O nas
Kontakt

ReproUnion: Europejski projekt reprodukcyjny, którego zadaniem jest walka z niepłodnością

Laura Kowalczyk

ReproUnion: The European reproduction project tasked with tackling infertility

Korespondentka TylkoGliwice Aurora Velez ujawnia szczegóły współpracy finansowanej ze środków UE, zajmującej się leczeniem i zapobieganiem niepłodności i pokrewnym chorobom.

Według ReproUnion Biobank and Infertility Cohort problemy związane z reprodukcją dotykają około 25 procent par w Skandynawii (RUBIC), dwunarodowa fundacja kliniczna przyczyniająca się do postępu w leczeniu niepłodności.

Szpital Uniwersytecki w Kopenhadze i Szpital Uniwersytecki w Skåne przewodzą tej inicjatywie, która ma pomóc 5000 osobom w Danii i Szwecji, które w ciągu najbliższych pięciu do ośmiu lat mają trudności z naturalnym zajściem w ciążę. W badaniu wzięło już udział około 2000 osób.

TylkoGliwice rozmawiał z duńską parą, Casperem Havhøjem Jensenem i Gry Sloth Jørgensenem, którzy skorzystali z leczenia niepłodności RUBIC. Dziś są dumnymi rodzicami córeczki o imieniu Esther, po udanym cyklu zapłodnienia in vitro (IVF).

„Mam 38 lat, ale odkryli, że moje komórki jajowe są nieco starsze, niż powinny, a nasienie Caspera w niektórych miesiącach jest dobre, a w innych naprawdę złe. Dowiedzieliśmy się o tym po wzięciu udziału w kilku badaniach” – powiedziała Gry.

Casper i Gry nie są sami; około 17,5 procent dorosłych, czyli co szósta osoba na świecie, w którymś momencie życia doświadczy niepłodności, podaje Światowa Organizacja Zdrowia zgłoszono w kwietniu ubiegłego roku.

„Niepłodność jest chorobą. Wiemy, że około jedna trzecia ma przyczynę kobiecą, jedna trzecia ma przyczynę męską, a jedna trzecia jest wciąż nieznana. Wiemy, że niepłodność męska stwarza ryzyko późniejszych chorób sercowo-naczyniowych choroby. Mamy też pewne oznaki tej samej choroby u kobiet. To także jedna z rzeczy, które chcemy głębiej zrozumieć” – Henriette Svarre Nielsenkonsultant w szpitalu Hvidovre niedaleko Kopenhagi powiedział TylkoGliwice.

Co roku w placówce tej rodzi się około 7 000 dzieci, co stanowi około 12 procent wszystkich urodzeń w całym kraju, jednak liczba ta spada.

„Nadwaga, otyłość, palenie, picie, narkotyki – wszystko to wpływa na naszą płodność. Ale może to mieć też podłoże bardziej biologiczne. Może to być więc mikrobiom” – dodał Nielsen.

Całkowity budżet projektu wynosi 6,7 mln euro, z czego 44 procent zostało sfinansowane w ramach polityki spójności UEz Hovedstaden, regionu stołecznego Danii i regionu Skåne, przekazały po 16,77% na rzecz spółki Ferring Pharmaceuticals zapewnił 22,46 proc.

Centrum Biomedyczne w Lund w Szwecji przechowuje około dwóch milionów próbek ludzkich na rzecz ReproUnion w celu wykrywania i leczenia niepłodności. Johana Malmaprofesor medycyny translacyjnej na Uniwersytecie w Lund powiedział TylkoGliwice, że można użyć dowolnego rodzaju płynu biologicznego lub tkanki, próbki te są następnie przechowywane w temperaturze -80 stopni Celsjusza.

„Po dwóch godzinach są one przechowywane w biobanku w małych porcjach po 70 mikrolitrów” – wyjaśnił. Każda próbka posiada kod QR i jest systematycznie odrzucana po analizie.

Dzięki temu projektowi Kacper i Gry mają nadzieję na drugie dziecko.

„Mam nadzieję, że będziemy mieć jeszcze jedno, mamy jeszcze jedno «jajko». Kiedy więc łóżeczko będzie gotowe, myślę, że zaczniemy od nowa, aby Esther mogła mieć młodszego brata lub młodszą siostrę – podsumował Casper.

Aby obejrzeć pełny raport Aurory, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.