O nas
Kontakt

Gaza: Izraelski atak na szkołę powoduje śmierć ponad 30 osób, a Hiszpania przyłącza się do sprawy dotyczącej ludobójstwa MTS

Laura Kowalczyk

Palestinians mourn their relatives killed in an Israeli bombardment of the UNRWA school at Nusseirat refugee camp, in front of the morgue of al-Aqsa Martyrs hospital.

Izraelska armia nie przedstawiła jeszcze dowodów na swoje twierdzenia, że ​​bojownicy Hamasu i dżihadu planowali ataki z tego miejsca.

Według lokalnych urzędników ds. zdrowia w izraelskim ataku na szkołę, w której udzielano schronienia wysiedlonym Palestyńczykom w środkowej Gazie, zginęło ponad 30 osób, w tym 23 kobiety i dzieci.

Do strajku, który miał miejsce wczesnym czwartkowym rankiem, doszło po tym, jak wojsko ogłosiło nowy atak naziemny i powietrzny na kilka obozów dla uchodźców w środkowej Gazie, ścigając bojowników Hamasu, którzy według nich przegrupowali się tam.

Świadkowie i urzędnicy szpitala powiedzieli, że strajk przed świtem uderzył w szkołę al-Sardi, prowadzoną przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA). Twierdzą, że szkoła była wypełniona Palestyńczykami, którzy uciekli przed izraelskimi ofensywami i bombardowaniami w północnej Gazie.

Izraelskie wojsko twierdziło, że bojownicy Hamasu działali w szkole, ale nie przedstawiło jeszcze jednoznacznych dowodów.

Według dokumentacji szpitalnej i reportera Associated Press pracującego w szpitalu w szpitalu Męczenników Al-Aksa w pobliskim mieście Dajr al-Balah zginęło co najmniej 33 osoby, w tym 14 dzieci i dziewięć kobiet.

Według szpitala w wyniku kolejnego uderzenia w dom, które miało miejsce w nocy, zginęło sześć osób.

Pracownik pomocy ONZ w Nuseirat w Strefie Gazy.

Izraelskie wojsko stwierdziło, że Hamas umieścił w szkole „osiedle” i że znajdujący się w nim bojownicy Hamasu i Islamskiego Dżihadu wykorzystywali go jako schron, podczas gdy planowali ataki na wojska izraelskie, chociaż nie dostarczyło to od razu dowodów.

Opublikowała zdjęcie szkoły, wskazując sale lekcyjne na drugim i trzecim piętrze, w których, jak twierdziła, przebywali bojownicy.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​przed strajkiem podjęła kroki, „aby zmniejszyć ryzyko wyrządzenia krzywdy niezaangażowanym cywilom… łącznie z prowadzeniem obserwacji powietrznej i dostarczaniem dodatkowych informacji wywiadowczych”.

Szkoły UNRWA w całej Strefie Gazy służą jako schroniska od początku wojny, która wygnała z domów większość populacji tego terytorium, liczącej 2,3 miliona Palestyńczyków.

Hiszpania przyłącza się do międzynarodowej sprawy o ludobójstwo przeciwko Izraelowi

W odpowiedzi na nalot na szkołę hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares ogłosił, że jego kraj przyłączy się do sprawy wniesionej przez Republikę Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, w której zarzuca się Izraelowi popełnianie ludobójstwa w Gazie.

Pod koniec ubiegłego roku Republika Południowej Afryki złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zarzucano, że Izrael naruszył konwencję o ludobójstwie, dokonując ataku militarnego, który spustoszył duże połacie Gazy.

Sąd nakazał Izraelowi natychmiastowe wstrzymanie ofensywy wojskowej w mieście Rafah w południowej Gazie, ale nie zarządził zawieszenia broni w enklawie. Izrael nie zastosował się do tego postanowienia i nie wykazuje żadnych oznak, że to robi.

„Podejmujemy tę decyzję ze względu na trwającą operację wojskową w Gazie” – powiedział w Madrycie hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares. „Chcemy, aby pokój powrócił do Gazy i na Bliski Wschód, i aby tak się stało, wszyscy musimy poprzeć Trybunał”.

Meksyk, Kolumbia, Nikaragua, Libia i Palestyńczycy czekają, aż sąd w Hadze w Holandii zatwierdzi ich wnioski o dołączenie do sprawy.

Międzynarodowe potępienie kampanii Izraela staje się coraz głośniejsze, a kilka krajów europejskich, w tym Hiszpania, uznało państwo palestyńskie po dziesięcioleciach wahań.