Magazyny gazu w całej Europie są obecnie zapełnione w nieco poniżej 90%, co stanowi obowiązkowy cel zapewniający, że kontynent będzie w stanie sam przetrwać zimę z dodatkowymi miesiącami.
„W istocie dobrą wiadomością jest to, że na dzień dzisiejszy poziom magazynowania wynosi 89,89%, co jest rzeczywiście doskonałą wiadomością” – powiedział dziennikarzom w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej.
Nie wszystkie kraje UE posiadające instalacje magazynowe osiągnęły jak dotąd wymaganą pojemność wynoszącą 90%, ale rzecznik Komisji wyraził optymistyczną opinię, dodając, że „państwa członkowskie widzą i rozumieją, że niezwykle ważne jest dotrzymywanie obowiązku uzupełniania naszych instalacji do magazynowania gazu. „
„To proces ciągły i jesteśmy na dobrej drodze”, powiedział.
Cel zapełnienia magazynów gazu do 90% do 1 listopada 2023 r. został wyznaczony w zeszłym roku, kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy ceny energii zaczynały piąć się do nowych rekordowych poziomów i w obliczu obaw, że Moskwa może zakręcić kurek gazu.
Obawy te spełniły się wkrótce potem w odwecie za szeroko zakrojone sankcje gospodarcze nałożone przez UE i zobowiązanie do zaprzestania całego importu rosyjskich paliw kopalnych. Przed wojną Rosji na Ukrainie UE kupowała od Moskwy 40% dostaw gazu.
Nagłe odcięcie od Rosji wywołało obawy, że UE mogą doświadczyć zimowych przerw w dostawie prądu, co skłoniło rządy do przygotowania najgorszych scenariuszy, obejmujących stopniowe przerwy w dostawie prądu. Łagodna zima i zmniejszenie zużycia energii niewątpliwie częściowo powiązane z rosnącymi rachunkami za energię sprawiły, że plany te nigdy nie zostały zrealizowane.
Poziomy magazynów gazu na początku kwietnia – czyli na koniec sezonu grzewczego – były zapełnione w 56%, znacznie powyżej średniej z pięciu lat wynoszącej 34%.
Aby jednak nie dopuścić do powtórki z 2022 roku, kiedy państwa członkowskie UE rywalizowały ze sobą o import gazu od dostawców spoza Rosji, Komisja Europejska utworzyła wspólną platformę zakupów gazu. Celem było wykorzystanie siły rynkowej bloku i obniżenie cen dla nabywców z UE.
Dyrektor UE zachwalał tę platformę jako „niezwykły sukces”, ale milczał w sprawie cen, twierdząc, że nie bierze udziału w negocjacjach między kupującymi i sprzedającymi.
Ceny w Title Transfer Facility (TTF), wirtualnym centrum handlu gazem, utrzymywały się w tym tygodniu blisko poziomu 40 euro za megawatogodzinę, znacznie poniżej trzycyfrowych cen obserwowanych przez większą część 2022 roku.
Jednakże uzależnienie od zagranicznych dostawców gazu oznacza, że UE pozostaje podatna na wahania cen.
Unia Europejska dysponuje zdolnością magazynowania wynoszącą 100 miliardów metrów sześciennych (mld m3) oraz dodatkowymi 30 miliardami m3 na Ukrainie.