgry i Słowacja twierdzą, że nie wyślą broni do Kijowa, ale są gotowe udzielić pomocy humanitarnej lub finansowej.
Czwórka Wyszehradzka, nieformalna koalicja państw Europy Środkowej, jest mocno podzielona w poglądach na temat rosyjskiej wojny z Ukrainą i sposobów rozwiązania konfliktu.
Premierzy Czech, Węgier, Polski i Słowacji byli zgodni na wtorkowym spotkaniu w Pradze, twierdząc, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego i że Kijów potrzebuje pomocy.
Państwa V4 mają jednak odmienne zdanie na temat przyczyn rosyjskiej agresji i rodzaju wsparcia, jakie są gotowe zaoferować Ukrainie.
Podczas gdy Czechy i Polska zjednoczyły się w zdecydowanym wsparciu dla Ukrainy, w tym w dostawach broni, Węgry i Słowacja mają zdecydowanie odmienne poglądy.
„Myślę, że mogę powiedzieć, że istnieją między nami różnice” – powiedział czeski premier Petr Fiala, który był gospodarzem ich spotkania w Pradze.
„Nie będę tego ukrywać, nie miałoby to sensu, że różnimy się w poglądach na przyczynę rosyjskiej agresji na Ukrainę i sposoby jej rozwiązania” – stwierdziła Fiala.
„Prezydent Rosji Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, jedynym powodem wojny na Ukrainie jest agresja Rosji na Ukrainę” – powiedział polski premier Donald Tusk. „Bez względu na to, jak silnym pozostaje krajem Rosja, polityczne, moralne i historyczne ocena tego, co dzieje się dziś na Ukrainie, musi być jednoznaczna” – dodał.
Słowacja i Węgry odmówiły przekazania Ukrainie broni i amunicji.
Premier Słowacji Robert Fico stwierdził, że podejście Zachodu do wojny to „absolutna porażka”.
„Nie wierzę w militarne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie” – stwierdził Fico. Wspomniał także, że UE powinna opracować strategię pokojową na czas wojny.
Fico, lewicowy populista, już wcześniej powtarzał rosyjską narrację na temat przyczyn wojny na Ukrainie, w tym niepoparte twierdzeniem Putina, że obecny rząd ukraiński kieruje państwem nazistowskim, przed którym potrzebowali ochrony etniczni Rosjanie mieszkający na wschodzie kraju.
Sprzeciwia się także unijnym sankcjom wobec Rosji i chce uniemożliwić Ukrainie wejście do NATO. Powiedział, że żadna ilość zachodniej broni dla Ukrainy nie zmieni przebiegu wojny.
„Wojna może zakończyć się jedynie w drodze negocjacji” – powiedział węgierski premier Viktor Orbán, nacjonalistyczny konserwatywny populista. Dodał, że rozmowy pokojowe powinny się rozpocząć „im szybciej, tym lepiej”.