Rządy UE nie zgodziły się na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej, które mają na celu ograniczenie skoków cen, ochronę bezbronnych konsumentów i przedsiębiorstw oraz przyspieszenie wdrażania coraz większej mocy wytwórczej o zerowej emisji.
Rządy przypieczętowały ostatecznie nowe zasady funkcjonowania na unijnym rynku wewnętrznym energii elektrycznej, które mają na celu ograniczenie dramatycznych wzrostów cen i nieoczekiwanych zysków obserwowanych podczas kryzysu energetycznego w 2022 roku.
Model cenowy stosowany w przypadku spotowej sprzedaży energii elektrycznej oznaczał, że ceny energii podążały za gwałtownie rosnącym kosztem gazu po inwazji Rosji na Ukrainę, co doprowadziło do wysokich cen dla użytkowników końcowych i ogromnych zysków dla przedsiębiorstw energetycznych, zwłaszcza odnawialnych źródeł energii wiatrowej, słonecznej i wodnej gdzie koszty krańcowe są bliskie zeru.
Na mocy zmienionych przepisów rynkowych podstawowy model pozostaje w mocy, ale Komisja Europejska jest uprawniona do ogłaszania europejskiego lub regionalnego kryzysu cenowego, umożliwiając rządom tymczasowe ograniczanie cen dla MŚP, energochłonnych gałęzi przemysłu i wrażliwych konsumentów.
Takie interwencje są dozwolone, gdy ceny hurtowe wzrosną do dwuipółkrotności średniej z poprzednich pięciu lat, co najmniej 180 euro/MWh, i przewiduje się, że pozostaną wysokie przez sześć miesięcy lub dłużej. Dane Komisji wykazały, że pod koniec 2022 r. średnie ceny detaliczne wzrosły mniej więcej dwukrotnie w wyniku wzrostu średnich cen hurtowych powyżej 400 euro/MWh, czyli aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich latach.
Przepisy dopuszczają także stosowanie dwustronnych kontraktów różnicowych w celu zachęcania do inwestycji w odnawialne źródła energii i energię jądrową. Chociaż takie programy gwarantowały wcześniej minimalną cenę hurtową dla wytwórców poprzez dotacje krajowe, model dwukierunkowy nakłada również górny limit przychodów przekraczających maksymalną kwotę podlegającą zwrotowi państwu.
Odrębna dyrektywa UE skupia się na ochronie konsumentów, gwarantując swobodny wybór dostawcy oraz wybór pomiędzy umowami na czas określony, stałymi cenami lub umowami dynamicznymi, w których ceny dla użytkownika końcowego odpowiadają cenie rynkowej. Rządy powinny również zapewnić ochronę gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji lub o niskich dochodach przed zawirowaniami na rynku, na przykład poprzez zakaz odłączenia lub wdrożenie systemów wsparcia.
Nowe zasady zostały jednomyślnie zatwierdzone przez rządy UE, z wyjątkiem Budapesztu, który w oświadczeniu przed głosowaniem stwierdził, że ogłoszenie kryzysu energetycznego powinno być prerogatywą narodową oraz że ustawodawstwo „nie zapewnia Węgrom wystarczającej elastyczności, aby zapewnić przystępne ceny i zastosować regulację cen poniżej kosztów, aby chronić konsumentów w gospodarstwach domowych”.
Władza wykonawcza UE z zadowoleniem przyjęła nowy system regulacyjny, który powinien zostać w pełni wprowadzony w ciągu sześciu miesięcy. „W ramach tych zaktualizowanych ram europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa odniosą korzyści z większego bezpieczeństwa, przystępności cenowej i przejrzystości na europejskich rynkach energii” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič.
Przedsiębiorstwa energetyczne, reprezentowane przez grupę handlową Eurelectric z siedzibą w Brukseli, również ogólnie pozytywnie wyraziły się o nowych zasadach rynkowych, a sekretarz generalny Kristian Ruby z zadowoleniem przyjął kontynuację „prawdziwie uniwersalnego europejskiego rynku wewnętrznego”.
„Utrzymując krótkoterminowe rynki hurtowe w oparciu o ceny krańcowe, zachowaliśmy również sprawnie funkcjonujący system elektroenergetyczny” – stwierdziła Ruby w wymianie e-maili z TylkoGliwice, z zadowoleniem przyjmując skupienie się na „poprawie długoterminowych możliwości hedgingu i kontraktowania” na rynkach energii .
„Mamy teraz odpowiednią strukturę rynku, aby przeprowadzić masową rozbudowę niezbędną do osiągnięcia naszych celów neutralności klimatycznej” – powiedziała Ruby. „Kluczowym wyzwaniem, jakie przewidujemy, jest zapewnienie finansowania niezbędnego do przeprowadzenia transformacji”.