Jest 29 lutego – data, która zdarza się tylko raz na 4 lata. Ale dlaczego i jakie tradycje i przesądy krążą w Europie wokół tego wyjątkowego dnia?
Czy ci się to podoba, czy nie, rok 2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że dzisiaj nie jest początkiem nowego miesiąca.
Dla tych z Was, którzy potrzebują bezczelnego przypomnienia, dlaczego luty ma dziś dodatkowy dzień, lata przestępne zdarzają się co cztery lata.
Powodem, dla którego mamy lata przestępne, jest to, że orbita Ziemi nie trwa dokładnie 365 dni, co powoduje tak zwane „dryft”.
W rzeczywistości jeden obrót wokół Słońca zajmuje naszej planecie około 365,2422 dni. Oznacza to, że każdy typowy 365-dniowy rok kończy się ćwierć dnia przed pełnym okrążeniem. Dlatego lata przestępne zasadniczo zapewniają, że nasze kalendarze pokrywają się z orbitą Ziemi oraz pokrywają się z równonocą i przesileniem.
Jeśli byłeś tego świadomy, możesz nie wiedzieć, że istnieje mnóstwo europejskich przesądów i tradycji związanych z 29 lutego – głównie związanych z miłością i pechem.
Oto krótki przegląd przesądów panujących w Europie wokół 29 lutego.
Grecja: Nie rób tego!
W greckim folklorze panuje przesąd, że zaręczyny lub ślub w roku przestępnym będą przeklinać związek i ostatecznie zakończyć się rozwodem lub przedwczesną śmiercią partnera. Na początek miło i wesoło. Jakby tego było mało, tradycja podpowiada, że osoby rozwodzące się w roku przestępnym nie zaznają szczęścia do końca życia.
Irlandia: Przywilej kobiet
Przeciwko modelowi greckiemu i ukraińskiemu stoi irlandzki zwyczaj, który głosi, że w roku przestępnym kobiety mogą oświadczać się mężczyznom. Początki sięgają V wieku, kiedy św. Brygida z Kildare, która uważała, że kobiety muszą zbyt długo czekać na oświadczyny, zgodziła się ze św. Patrykiem, że kobiety mogą się oświadczać. Odtąd co cztery lata zachęcano kobiety, aby uklękły na jedno kolano i poprosiły partnera o rękę. Nazywa się to Przywilejem Kobiet, a 29 dzień jest również znany jako Dzień Kawalera, dzień, który może okazać się kosztowny. Rzeczywiście, jeśli propozycja zostanie odrzucona, tradycją jest, że kobieta otrzymuje w ramach rekompensaty prezent – zwykle jedwabną suknię.
Szkocja: Historyczne kary
Irlandzcy mnisi przenieśli tradycję Przywileju Kobiet do Szkocji, z dodatkowym szczegółem: podczas oświadczeń kobiety muszą nosić czerwoną halkę. Następnie w 1288 r. królowa Szkocji Małgorzata wprowadziła prawo, zgodnie z którym każda odmowa w dniu przestępnym wymagała również odszkodowania: grzywny pieniężnej lub, podobnie jak w Irlandii, podarunku w postaci jedwabnej sukni.
Dania: Bez miłości, potem rękawiczki
Taka sama sytuacja jak w przypadku Irlandczyków i Szkotów, ale jeśli Duńczycy odrzucą propozycję kobiety, muszą podarować jej 12 par rękawiczek, aby ukryć fakt, że nie nosi pierścionka zaręczynowego.
Niemcy: Zimny rok
Niektórzy Niemcy uważają, że cały rok przestępny jest pechowy. Psuje sport. Ich powiedzenie brzmi: „Schaltjahr gleich Kaltjahr”, co oznacza „Rok przestępny oznacza rok zimny”. Jednak pod koniec roku w niemieckiej Nadrenii istnieje tradycja, zgodnie z którą w przeddzień 1 maja mężczyźni ozdabiają brzozy papierowymi wstążkami na znak, że kochają swoją partnerkę. W roku przestępnym sytuacja ta jest odwrotna. kobiety zaproszone do zrobienia tego samego.
Szkocja (ponownie): Sprawiedliwość dla Leaplingów
W szkockiej kulturze każdy urodzony 29 lutego uważany jest za pecha i nazywany jest „skaczącym”. To prawda, że nie świętują wielu urodzin, ale co gorsza, szkocka tradycja dodaje jeszcze jedną warstwę, mówiąc, że skoczkowie są skazani na „nieopisane cierpienie” przez całe życie. Uważają też, że lata przestępne są dla rolników skazane na porażkę, jak głosi przysłowie: „Rok przestępny nigdy nie był dobrym rokiem owiec”.
Włochy: Bardzo dobry czas
W Reggio Emilia, prowincji w północnych Włoszech, rok przestępny jest powszechnie znany jako „l'ann d'la baleina” – czyli „rok wieloryba”. Uważa się, że wieloryby rodzą tylko w latach przestępnych. Wieloryb gotowy.
Anglia: Do dna!
W 1928 roku Harry Craddock pracował jako barman w renomowanym hotelu Savoy w Londynie. Legenda głosi, że wymyślił napój z okazji roku przestępnego. Składniki obejmowały gin, słodki wermut, sok z cytryny i Grand Marnier. Zasadniczo jest to pretekst, aby dać się ponieść dodatkowemu dniu lutego. Zaufaj Anglikom…
Francja: Wyjątkowa gazeta
We Francji 29 lutego co cztery lata ukazuje się specjalna gazeta satyryczna. Zatytułowany La Bougie du Sapeur, działa od 1980 roku i pozostaje niezwykle popularny. W rzeczywistości zwykle się wyprzeda i przewyższa sprzedaż innych gazet krajowych. Stał się tak popularny, że od 2016 roku La Bougie du Sapeur sprzedawany jest także w Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu i Kanadzie. W tłumaczeniu na „Świecę Sapera”, gazeta wywodzi się od francuskiej postaci z komiksu stworzonej przez George’a Colomba w 1896 r., zwanej Camember. Camember, żołnierz armii (lub „saper”), urodził się 29 lutego i wstąpił do wojska, gdy czterokrotnie obchodził swoje urodziny. Jeśli więc kiedykolwiek wpadnie wam w ręce egzemplarz – dzisiaj ukazuje się 12. wydanie – ci źli chłopcy to przedmioty kolekcjonerskie – a także przyjemna lektura.