O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja prognozuje, że inflacja spadnie pomimo rosnących cen ropy

Laura Kowalczyk

Rising fuel prices on display in Frankfurt, Germany

Inflacja w UE może w przyszłym roku osiągnąć zaledwie 2,2%, ponieważ wyborcy obawiają się wzrostu cen.

Lepsze od oczekiwań dane oznaczają, że inflacja spadnie w tym roku o ponad połowę, pomimo wzrostu cen kluczowych surowców, takich jak ropa naftowa, przewidywała Komisja Europejska.

Opublikowane dzisiaj (15 maja) prognozy wskazują na rosnący optymizm co do stanu gospodarki, w miarę jak wyborcy zaniepokojeni wzrostem cen przygotowują się do urn.

„Wyszliśmy na prostą po bardzo trudnym roku 2023” – stwierdził w oświadczeniu unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, prognozując wzrost w całej UE na ten rok na poziomie 1%, ale dodał: „W związku z tym, że niedaleko od domu trwają dwie wojny, wzrosło ryzyko pogorszenia sytuacji.

Walka z rosnącymi cenami jest postrzegana jako priorytet numer jeden przed wyborami europejskimi zaplanowanymi na czerwiec. Według ekskluzywnego sondażu opublikowanego w marcu przez TylkoGliwice ponad dwie trzecie Europejczyków uważa, że ​​powinno to być priorytetem.

Komisja prognozuje obecnie, że inflacja w UE spadnie w tym roku do 2,7%, osiągając najwyższą wartość około 10% po tym, jak pandemia i wojna Rosji na Ukrainie wywarły wpływ na gospodarkę.

Rozwiązanie tych kwestii skłoniło Europejski Bank Centralny, który ma utrzymywać inflację w strefie euro na poziomie 2%, do podniesienia stóp procentowych o rekordową kwotę, a w kwietniu jego rada prezesów stwierdziła, że ​​jego polityka pozostanie restrykcyjna „tak długo, jak będzie to konieczne”. .

Ceny energii w dalszym ciągu rosną, ale spokojne rynki żywności i innych produktów łagodzą presję inflacyjną, stwierdziła Komisja, dodając, że w zeszłym roku gospodarka europejska stworzyła dwa miliony miejsc pracy.

Biorąc pod uwagę prognozę wzrostu PKB w przyszłym roku o 1,6%, oczekuje się, że gospodarka UE będzie rosła szybciej niż rywale tacy jak Japonia i Wielka Brytania – ale słabiej niż gospodarka USA – Wielka Brytania.

Urzędnicy podają jednak, że niepewność co do perspektyw globalnych ma duży wpływ na ich prognozy, które zakładają, że rozdarta wojną Ukraina będzie mogła rozpocząć odbudowę na początku 2025 r., a konflikt na Bliskim Wschodzie nie ulegnie nasileniu pod względem geograficznym.