Pisarz „Trylogii nowojorskiej” i „Lewiatana” zmarł w wyniku powikłań związanych z rakiem płuc. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i jest cenionym pisarzem we Francji, którą uważał za swój „drugi dom”.
Paul Auster, płodny amerykański autor, którego dzieła obejmują „Trylogię nowojorską”, zmarł w wieku 77 lat w wyniku powikłań związanych z rakiem płuc.
Według „New York Times”, powołując się na przyjaciela pisarza, Auster zmarł w swoim domu na Brooklynie w stanie Nowy Jork.
Diagnoza Austera dotycząca raka została po raz pierwszy ogłoszona w zeszłym roku przez jego żonę i współautorkę Siri Hustvedt.
Urodzony w sąsiednim New Jersey Auster stał się ikoną literatury w Nowym Jorku w latach 80. dzięki takim dziełom jak „Trylogia nowojorska”, która nadała gatunkowi detektywistycznemu filozoficzny zwrot.
Inne jego ważne dzieła to „Moon Palace” (1989), „Księga iluzji” (2002) i „The Brooklyn Follies” (2005).
Był także scenarzystą i napisał scenariusze do kilku filmów, m.in Lulu na moście (1998) i Życie wewnętrzne Martina Frosta (2007). Był to jednak scenariusz do filmu z 1995 roku Palić, który przedstawiał zagubione dusze odwiedzające brooklyński sklep tytoniowy, który zebrał najwięcej pochwał. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na 45. Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę Independent Spirit Award za najlepszy pierwszy scenariusz.
Postmodernistyczne i często egzystencjalistyczne powieści Austera, których tematyka często kręci się wokół straty we wszystkich jej odmianach, zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Cieszą się ogromną popularnością w Europie.
Zdobył zagraniczną nagrodę Médicis za „Lewiatana” w 1993 roku i jest cenionym pisarzem we Francji, którą uważał za swój „drugi dom”.
Jego ostatnią książką była wydana w zeszłym roku książka „Baumgartner” – pełna czułości medytacja nad pamięcią i stratą, która śledziła losy wkrótce emerytowanego profesora filozofii opłakującego stratę żony.
Paul Auster – 1947-2024