Aktualizacja legislacyjna wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego produktów wprowadzonych do obrotu przed 2012 rokiem.
Po głosowaniu ministrów energii zebranych dziś w Brukseli (4 marca) odpady z paneli fotowoltaicznych (PV) będą zbierane, przetwarzane i odzyskiwane na koszt producentów.
Ministrowie Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) głosowali dziś nad poprawkami do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, mającymi na celu dostosowanie jej do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 2022 r. uznającego prawo UE za „częściowo nieważne” ze względu na „nieuzasadnionego stosowania z mocą wsteczną”.
Dzisiejsze głosowanie ustaliło, że koszty zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów z paneli fotowoltaicznych wprowadzonych do obrotu po 13 sierpnia 2012 r., czyli roku przyjęcia ustawy przez współprawodawców, spoczywają na producentach.
Ponadto producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego, którzy zostali wprowadzeni na rynek UE po 2018 r., kiedy Komisja Europejska przyjęła zestaw wytycznych ułatwiających wdrażanie na szczeblu krajowym, będą również odpowiedzialni za gospodarowanie odpadami w sposób bezpieczny dla środowiska.
Według danych UE wolumen sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego na rynek UE wzrósł z 7,6 mln ton w 2012 r. do 13,5 mln ton w 2021 r. W latach 2012–2021 łączna ilość zbieranego sprzętu wzrosła z trzech milionów ton do 4,9 miliona ton, przy czym praktyki recyklingu na poziomie UE są zróżnicowane.
Korrina Hegarty, starsza dyrektor ds. polityki ds. środowiska w APPLiA, stowarzyszeniu branżowym reprezentującym sprzęt gospodarstwa domowego, z zadowoleniem przyjęła klauzulę przeglądu Komisji Europejskiej, która ma nastąpić w 2026 r., i zauważyła, że sektor chętnie współpracuje z władzami wykonawczymi UE w celu zbadania wyzwań i potencjalnych przyszłych rozwiązań w celu poprawy poziomu elektroodpadów zebranych i przetworzonych w całej UE.
„Oczekiwanie na rozpoczęcie tego procesu do 2026 r. oznaczałoby zmarnowanie kolejnych dwóch cennych lat” – powiedział TylkoGliwice Stéphane Arditi, dyrektor Europejskiego Biura Środowiska ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, przemysłu i klimatu.
Znowelizowana ustawa o odpadach elektronicznych wejdzie w życie po podpisaniu przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady.