O nas
Kontakt

Ten las motyli we włoskich Alpach pomaga naukowcom badać zmiany klimatyczne w Tanzanii

Laura Kowalczyk

Ornithologist Francesca Rossi holds a newborn female Attacus lorquinii at the greenhouse of the Museo delle Scienze .

Las Motyli utworzono tej wiosny, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat niektórych badań prowadzonych przez MUSE w górach Udzungwa w celu badania i ochrony różnorodności biologicznej świata.

W bujnej szklarni wysoko w Alpach motyle różnych gatunków i kolorów fruwają swobodnie, podczas gdy poczwarki motyli są zawieszone w konstrukcji, gdy wyrastają na dorosłe owady.

To Las Motyli w tropikalnej górskiej szklarni w Trydencie we Włoszech, projekt Museo delle Scienze (MUSE), włoskiego muzeum nauki. Model jest wzorowany na górach Udzungwa – pasmie górskim i obszarze lasów deszczowych w południowo-środkowej Tanzanii, będącym jednym z największych na świecie punktów pod względem różnorodności biologicznej.

W Lesie Motyli występują endemiczne dla regionu gatunki roślin, a także ptaki, gady, płazy, ryby i bezkręgowce z różnych części świata, a wszystko to w lesie o powierzchni 600 metrów kwadratowych z klifami, wzniesieniami i wodospadem.

Utworzono tę wiosnę, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat niektórych badań prowadzonych przez MUSE w górach Udzungwa w celu badania i ochrony różnorodności biologicznej świata przed zagrożeniami, takimi jak wylesianie i zmiany klimatyczne.

Motyle są wskaźnikiem różnorodności biologicznej

Wylesianie prowadzi do utraty siedlisk, co powoduje zmniejszenie źródeł nektaru dla motyli, zmieniając funkcjonowanie ekosystemu. Może również ograniczać ruchy owadów, powodując spadek różnorodności biologicznej i potencjalne wyginięcie wrażliwych gatunków motyli.

Zmiany temperatury gleby i powietrza zmieniają cykle życiowe owadów, wpływając na ich tempo rozwoju, zachowania godowe i wzorce migracji. Populacje motyli zmniejszają się na wielu obszarach, zwłaszcza w miejscach intensywnie użytkowanych.

W szklarni Museo delle Scienze wystawiona jest szkółka motyli z poczwarkami różnych gatunków.

„Naszym celem jest móc lepiej się uczyć i lepiej rozumieć, co się dzieje” – powiedziała Lisa Angelini, botanik i dyrektor szklarni MUSE.

„Nasza praca polega na monitorowaniu i próbie opracowywania projektów w celu zwrócenia uwagi na kwestie związane z różnorodnością biologiczną”.

Motyle to zapylacze, które umożliwiają roślinom rozmnażanie się, a tym samym ułatwiają produkcję i dostarczanie żywności. Są także pokarmem dla ptaków i innych zwierząt.

Ornitolog Francesca Rossi pokazuje samicę poczwarki Papilio lowi w szkółce motyli.

Ze względu na wieloraką rolę motyli w ekosystemie i ich dużą wrażliwość na zmiany środowiskowe naukowcy wykorzystują je jako wskaźniki różnorodności biologicznej oraz sposób na badanie wpływu utraty siedlisk i innych zagrożeń.

„Owady ogólnie odgrywają fundamentalną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów” – powiedział Mauro Gobbi, entomolog i badacz w MUSE.

Badania nad motylami są niezbędne dla ochrony

Dzięki współpracy z Urzędem Parków Narodowych Tanzanii firma MUSE utworzyła w 2006 roku Centrum Monitoringu Ekologicznego Udzungwa, aby wspierać badania i opracowywać programy edukacji ekologicznej dla szkół.

„Badania na motylach są niezbędne, aby informować o działaniach ochronnych i zapewnić długoterminowe przetrwanie owadów” – powiedział Arafat Mtui, koordynator badań w Centrum Monitoringu Ekologicznego Udzungwa.

Dodał, że działania na rzecz ochrony przyrody, takie jak przywracanie siedlisk i dobre praktyki gospodarowania gruntami, które uwzględniają skutki zmiany klimatu, są niezbędne dla ochrony populacji motyli.

Samiec gatunku ptaka Tauraco Livingstonii karmi samicę, aby wzmocnić więź pary w szklarni Museo delle Scienze.

Z co najmniej 2500 gatunkami roślin, ponad 120 ssakami i tysiącami gatunków bezkręgowców, Góry Udzungwa są bogate w różnorodność biologiczną. Jest częścią gór łuku wschodniego w Kenii i Tanzanii, które zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Występuje tu ponad 40 endemicznych gatunków motyli.

Praca MUSE jest tu kluczowa ze względu na tę różnorodność, powiedział Sevgan Subramanian, główny naukowiec i kierownik ds. zdrowia środowiskowego w Międzynarodowym Centrum Fizjologii i Ekologii Owadów w Nairobi.

„Jeśli chcemy monitorować stan ekosystemu, monitorowanie różnorodności populacji owadów rodzimych lub endemicznych jest bardzo istotne, abyśmy mieli pojęcie, czy ekosystem jest nadal zdrowy, czy nie” – powiedział.

„Tracimy gatunki, tracimy je na zawsze”

Gobbi, entomolog, powiedział, że środowiska położone na dużych wysokościach, takie jak Park Narodowy Gór Udzungwa, nadają się do badania skutków zmian klimatycznych, ponieważ zwykle nie mają bezpośredniego wpływu na człowieka.

On i inni naukowcy ostrzegali, że brak ochrony owadów przed skutkami zmiany klimatu drastycznie zmniejszy zdolność planety do budowania zrównoważonej przyszłości.

Las Motyli utworzono, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na niektóre badania prowadzone przez MUSE w górach Udzungwa.

Naukowcy z MUSE stwierdzili, że głównym wyzwaniem w ochronie motyli jest zmiana obecnej polityki rolnej w celu zwiększenia powierzchni gruntów rolnych o niskiej intensywności upraw i promowania różnorodnych krajobrazów, chroniących pozostałe płaty siedlisk przyrodniczych.

„Często nasi dziadkowie mawiali: «nie ma już tylu motyli, jak dawniej»” – stwierdził.

Jest to „całkowicie poparte badaniami naukowymi, które potwierdzają, że motyle, podobnie jak inne owady, przeżywają kryzys. Tracimy gatunki, tracimy je na zawsze, a to zburzy równowagę ekosystemów”.