Jest tylko jeden kraj na świecie, w którym opieka zdrowotna jest bezpłatna dla każdego.
Nowe badania wykazały, że bezpłatna opieka zdrowotna jest głównym powodem wyjazdów za granicę.
70 procent ankietowanych w USA przez Expatsi stwierdziło, że ma nadzieję skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach docelowych.
Wysokie koszty opieki zdrowotnej w USA są prawdopodobnie głównym czynnikiem. Według KFF połowa dorosłych Amerykanów twierdzi, że nadążanie za kosztami opieki zdrowotnej jest wyzwaniem, a co czwarty twierdzi, że on sam lub członek rodziny miał trudności z opłaceniem rachunków za opiekę zdrowotną w ciągu ostatnich 12 miesięcy – podaje KFF.
Bezpłatna opieka medyczna to nie jedyny powód, dla którego ludzie przeprowadzają się za granicę. 15 procent ankietowanych przez Gallupa stwierdziło, że chce opuścić kraj w ciągu przyszłego roku, w porównaniu z 10 procent dziesięć lat temu. Jako główny powód podali: „dla przygody i rozwoju osobistego”.
Jen Barnett, współzałożycielka Expatsi, firmy, która pomogła tysiącom Amerykanów w przeprowadzce za granicę, udziela rad na temat tego, na czym powinna skupić się przyszli emigranci. „Musisz znaleźć miejsce z odpowiednią pogodą, kulturą, przepisami i językiem, ale ostatecznie najważniejsza jest atmosfera. Zalecamy wycieczki harcerskie, aby dowiedzieć się, gdzie najbardziej czujesz się jak w domu”.
O jakie wizy ubiegają się potencjalni emigranci?
Przeprowadzka za granicę nie jest już tak trudna jak kiedyś. Laptop i połączenie Wi-Fi to często wszystko, czego według kandydatów na emigrację będą potrzebować.
Jednak możliwość legalnego zamieszkania i pracy w kraju docelowym jest również niezbędna, jeśli nie chcesz napotkać problemów z organami imigracyjnymi lub podatkowymi.
Mimo to tylko 21 procent ankietowanych osób chcących zostać emigrantami stwierdziło, że planuje ubiegać się o wizy umożliwiające pracę wykwalifikowanych. Ponad 50 procent planowało uzyskać wizę cyfrowego nomadów lub nie było pewnych, jakiej wizy będzie potrzebować.
Sprawdź nasz pełny przewodnik po krajach europejskich posiadających wizy dla nomadów cyfrowych.
Czy opieka zdrowotna dla emigrantów w Europie jest bezpłatna?
Kraje posiadające powszechną lub tak zwaną „bezpłatną opiekę zdrowotną” niekoniecznie oferują ją każdemu.
Wiele krajów oferuje je w pierwszej kolejności swoim obywatelom. W niektórych krajach mieszkańcy, w tym emigranci, również mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Turyści rzadziej korzystają z bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.
Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w najpopularniejszych krajach europejskich wśród emigrantów.
Należy pamiętać, że ten przewodnik dotyczy emigrantów, którzy przenieśli się do kraju na dłuższy okres czasu, a nie przyjeżdżają tu turyści.
Czy opieka zdrowotna jest bezpłatna dla obcokrajowców w Wielkiej Brytanii?
Czy jako cudzoziemiec możesz wejść do kliniki lub szpitala w Wielkiej Brytanii i oczekiwać bezpłatnej opieki zdrowotnej? Nie. Poza leczeniem w nagłych przypadkach „turyści medyczni” muszą płacić za systemy opieki zdrowotnej w krajach, z których ich obywatele korzystają bezpłatnie.
Jeśli masz stałe miejsce zamieszkania, zyskujesz dostęp do brytyjskiego krajowego systemu opieki zdrowotnej (NHS). Jednak nie jest to całkowicie darmowe. Wizy pobytowe obejmują składkę NHS w wysokości 1035 funtów (1207 euro) rocznie zapewniającą pełny dostęp do „bezpłatnej” opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii.
Czy opieka zdrowotna jest bezpłatna we Francji?
