Po uniewinnieniu w procesie karnym stulecia była gwiazda futbolu została uznana winną morderstwa w procesie cywilnym.
W wieku 76 lat zmarł OJ Simpson, odznaczona gwiazda futbolu i hollywoodzki aktor, który został uniewinniony z zarzutu zabicia swojej byłej żony i jej przyjaciela, ale później uznany za winnego w odrębnym procesie cywilnym.
Wiadomość opublikowana w czwartek na oficjalnym koncie Simpsona w X informuje, że zmarł on po walce z rakiem.
Simpson zdobył sławę, fortunę i uwielbienie dzięki piłce nożnej i showbiznesie, ale jego dziedzictwo zostało na zawsze zmienione w czerwcu 1994 r., gdy w Los Angeles zamordowano nożem jego byłą żonę Nicole Brown Simpson i jej przyjaciela Ronalda Goldmana.
Transmisja telewizyjna na żywo przedstawiająca jego aresztowanie po niesławnym pościgu przy powolnym pościgu i następujący po nim proces karny oznaczało oszałamiający upadek sportowego bohatera.
Jego sprawa wywołała debaty na temat rasy, płci, przemocy domowej, wymiaru sprawiedliwości wobec gwiazd i niewłaściwego postępowania policji.
Ostatecznie w procesie karnym uznano go za niewinnego morderstwa, ale w późniejszym procesie cywilnym uznano go za odpowiedzialnego za śmierć. Sąd nakazał mu zapłacić 33,5 miliona dolarów członkom rodziny Browna i Goldmana.
Dziesięć lat później, wciąż prześladowany niesłusznym wyrokiem śmierci, Simpson poprowadził pięciu mężczyzn, których ledwo znał, do konfrontacji z dwoma handlarzami pamiątek sportowych w ciasnym pokoju hotelowym w Las Vegas. Dwóch z nich było uzbrojonych w broń, a ława przysięgłych skazała Simpsona za napad z bronią w ręku i inne przestępstwa.
Uwięziony w wieku 61 lat, spędził dziewięć lat w odległym więzieniu w północnej Nevadzie.
Nie okazał skruchy, kiedy w październiku 2017 r. został zwolniony warunkowo. Komisja ds. zwolnień warunkowych usłyszała, jak nalegał, aby po raz kolejny próbował odzyskać pamiątki sportowe i pamiątki rodzinne skradzione mu po procesie karnym w Los Angeles.
„Nie sądzę, żeby większość Ameryki wierzyła, że to zrobiłem” – powiedział Simpson dziennikowi The New York Times w 1995 roku, tydzień po tym, jak ława przysięgłych ustaliła, że to nie on zabił Browna i Goldmana. „Otrzymałem tysiące listów i telegramów od osób, które mnie wspierały”.
„Krwawe pieniądze”
Dwanaście lat później, w odpowiedzi na falę publicznego oburzenia, Rupert Murdoch odwołał planowaną książkę wydawnictwa HarperCollins należącego do News Corp, w której Simpson przedstawił swoją hipotetyczną relację z zabójstw. Miało nosić tytuł „Gdybym to zrobił”.
Rodzina Goldmana, wciąż uparcie walcząca o wielomilionowy wyrok w sprawie śmierci bezprawnej, zdobyła kontrolę nad rękopisem. Zmienili tytuł książki „If I Did It: Confessions of the Killer”.
„To wszystko krwawe pieniądze i niestety musiałem dołączyć do szakali” – powiedział Simpson wówczas The Associated Press. Zebrał 880 000 dolarów zaliczki na książkę, opłaconej za pośrednictwem strony trzeciej.
„Pomogło mi to wyjść z długów i zabezpieczyć gospodarstwo domowe” – powiedział.
Niecałe dwa miesiące po utracie praw do książki Simpson został aresztowany w Las Vegas.
Simpson rozegrał 11 sezonów w NFL, w tym dziewięć w drużynie Buffalo Bills, gdzie stał się znany jako „The Juice” w ofensywnej linii znanej jako „The Electric Company”. W swojej karierze zdobył cztery tytuły mistrza NFL w pośpiechu, przebiegł 11 236 jardów, zdobył 76 przyłożeń i zagrał w pięciu meczach Pro Bowl. Jego najlepszym sezonem był rok 1973, kiedy przebiegł 2003 jardów – był to pierwszy biegacz, który przekroczył granicę 2000 jardów w biegu.
„Byłem częścią historii tej dyscypliny sportu” – powiedział po latach, wspominając tamten sezon. „Gdybym nie zrobił w życiu nic innego, odcisnąłbym piętno”.
Kłopoty rodzinne
Orenthal James Simpson urodził się 9 lipca 1947 r. w San Francisco, gdzie dorastał w projektach mieszkaniowych dotowanych przez rząd.
Po ukończeniu szkoły średniej zapisał się na półtora roku do City College w San Francisco, po czym przeniósł się na semestr wiosenny 1967 roku na Uniwersytet Południowej Kalifornii.
Ożenił się ze swoją pierwszą żoną, Marguerite Whitley, 24 czerwca 1967 roku, przenosząc ją następnego dnia do Los Angeles, aby mógł rozpocząć przygotowania do swojego pierwszego sezonu piłkarskiego, grając na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
Simpson miał dwóch synów, Jasona i Aarena, ze swoją pierwszą żoną; jeden z tych chłopców, Aaren, utonął jako małe dziecko w wypadku na basenie w 1979 r., w tym samym roku, w którym rozwiedli się z Whitleyem.
Simpson i Brown pobrali się w 1985 roku. Mieli dwójkę dzieci, Justina i Sydney, i rozwiedli się w 1992 roku. Dwa lata później znaleziono zamordowaną Nicole Brown Simpson.