O nas
Kontakt

Rumuńska agencja wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc rolnikom uzyskać fundusze UE

Laura Kowalczyk

A local farmer walks next to his cows in Luncavita, Romania, 2019.

Rumuński Urząd ds. Finansowania Inwestycji Wiejskich (AFIR) usprawnia proces składania wniosków o dotacje dla rolników, wykorzystując sztuczną inteligencję do wykonywania prac administracyjnych.

Rumunia wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję (AI), aby pomóc rolnikom uzyskać dostęp do dotacji i finansowania od organów europejskich.

Rządowy Urząd ds. Finansowania Inwestycji Obszarów Wiejskich (AFIR) poinformował w zeszłym tygodniu w komunikacie prasowym, że współpracuje z UiPath, rumuńskim oprogramowaniem do automatyzacji biznesu i sztucznej inteligencji, aby usprawnić proces składania wniosków.

Posunięcie to ma zaoszczędzić czas rolników na przetwarzaniu dokumentacji finansowej oraz obniżyć koszty uzyskania i złożenia odpowiednich zgód i zezwoleń na ich produkty.

Ułatwi także rolnikom dostęp do środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), co poprawia konkurencyjność rolnictwa.

„Automatyzacja oparta na sztucznej inteligencji (AI) odgrywa niezwykle ważną rolę w przyspieszaniu i usprawnianiu kluczowych procesów dla rolników” – powiedział w komunikacie prasowym George Chirita, dyrektor generalny AFIR.

Jak wynika z komunikatu prasowego, AFIR zaczął wykorzystywać roboty do tworzenia oprogramowania w 2020 r.

Chirita powiedziała Reuterowi, że agencja rozpatrzyła wnioski o finansowanie o wartości 5,32 miliarda euro złożone przez ponad 50 000 rolników, firm i instytucji lokalnych. Ogółem oprogramowanie pozwoliło zaoszczędzić 784 godziny na wyszukiwaniu dokumentów przez pracowników rządowych.

Według raportu Komisji Europejskiej z 2022 r. Rumunia zajmuje najniższe miejsce wśród wszystkich państw UE pod względem transformacji cyfrowej.

Kraj ten pozostaje „w tyle” z powodu braku umiejętności cyfrowych w porównaniu z innymi państwami UE, pomimo wysokiego rankingu absolwentów technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz dobrych wyników w zakresie łączności internetowej.

W 2021 r. kraj przyjął plan odbudowy i zwiększania odporności, który przewidywał 1,4 mld euro na cyfryzację rządowej administracji publicznej.

AFIR twierdzi, że jest pierwszym rumuńskim ministerstwem, które współpracuje z funduszami UE w celu wykorzystania sztucznej inteligencji w trwającym procesie cyfryzacji.