O nas
Kontakt

Oś czasu: Które kraje uznały państwo palestyńskie? Kiedy i dlaczego?

Laura Kowalczyk

Palestinian workers are seen through a Palestinian flag in the West Bank town of Ramallah, 30 May 2006

Po tym, jak w środę trzy kraje europejskie oświadczyły, że uznają państwowość palestyńską, TylkoGliwice przyjrzała się, dlaczego uznanie jest tak polaryzującą kwestią, kto do tej pory uznał Palestynę i w jakich okolicznościach.

Oczy wszystkich ponownie są zwrócone na Bliski Wschód i około 5,5 miliona Palestyńczyków, po skoordynowanych oświadczeniach Hiszpanii, Irlandii i Norwegii w środę, uznałoby Palestynę za państwo.

Droga państwa palestyńskiego do uznania i udziału w instytucjach międzynarodowych była uciążliwa i usiana poważnymi przeszkodami.

Dla narodu palestyńskiego każde zwycięstwo dyplomatyczne odbyło się kosztem zwiększonych napięć, znacznego sprzeciwu i jawnego konfliktu na miejscu.

Kiedy Dublin, Madryt i Oslo ogłosiły w środę swoją decyzję – a Słowenia, Malta i Belgia miały pójść w ich ślady – Izrael kontynuował wielomiesięczną kampanię wojskową w Gazie, wywołaną atakiem Hamasu z 7 października.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w wyniku bombardowań i wtargnięcia do enklawy zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków. Większość ofiar to kobiety i dzieci.

Dlaczego uznanie państwa palestyńskiego jest tak polaryzującą kwestią? A kto do tej pory to rozpoznał i w jakich okolicznościach?

Mandat zagraniczny staje się kwaśny

W centrum tej kwestii znajdują się ONZ i jej poprzedniczka, Liga Narodów. Po tym, jak ten ostatni przekazał ją Wielkiej Brytanii jako dawne terytorium osmańskie w 1922 r., Londyn wielokrotnie odrzucał ich żądania Palestyńczyków dotyczące niepodległego państwa, co doprowadziło do otwartego buntu w 1937 r.

Nie mogąc znaleźć rozwiązania, Wielka Brytania zwróciła to terytorium – ze wszystkimi jego problemami – z powrotem ONZ dziesięć lat później, w 1947 r.

ONZ zdecydowała się na całkowite zniesienie mandatu brytyjskiego i zaproponowała podział ziem palestyńskich na dwa państwa, jedno palestyńskie i drugie izraelskie.

Dwóch żołnierzy Sił Nadzwyczajnych ONZ stoi na straży placówki w Strefie Gazy, pomiędzy Egiptem a Izraelem, 15 listopada 1957 r.

Jednakże dwie wojny – wojna palestyńska z 1948 r. i wynikająca z niej wojna arabsko-izraelska – doprowadziły do ​​tego, że Izrael przejął kontrolę nie tylko nad terytorium wyznaczonym przez ONZ dla jego ojczyzny, ale także około dwóch trzecich proponowanego państwa palestyńskiego, w wyniku czego ponad połowa Palestyńczycy uciekający lub wydaleni.

Dalsze działania wojenne w latach 1967 i 1973 spowodowały jeszcze większe zmniejszenie terytoriów palestyńskich.

Chociaż ONZ i jej Zgromadzenie Ogólne uznały prawa Palestyńczyków do suwerenności i niepodległości, dopiero w 1988 roku Organizacja Wyzwolenia Palestyny ​​(OWP) oficjalnie ogłosiła państwo Palestyna w granicach uznawanych przez 78 krajów.

W przypadku terytorium obejmującego Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę problemy z uznaniem dopiero się zaczynały.

Dziesięciolecia konfliktów i porozumień pokojowych

Zdobywając uznanie ze strony krajów komunistycznych i niezaangażowanych, w tym Związku Radzieckiego, Chin, Indii, Grecji i Jugosławii, główni aktorzy zachodnii nadal stanowczo sprzeciwiali się państwowości palestyńskiej.

Kierowana przez Stany Zjednoczone inicjatywa aktywnego zniechęcania krajów do uznania Palestyny ​​oznaczała, że ​​niewiele więcej pozostało do rozstrzygnięcia poza wynegocjowanymi przez Egipt Porozumieniami z Camp David z 1977 r., przyznającymi Palestyńczykom prawo do samorządności na swoich terytoriach.

