Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) odegrała kluczową rolę w zrównoważonym użytkowaniu morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową. Minna Epps, dyrektor Zespołu Oceanicznego IUCN, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z TylkoGliwice.
Obchodzony jako „historyczne osiągnięcie” i „zwycięstwo oceanu”, Traktat o pełnym morzu został ratyfikowany przez Palau, Chile i Seszele, a zanim zacznie obowiązywać, wymaga ratyfikacji przez 57 kolejnych państw.
Pakt ten, zwany inaczej umową o różnorodności biologicznej poza jurysdykcją krajową (BBNJ), ustanawia wspólne zarządzanie mniej więcej połową powierzchni Ziemi i 95% objętości oceanu.
W wywiadzie dla TylkoGliwice podczas wydarzenia Monaco Blue Initiative: Minna Eppsdyrektor Zespołu Oceanicznego IUCN, wyjaśnił, że Traktat o różnorodności biologicznej na pełnym morzu dowodzi, że multilateralizm nadal istnieje.
„To nadal działa. Stoimy w obliczu globalnych problemów i potrzebujemy globalnych rozwiązań” – stwierdził Epps.
„Sześćdziesiąt cztery procent oceanu znajduje się poza jurysdykcją krajową. To jest morze pełne. I jak dotąd nie było tam całkowicie bezprawnie, ale ramy prawne były bardzo fragmentaryczne. Dlatego różne organy zajmują się różnymi częściami.
„Kiedy ten traktat wejdzie w życie, będzie można ustanowić morskie obszary chronione.
„Będziemy również w stanie przeprowadzać oceny oddziaływania na środowisko zgodnie ze światowymi standardami. Rozważa się także dostęp do morskich zasobów genetycznych i podział korzyści. Czwarty element tego traktatu dotyczy budowania potencjału i transferu technologii morskiej.
„Wyścig o ratyfikację trwa. Myślę, że kraje czują presję. Byłem tam, kiedy negocjowano ten traktat, i poczułem energię i optymizm na sali! Myślę, że wiąże się to również z innymi wielostronnymi porozumieniami środowiskowymi.
„Mamy globalne ramy różnorodności biologicznej Kunming-Montreal przyjęte w grudniu 2022 r., kiedy ponad 190 krajów zebrało się i stwierdziło: musimy chronić co najmniej 30 procent lądu, który obejmuje również morze.
„Aby osiągnąć ten cel do 2030 r., potrzebujemy traktatu o różnorodności biologicznej na pełnym morzu”.