O nas
Kontakt

Włochy: Premier Meloni został królem, a partia zapewnia zwycięstwo w wyborach

Laura Kowalczyk

Giorgia Meloni and Brothers of Italy fellow party members wave during an electoral rally ahead of the EU parliamentary elections, June 1, 2024.

Partia Fratelli d'Italia premier Giorgii Meloni wygrała wybory europejskie we Włoszech, zdobywając aż 28% głosów. Analitycy twierdzą, że zapewniła sobie pozycję króla w Parlamencie Europejskim.

Jak wynika z sondażu exit poll opublikowanego przez włoski RAI, skrajnie prawicowa Fratelli d'Italia, czyli Bracia Włosi, Giorgii Meloni, zapewnia zwycięstwo we Włoszech po uzyskaniu ponad 28% głosów.

Zwycięstwo zapewni jej wewnętrzny impuls, a jednocześnie zapewni jej pozycję jednej z najpotężniejszych postaci w Unii Europejskiej.

Centrolewicowa opozycyjna PD zdobyła 23% głosów, a drugie miejsce zajął populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, który uzyskał 10% poparcia, co oznacza siedmiopunktowy spadek w porównaniu z wyborami w 2019 roku.

Młodsi partnerzy Meloniego, Forza Italia i partia Lega kierowana przez eurosceptycznego polityka Matteo Salviniego, wypadły mieszanie.

Skrajnie prawicowa Lega uzyskała około 8% głosów, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu z wynikiem z 2019 r., kiedy zdobyła 34,3%, co dało łącznie 29 mandatów.

Przytłaczające poparcie dla Braci Włoch w porównaniu z Forza Italia i Legą „potwierdza tendencję, że włoska centroprawica jest bardzo wrażliwa na wewnętrzne zmiany w kierownictwie koalicji” – powiedział TylkoGliwice Francesco Sismondini, analityk sondaży wyborczych.

Premier Włoch Giorgia Meloni oddaje swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzymie, w sobotę 8 czerwca 2024 r.

Andrea Renda, dyrektor ds. badań w Centrum Studiów nad Polityką Europejską, powiedziała TylkoGliwice, że w koalicji rządzącej mogą pojawić się napięcia w związku z rozbieżnościami w wynikach partii. „Pozostałe partie zdadzą sobie sprawę, że tracą konsensus, im dłużej utrzymają się u władzy z Fratelli d'Italia” – powiedziała Renda.

Meloni została okrzyknięta królową wyborów, ponieważ o wsparcie zabiegały o nią zarówno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, jak i francuska skrajnie prawicowa Marine Le Pen.

Le Pen zabiegała o wsparcie Meloniego, aby zjednoczyć skrajnie prawicowe partie w UE. W parlamencie są obecnie podzieleni pomiędzy Tożsamością i Demokracją (ID), której częścią jest Zjednoczenie Narodowe Le Pen, oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy Meloniego (ECR).

Von der Leyen potrzebowała wsparcia Meloni, chcąc zapewnić sobie drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Przez całą kampanię szefowa Komisji wielokrotnie podkreślała swoje zaufanie do Meloni jako wiarygodnego partnera w Brukseli.

Meloni udowodniła swoje prounijne i proukraińskie stanowisko, odchodząc w pierwszych dniach urzędowania od eurosceptycznych poglądów.