W tamtym czasie dla Waszyngtonu uznanie było sprawą nie do przyjęcia.

Udział OWP w konflikcie w Libanie, otwarte akty przemocy wobec izraelskiej ludności cywilnej oraz przyjazne stosunki Arafata zarówno z irackim Saddamem Husajnem, jak i reżimem w Teheranie, wszystko to jeszcze bardziej pogorszyło sprawę.

Przywódca OWP Jaser Arafat trzyma pluszowego misia, który dostał jako regionalny prezent od premiera niemieckiego kraju związkowego Badenii-Wirtembergii Erwina Teufela, w Stuttgarcie, 23 listopada 1995 r.

Wcześniejsze zobowiązanie byłego sekretarza stanu USA Henry'ego Kissingera do powstrzymania się od uznania Palestyny ​​do czasu, gdy grupa pod przewodnictwem Jasera Arafata zrezygnuje z odrzucenia prawa Izraela do istnienia, również utrudniła wszelkie wysiłki dyplomatyczne, które obejmowałyby złagodzenie stanowiska Izraela w tej sprawie.

Dalsza przemoc w latach 80. ze strony frakcji OWP i rosnąca bezwzględność izraelskich osadników wobec Palestyńczyków podsyciły przekonanie, że pokój na Bliskim Wschodzie jest nieosiągalny i że niezależne państwo palestyńskie tylko pogorszy sprawę.

Stany Zjednoczone ostatecznie uznały OWP za grupę terrorystyczną w 1987 r., co stanowiło dla ich sojuszników główną czerwoną flagę, która rozciągała się na każdą debatę na temat uznania Palestyny.

Chociaż liczne Liga Arabska i kraje rozwijające się w Azji i Afryce zadeklarowały swoje wsparcie, do lutego 1989 roku tylko 94 kraje oficjalnie uznały Palestynę za niepodległe państwo.

Tymczasem odwilż w stosunkach z Arafatem i OWP oraz Porozumienia z Oslo pod przewodnictwem USA w latach 90. dały nadzieję, że rozwiązanie dwupaństwowe może w końcu doprowadzić do uzyskania przez Palestynę pełnej suwerenności.

Jednak zabójstwo izraelskiego premiera Icchaka Rabina w 1995 r. i śmierć Arafata prawie dziesięć lat później spowodowały, że Izrael po raz kolejny zaostrzył swoje stanowisko, a władza polityczna OWP osłabła.

Kraje europejskie podzielone

W kolejnych latach liczba państw oficjalnie uznających Palestynę rosła powoli, ale stale, ale ze względu na niejednoznaczność niektórych krajów w tej kwestii często podaje się, że ich liczba wynosi od 122 do 146.

Niektóre kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne z Autonomią Palestyńską pod przywództwem Fatahu, przez wielu postrzeganą jako de facto rząd państwa palestyńskiego.

Jednak obecnie Autonomia Palestyńska sprawuje kontrolę administracyjną jedynie nad Zachodnim Brzegiem, a Hamas rządzi w Gazie od wyborów w 2006 roku.

Jednocześnie ONZ nadal uznaje OWP jedynie za przedstawicieli narodu palestyńskiego.

Kraje UE są w tej kwestii podzielone, a niektóre na przestrzeni lat radykalnie zmieniły swoje stanowisko.

Irlandia, jeden z wiodących krajów w odnowionych obecnie działaniach na rzecz uznania Palestyny, była pierwszym państwem członkowskim UE, które poparło jej utworzenie w 1980 r.

Szwecja uznała państwowość palestyńską w 2014 r., ale jej urzędnicy wycofali się z tego zobowiązania, a były minister spraw zagranicznych Tobias Billström nazwał je w 2022 r. „niefortunnym i przedwczesnym”.

Rumunia utrzymuje bliskie stosunki dyplomatyczne z OWP i była jednym z pierwszych krajów, które uznały Autonomię Palestyńską w 1988 roku.

W tym samym roku Węgry uznały także Palestynę za suwerenne państwo, podczas gdy oba kraje europejskie nadal były częścią bloku sowieckiego.

Tymczasem Budapeszt był jednym z zaledwie dziewięciu krajów, które na początku tego miesiąca głosowały przeciwko członkostwu Palestyny ​​w ONZ, a wielu uważa ten środkowoeuropejski kraj za jednego z najbliższych sojuszników Izraela w Europie.