Kraje północne twierdzą, że żądania ministrów telekomunikacji 27 krajów UE nie są wystarczająco daleko idące.
Koalicja ministrów cyfryzacji Niemiec, Litwy, Łotwy i Estonii wezwała kolejną Komisję Europejską do skupienia się na infrastrukturze cyfrowej, standardach i wymianie danych w celu poprawy konkurencyjności Bloku w nadchodzącej kadencji.
Na dzisiejszej konferencji prasowej (27 maja) ministrowie czterech krajów – zjednoczeni w tzw. „Klubie Innowacji” – przedstawili swoją wizję kierunków działania kolejnej Komisji, która obejmie urząd po czerwcowych wyborach do UE. Wzywają do dokończenia tworzenia jednolitego rynku cyfrowego, a po drodze do większego pragmatyzmu i skuteczniejszych procedur.
Aby konkurować w skali globalnej, „Europa musi w większym stopniu skoncentrować się na innowacyjnej sile wolnego rynku, zwłaszcza w sektorze cyfrowym. Oznacza to mniej interwencji państwa, brak izolacji i więcej wolności dla europejskich firm” – powiedział niemiecki minister ds. cyfryzacji i transportu Volker Wissing.
„Państwo powinno skoncentrować się na podstawowych zadaniach, takich jak przyjazne dla inwestycji i konkurencji ramowe warunki rozwoju łączy szerokopasmowych” – dodał.
Estoński Minister Gospodarki i Technologii Informacyjnych Tiit Riisalo powiedział, że Europa potrzebuje szybciej „prawdziwych laboratoriów regulacyjnych i technologicznych dla przedsiębiorstw”, dodając, że takie tak zwane piaskownice otworzą dostępność danych na potrzeby innowacji i rozwoju nowych usług opartych na danych.
Kraje stwierdziły także, że należy zwiększyć liczbę ekspertów UE w organach normalizacyjnych. „Aktywne zaangażowanie w organy normalizacyjne (np. jako przewodniczący lub wiceprzewodniczący grup roboczych) gwarantuje, że przedsiębiorstwa z UE pozostaną konkurencyjne w skali globalnej i będą miały wpływ na ostateczne parametry norm” – czytamy w dokumencie.
Wezwanie następuje po tym, jak 27 ministrów telekomunikacji całej UE złożyło podobny wniosek w swoich wnioskach dotyczących przyszłości polityki cyfrowej UE przyjętych w zeszłym tygodniu (21 maja), ale Klub Innowacji stwierdził, że dokument ten nie obejmuje wszystkich obszarów polityki cyfrowej UE.
W zeszłym tygodniu 27 ministrów odnotowało „znaczną liczbę” aktów ustawodawczych UE przyjętych w ostatnich latach i „podkreśliło potrzebę ustalenia priorytetu w nadchodzących latach ich skutecznego i wydajnego wdrażania”.
Wissing powiedział, że cztery kraje są „otwarte na współpracę z innymi”, aby uzyskać większość dla swojego podejścia na posiedzeniach Rady ds. Technologii.
Inicjatywa współpracy, pomysł niemiecki, zrodziła się po zeszłorocznej wizycie Wissinga w krajach bałtyckich. „Pomysł polegał na spotkaniu liderów z dużym partnerem, takim jak Niemcy, i opracowaniu programu następnej Komisji” – powiedział.