Opieka zdrowotna we Francji nie jest zapewniana przez państwo „bezpłatnie”, dlatego francuskie prawo wymaga od wszystkich mieszkańców posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
W większości przypadków zapewnia to system zabezpieczenia społecznego państwa francuskiego, znany jako „choroba ubezpieczeniowa”.
System państwowy nie pokrywa jednak 100% wszystkich kosztów opieki zdrowotnej. Większość mieszkańców Francji wykupuje również ubezpieczenie uzupełniające od firmy lub organizacji non-profit, zwanej „complémentaire santé” lub „mutuelle”.
Pamiętaj, że jeśli mieszkasz we Francji, ale nie jesteś tam zatrudniony – jak emeryci lub cyfrowi nomadzi – możesz otrzymać roczny rachunek za opiekę zdrowotną, zwany „cotisation subsidiaire maladie”.
Czy opieka zdrowotna w Hiszpanii jest bezpłatna?
Hiszpański Sistema Nacional de Salud (SNS) jest podobny do brytyjskiej NHS. Obywatele są objęci opieką lekarską i leczeniem bez konieczności płacenia. Z systemu mogą korzystać także legalni rezydenci.
Jednakże, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, nie spodziewaj się, że w ramach bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej skorzystasz z leczenia stomatologicznego, okulistycznego lub zdrowia psychicznego. W takich przypadkach konieczne jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Czy opieka zdrowotna jest bezpłatna we Włoszech?
Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, Włochy dzielą obcokrajowców na dwie kategorie: tych, którzy muszą zarejestrować się w krajowej służbie zdrowia („Servizio sanitario nazionale”, czyli SSN) w sposób „obowiązkowy” oraz tych, którzy mają możliwość zarejestrowania się na podstawie zasadzie „dobrowolności”.
Ogólnie rzecz biorąc, do kategorii „obowiązkowej” zalicza się każdą osobę zatrudnioną we Włoszech, a także osoby oczekujące na pobyt stały lub obywatelstwo. Osoby należące do kategorii „obowiązkowej” mają prawo zarejestrować się w SSN bezpłatnie, natomiast osoby należące do kategorii „dobrowolnej” muszą uiścić opłatę za rejestrację.
Aby dowiedzieć się, do której kategorii należysz, najlepiej skonsultować się z włoskim „commercialistą” (księgowym).
Większość osób zarejestrowanych bezpłatnie w SSN zazwyczaj musi płacić za recepty, a czasami musi uiszczać opłaty za doładowanie podczas wizyt w szpitalu lub podczas zabiegów.
Czy opieka zdrowotna w Niemczech jest bezpłatna?
Niemiecki system opieki zdrowotnej jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, ale nie jest bezpłatny.
Niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem, czy obywatelem, ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Publiczne ubezpieczenie zdrowotne, czyli „Gesetzliche Krankenversicherung” (GKV), jest najpowszechniejszą formą ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie publiczne, będziesz płacić miesięczną składkę swojemu ubezpieczycielowi zdrowotnemu, która jest obliczana na podstawie Twoich dochodów. Twój pracodawca będzie również opłacał obowiązkowe składki na Twoje ubezpieczenie.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub „Prywatne Krankenversicherung”; (PKV) to druga forma ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech.
Jeśli prowadzisz działalność na własny rachunek, jesteś właścicielem małej firmy, jesteś freelancerem lub pracujesz w służbie publicznej, najprawdopodobniej będziesz musiał zarejestrować się w PKV, chociaż nadal istnieją od tego godne uwagi wyjątki. Składki na PKV są obliczane na podstawie oceny ryzyka przeprowadzonej przez ubezpieczyciela i zazwyczaj różnią się w zależności od wieku i stanu zdrowia.
Czy znasz jedyny kraj na świecie, w którym opieka zdrowotna jest bezpłatna dla wszystkich?
Brazylia jest jedynym krajem na świecie posiadającym rzeczywiście powszechny i bezpłatny system opieki zdrowotnej dostępny dla wszystkich, w tym turystów. Opieka zdrowotna jest uznawana za prawo człowieka w brazylijskiej konstytucji i jako taka jest dostępna dla wszystkich bezpłatnie.