Panel publiczny stwierdził, że pomoże to młodym ludziom zdobyć podstawową wiedzę na temat zmian klimatycznych, produkcji energii, problemów globalnych i możliwości zielonego zatrudnienia.
Jak wynika z nowego raportu na temat tego, w jaki sposób rząd może lepiej współpracować ze społeczeństwem w tej kwestii, zmiany klimatyczne powinny być obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Szkocji.
Zajęcia na temat klimatu były najlepszą rekomendacją panelu składającego się z 23 osób. Zostali oni losowo wybrani z całego kraju, aby dołączyć do Panelu Ludowego ds. Zmian Klimatu.
„Zmiana klimatu powinna znaleźć się w programie nauczania jako przedmiot obowiązkowy od szkoły podstawowej do szkoły średniej, a dzieci powinny być zaangażowane w jego rozwój” – czytamy w raporcie.
„Aby wszystkie dzieci były świadome, miały możliwość angażowania się i rozmowy, wpływania na rodziców i pomagania w zmianach w domu i na poziomie lokalnym”.
Dodaje, że – ponieważ wiele tematów klimatycznych jest obecnie opcjonalnych – umożliwiłoby to wszystkim uczniom zdobycie podstawowej wiedzy na ten temat, w tym na temat produkcji energii, kwestii globalnych i możliwości zielonego zatrudnienia.
Czym jest Panel Ludowy ds. Zmian Klimatu w Szkocji?
Panel został powołany na początku tego roku przez komisję Parlamentu Szkockiego ds. zera netto w celu udzielenia odpowiedzi na dwa pytania:
Jak skuteczny jest rząd Szkocji w angażowaniu społeczeństwa w kwestię zmian klimatycznych i celów Szkocji w zakresie zmian klimatycznych?
Co jeszcze (jeśli w ogóle w ogóle) mógłby zrobić rząd Szkocji, aby poinformować społeczeństwo i zaangażować je w pomoc w realizacji celów Szkocji w zakresie zmian klimatycznych?
W sumie sformułowano 18 zaleceń, które obejmowały zwiększenie współpracy z władzami lokalnymi i organizacjami kierowanymi przez społeczność ekspertów, a także finansowanie ośrodków klimatycznych.
W raporcie stwierdzono, że rząd Szkocji „mógłby być bardziej ambitny, przedstawiając pozytywną narrację i umożliwiając Szkocji ustanowienie standardu doskonałości”. Argumentuje również, że rząd nie komunikował się ze społeczeństwem w wystarczającym stopniu skutecznie w sprawie zmian klimatycznych.
Panel stwierdził, że dokumenty polityczne są często zbyt długie, wypełnione żargonem i trudne do zrozumienia.
„Uznaliśmy, że rząd Szkocji powinien wykazać więcej prawdy i uczciwości co do skali wyzwania oraz że pomocne byłoby stworzenie bardziej przekonującej wizji lepszego świata, do którego wszyscy dążymy” – powiedział uczestnik panelu Kevin Roarty.
W raporcie wzywa się do konkretnych działań mających na celu zaangażowanie szkockiej opinii publicznej
Panel Ludowy ds. Zmian Klimatu przedstawi w przyszłym tygodniu swoje ustalenia szkockim parlamentarzystom i ma nadzieję, że uda im się zachęcić ich do „pozytywnych, konkretnych działań”.
„W raporcie wskazano, że rząd Szkocji powinien przewodzić od przodu, aby zbliżyć rządy, przedsiębiorstwa i społeczeństwo do wspólnego zrozumienia wspólnego wyzwania, przed którym stoimy, oraz działań, które należy podjąć, aby wprowadzić zmiany” – stwierdziła Edward Mountain, poseł do parlamentu, przewodniczący Komisji Net Zero, Energii i Transportu.
„Nie dalej jak w zeszłym miesiącu Komisja ds. Zmian Klimatu stwierdziła, że cele klimatyczne Szkocji na rok 2030 nie są już wiarygodne. Aby przyspieszyć działania, niezbędna będzie współpraca na wszystkich poziomach społeczeństwa”.