Do znaczących sygnatariuszy listu otwartego wzywającego do wykluczenia izraelskiego pawilonu narodowego należą zdobywca nagrody Turnera z 2023 r. Jesse Darling i Faisal Saleh, dyrektor Muzeum Palestyny w USA.
Tysiące artystów, kuratorów i krytyków podpisało się pod listem otwartym, w którym wzywają Biennale w Wenecji do wykluczenia izraelskiego pawilonu narodowego z tegorocznych targów sztuki współczesnej ze względu na wojnę w Gazie.
Jednak włoski minister kultury zdecydowanie poparł udział Izraela.
List internetowy poparło ponad 17 000 osób, w tym obecni i byli uczestnicy Biennale, a także zwycięzcy Turner Prize, prestiżowej corocznej nagrody przyznawanej brytyjskiemu artyście wizualnemu.
Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano we wtorkowym oświadczeniu wyraził solidarność z Izraelem, stwierdzając, że ma on nie tylko prawo do wyrażania swojej sztuki, ale ma obowiązek dawać świadectwo swojemu narodowi właśnie w chwili, gdy został mocno uderzony przez bezlitosnych terrorystów. ”
W oświadczeniu podkreślono również, że wszelkie próby zagrożenia „wolności myśli i ekspresji twórczej w demokratycznym i wolnym kraju, takim jak Włochy, są nie do przyjęcia, a także haniebne”.
Czy w reakcji Biennale na konflikt izraelsko-palestyński można stosować podwójne standardy?
W liście otwartym, stworzonym przez doraźną grupę o nazwie „Art Not Genocide Alliance”, zauważono, że Biennale zniechęciło do udziału w Biennale ze względu na apartheid w latach 1950–1968 i wprowadziło zakaz po amerykańskiej rezolucji zawieszającej „wymiany z rasistowskim reżimem” aż do zakończenia apartheidu.
Zwrócono również uwagę na wsparcie Biennale dla Ukrainy od czasu inwazji rosyjskiej w 2022 roku. Rosyjscy artyści wycofali się z udziału w 2022 roku.
„Biennale milczy na temat okrucieństw Izraela wobec Palestyńczyków” – napisano w liście. „Jesteśmy zbulwersowani tymi podwójnymi standardami”.
Sygnatariuszami są zdobywca nagrody Turnera w 2023 r. Jesse Darling, który uczestniczył w Biennale w 2019 r., a także Faisal Saleh, dyrektor Palestine Museum US, który powiedział, że wystawa proponowana na tę edycję została odrzucona.
Izrael znalazł się wśród 88 krajowych uczestników 60. Biennale sztuki współczesnej w Wenecji, które potrwa od 20 kwietnia do 24 listopada.
Wystawa w izraelskim pawilonie nosi tytuł „Ojczyzna” autorstwa artystki Ruth Patir.
Artyści palestyńscy biorą udział w wydarzeniach towarzyszących i pojawią się w głównym pokazie zatytułowanym „Foreigners Everywhere”, którego kuratorem jest Adriano Pedrosa, dyrektor artystyczny brazylijskiego Muzeum Sztuki w Sao Paulo.