O nas
Kontakt

Co kryje się za „niepowstrzymanym” znikaniem austriackich lodowców?

Laura Kowalczyk

Diminishing ice and snow seen in the landscapes of Austria

W raporcie szczegółowo opisano szybkie kurczenie się 93 lodowców w Austrii w ciągu ostatnich kilku lat.

Austriackie lodowce znikną za 45 lat, ostrzegł w piątek Austriacki Klub Alpejski (OeAV) w swoim najnowszym raporcie z pomiarów lodowców, który szczegółowo opisuje szybkie kurczenie się 93 lodowców w Austrii w ciągu ostatnich kilku lat.

Największym cofnięciem był największy lodowiec Austrii – Pasterze, w grupie górskiej Glockner w południowej prowincji Karyntia – który skurczył się o 203,5 m, co stanowi rekord dla tego lodowca.

Drugie miejsce zajął lodowiec Rettenbachferner w Tyrolu, który utracił 127 metrów lodu. Spośród 93 lodowców zaobserwowanych w latach 2022–2023 tylko jeden nie uległ dalszemu skurczeniu.

W raporcie rocznym stwierdzono, że 79 lodowców zmierzonych zarówno w zeszłym, jak i poprzednim roku było średnio o 23,9 metra krótszych niż rok wcześniej. Był to trzeci najwyższy wynik skurczenia się zarówno w ciągu 133 lat pomiarów klubu, jak i w ciągu ostatnich siedmiu lat. Mniej dokładnie zaobserwowano ustąpienie 14 innych lodowców, m.in. porównując zdjęcia.

„W zacienionych miejscach mogą znajdować się pozostałości lodowca – być może na lodowcu Glockner po północno-wschodniej stronie lub w niektórych obszarach doliny Oetztal” – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w Salzburgu szef służby pomiaru lodowców Andreas Kellerer-Pirklbauer. Ale „de facto za 40–45 lat cała Austria będzie prawie wolna od lodu”.

Co kryje się za „niepowstrzymanym” znikaniem austriackich lodowców?

„Czas się skończył” dla austriackich lodowców, ogłosił Gerhard Lieb, współlider służb pomiarowych lodowców Austriackiego Klubu Alpejskiego.

Proces tworzenia się zapasów śniegu na górnych krańcach lodowców, tak aby mogły się one ustabilizować, zajmuje dziesięciolecia.

Lieb wyjaśnił, że tylko wtedy, gdy śnieg i lód zaczną ponownie się tworzyć, lodowce będą mogły przynajmniej utrzymać swoje obecne rozmiary, ale „nie da się już uratować austriackich lodowców, ponieważ systemy są zbyt powolne”. Dodał, że ich zniknięcia w nadchodzących dziesięcioleciach „nie da się powstrzymać”.

Eksperci, obaj pracujący w instytucie geografii Uniwersytetu w Grazu, stwierdzili, że dalsze istnienie austriackich lodowców wynika wyłącznie z rezerw lodu z przeszłości.

Dwa austriackie lodowce cofnęły się o ponad 100 metrów

Zeszłoroczny średni wynik cofania się lodowców był niższy od rekordu ustanowionego w latach 2021–2022 wynoszącego 28,7 metra. Jednak w tym roku żaden lodowiec nie cofnął się o więcej niż 100 metrów, a według najnowszego raportu dwa lodowce tak zrobiły: obok Pasterze lodowiec Rettenbachferner w prowincji Tyrol był o 127 metrów krótszy. Tylko jeden lodowiec, Baerenkopfkees w grupie Glockner, w ubiegłym roku nie zmienił swojej długości.

Lodowce to masy lodu, które przez stulecia formują się w postaci zbitego śniegu i lodu, a następnie powoli spływają po lądzie. Ich topnienie jest jednym z najbardziej zauważalnych oznak zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, w związku z szybkim cofaniem się lodowców na całym świecie.

Eksperci z sąsiedniej Szwajcarii poinformowali we wrześniu, że w 2023 r. w tym kraju zniknęło 4% całkowitej objętości lodowców, co stanowi drugi co do wielkości spadek w ciągu jednego roku po spadku o 6% w 2022 r.