Według austriackiej grupy zajmującej się ochroną prywatności NOYB, zostaną złożone kolejne skargi.
Austriaccy obrońcy prywatności NOYB złożyli dziś (6 czerwca) skargi w 11 krajach europejskich, zarzucając Meta, że stara się wykorzystywać dane osobowe użytkowników swojej platformy do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.
Postępowanie prawne następuje po tym, jak Meta zaktualizowała swoją politykę prywatności, prosząc o pobranie wszystkich publicznych i niepublicznych danych użytkowników – z wyjątkiem rozmów między osobami fizycznymi – które gromadzi od 2007 r., i wykorzystanie ich do obecnych i przyszłych „technologii sztucznej inteligencji”, NOYB powiedział.
Firma Big Tech oświadczyła w zeszłym tygodniu w oświadczeniu, że zacznie powiadamiać mieszkańców Wielkiej Brytanii i UE o tym, w jaki sposób wykorzysta „informacje publiczne, które udostępniła na temat produktów i usług Meta, w celu rozwijania i ulepszania sztucznej inteligencji w Meta w ramach obowiązujących przepisów dotyczących prywatności”. .
Według NOYB użytkownicy nie są informowani o celach „technologii AI”, co jest sprzeczne z wymogami unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Aby przetwarzać dane osobowe w UE, firmy będą musiały opierać się na jednej z sześciu podstaw prawnych wynikających z RODO, takich jak zgoda typu „opt-in”.
„Meta zasadniczo mówi, że może wykorzystać «dowolne dane z dowolnego źródła w dowolnym celu i udostępnić je każdemu na świecie», pod warunkiem że odbywa się to za pomocą «technologii sztucznej inteligencji». Jest to wyraźne przeciwieństwo zgodności z RODO”. Technologia sztucznej inteligencji” to niezwykle szerokie pojęcie, podobnie jak „wykorzystywanie danych w bazach danych”, nie ma rzeczywistych ograniczeń prawnych” – powiedział Max Schrems, prawnik w NOYB.
Meta stwierdziła, że „jest zaangażowana w odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji”, a kluczowym elementem tego działania jest „zapewnienie zgodności naszego podejścia z lokalnymi przepisami dotyczącymi prywatności”.
Ponieważ polityka Meta zacznie obowiązywać 26 czerwca, NOYB zwróciła się z wnioskiem o „pilną procedurę” zgodnie z unijnymi przepisami o ochronie danych. Twierdzi, że zmiana jest niepokojąca, ponieważ dotyczy danych osobowych około 4 miliardów użytkowników Meta.
Skargi złożono do organów nadzorujących prywatność w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Polsce i Hiszpanii, a skargi z innych krajów UE rozpatrzą w nadchodzących dniach.
Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) powiedziała w zeszłym tygodniu TylkoGliwice Next, że „Meta opóźniła uruchomienie w związku z wieloma zapytaniami ze strony DPC, które zostały rozpatrzone”. DPC twierdzi, że Meta powiadomiła użytkowników z czterotygodniowym wyprzedzeniem przed wstępnym szkoleniem.
Meta ma swój własny, duży model językowy o nazwie Llama, którego najnowsza wersja (Llama 3) została wydana w kwietniu i służy do zasilania jej asystenta Meta AI, który nie jest jeszcze dostępny w Europie.