O nas
Kontakt

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-3 pomyślnie zakończyła historyczne lądowanie na Księżycu

Laura Kowalczyk

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-3 pomyślnie zakończyła historyczne lądowanie na Księżycu

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-3 wylądowała na Księżycu, co czyni ten kraj czwartym krajem, któremu udało się tego dokonać.

Lądownik z łazikiem w środku wylądował na powierzchni Księżyca o godzinie 6:04 czasu lokalnego w Indiach, wywołując wiwaty i brawa wśród naukowców zajmujących się kosmosem obserwujących sytuację w Bangalore na południu Indii.

Była to druga próba Indii w ciągu czterech lat przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Chin w osiągnięciu tego celu.

Indie nieoczekiwanie przystąpiły do ​​wyścigu z Rosją, która w poniedziałek planowała wylądować statek kosmiczny Łuna-25 w tym samym regionie Księżyca.

Ale Luna-25 uderzyła w Księżyc po wejściu na niekontrolowaną orbitę. Byłoby to pierwsze udane rosyjskie lądowanie na Księżycu po 47 latach przerwy.

Szef rosyjskiej firmy kosmicznej Roscosmos przypisał niepowodzenie brakowi wiedzy specjalistycznej spowodowanej długą przerwą w badaniach Księżyca, która nastąpiła po ostatniej radzieckiej misji na Księżyc w 1976 roku.

Długo oczekiwane lądowanie na Księżycu w Indiach będzie obserwowane, gdy ludzie zgromadzą się wokół telewizorów w biurach, sklepach, restauracjach i domach.

Tysiące ludzi modliło się we wtorek o powodzenie misji przy lampach oliwnych na brzegach rzek, w świątyniach i miejscach kultu religijnego, m.in. w świętym mieście Varanasi w północnych Indiach.

14 lipca indyjski statek Chandrayaan-3 – co w sanskrycie oznacza „statek księżycowy” – wystartował z wyrzutni w Sriharikota w południowych Indiach, kierując się w stronę niewidocznej strony Księżyca.

Misja jest następstwem nieudanej próby wylądowania łazika na powierzchni Księżyca prawie cztery lata temu w celu przeprowadzenia eksperymentów naukowych.