Francuska skrajnie prawicowa polityk Marion Maréchal skomentowała zwycięstwo w Cannes transpłciowej aktorki Karli Sofíi Gascón. Teraz sześć stowarzyszeń LGBTQ+ złożyło oficjalną skargę na polityka startującego w wyborach europejskich.
Kiedy w ubiegłą sobotę Festiwal Filmowy w Cannes przeszedł do historii, przyznając nagrodę dla najlepszej aktorki obsadzie filmu francuskiego reżysera Jacques’a Audiarda Emilia Perezw obsadzie, w której znajduje się transpłciowa aktorka Karla Sofía Gascón, jeden z głosów uznał, że musi zostać usłyszany.
Francuska skrajnie prawicowa polityk Marion Maréchal, szefowa francuskiej partii Reconquête! liście partii startujących w wyborach europejskich, przedstawił uwagi na temat Karli Sofíi Gascón.
Na portalu X napisała: „A więc to mężczyzna odbiera nagrodę za… kobiecą interpretację w Cannes. Postęp dla lewicy oznacza wymazanie kobiet i matek”.
Teraz sześć stowarzyszeń – Mousse, Stop Homophobie, Familles LGBT, Adheos, Quazar i Fédération LBGTI + – złożyło skargę na Maréchal za jej „transfobiczną zniewagę”.
„Komentarze Marion Maréchal zaprzeczają istnieniu osób transpłciowych, a także przemocy i dyskryminacji, których doświadczają na co dzień” – stwierdziła Etienne Deshoulières, prawniczka sześciu stowarzyszeń.
Stowarzyszenie Stop Homophobie ubolewa, że „to nielegalne zachowanie wzmacnia klimat przemocy, w jakim żyją osoby LGBT+ we Francji”.
Według stowarzyszeń, które złożyły skargę przeciwko Maréchalowi, „85% osób transpłciowych było już we Francji ofiarami dyskryminacji, mowy nienawiści lub przemocy fizycznej lub werbalnej”.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Departament Statystyki MSW opublikował w połowie maja.
Urodzona w Hiszpanii Karla Sofía Gascón wraz z amerykańskimi aktorkami Seleną Gomez i Zoe Saldañą oraz meksykańską aktorką Adrianą Paz otrzymała wspólną nagrodę dla najlepszej aktorki. Jury wyjaśniło, że nagroda zespołowa jest sposobem na odzwierciedlenie celu filmu: świętowania siostrzeństwa.
Gascón (52 lata) jest pierwszą transpłciową kobietą, która otrzymała tę nagrodę w Cannes. Aktorka zmieniła płeć w wieku 46 lat.
Wciela się w tytułową rolę, bezwzględnego meksykańskiego barona narkotykowego, który postanawia dokonać przemiany i zostać kobietą.
W naszej recenzji filmu powiedzieliśmy: „Program należy do hiszpańskiej aktorki transpłciowej, Karli Sofíi Gascón, która gra zarówno Manitasa, jak i Emilię. Ukazuje toksyczną męskość „urodzonego w chlewie” mężczyzny, który wierzy, że reset płci przyniesie odkupienie, i świetnie sprawdza się jako wzruszająca, ale twarda Emilia, która aktywnie próbuje naprawić część zła, za które była odpowiedzialna, tworząc organizację pozarządową aby pomóc ludziom odnaleźć miejsce pobytu porwanych bliskich. W każdym momencie występu Gascón widać moc, patos i powagę, a podwójny akt, jaki ona i Saldaña tworzą po operacji, przyciąga wzrok.”
Aktorka wyraźnie przewidziała rodzaj krytyki, jaką Maréchal wyraził w swoim przemówieniu podczas ceremonii wręczenia nagród. Gascón zadedykowała swoją nagrodę „wszystkim cierpiącym osobom transpłciowym”.
„Jutro będzie mnóstwo komentarzy od okropnych ludzi, którzy mówią to samo o nas wszystkich, osobach trans” – powiedziała. „Ale chcę zakończyć przesłaniem nadziei. Dla nich wszystkich, podobnie jak Emilii Perez, wszyscy mamy szansę zmienić się na lepsze, stać się lepszymi ludźmi.
Zakończyła to przesłaniem do swoich krytyków: „Zobaczymy, czy wy, dranie, zmienicie się”.
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z głównymi tematami tegorocznego 77. Festiwalu Filmowego w Cannes.