O nas
Kontakt

Polityka UE. Belgia będzie bronić energii obywatelskiej na szczycie ministerialnym

Laura Kowalczyk

Belgian energy minister Tinne Van der Straeten and the president of energy cooperatives

W rozmowie wyłącznie z TylkoGliwice belgijska minister energii Tinne Van der Straeten wyjaśnia, dlaczego nalega, aby rządy doceniły ważny wkład, jaki społecznościowe projekty elektroenergetyczne i spółdzielnie mogą wnieść w transformację energetyczną Europy.

Minister energii Tinne van der Straeten powiedziała TylkoGliwice, że ma nadzieję zapewnić międzyrządowe uznanie korzyści płynących z lokalnych spółdzielni energetycznych w tym tygodniu, podczas ostatniego szczytu energetycznego podczas sześciomiesięcznej prezydencji Belgii w Radzie UE.

Van der Straeten, zwolennik Partii Zielonych w zróżnicowanym rządzie koalicyjnym w Belgii, przemawiał we wtorek (28 maja) po podpisaniu manifestu organizacji pozarządowej wzywającej kolejnego członka Parlamentu Europejskiego i członka władzy wykonawczej UE do promowania społeczności energetycznych, argumentując, że potencjalni „obywatele energii” mogliby zainwestować do 240 miliardów euro na transformację energetyczną do 2030 r.

Wspólnoty energetyczne to dobrowolne programy współpracy oferujące lokalną alternatywę dla komercyjnych przedsiębiorstw energetycznych, na przykład poprzez współwłasność turbiny wiatrowej lub układu fotowoltaicznego, pomagające w decentralizacji produkcji energii elektrycznej – i, jak argumentują zwolennicy, zmniejszają koszty, zależność od paliw kopalnych i zwiększają bezpieczeństwo podaży.

„Bardzo ważne jest opracowanie polityki energetycznej włączającej z perspektywy obywateli, ale także z perspektywy przyrody” – powiedział van der Straeten. „Dlatego włączenie obywateli w politykę energetyczną jest sprawą najwyższej wagi”.

Minister uznał potrzebę wzmocnienia lokalnych sieci dystrybucyjnych, powtarzając apel wystosowany w zeszłym tygodniu przez europejski przemysł elektroenergetyczny, którego stowarzyszenie branżowe Eurelectric szacuje, że inwestycje będą musiały się podwoić w nadchodzących dziesięcioleciach, aby umożliwić rozwój odnawialnych źródeł energii wynikający z polityki klimatycznej UE w 2050 r. cel neutralności.

Ministrowie energii mają przyjąć jutro (30 maja) konkluzje w sprawie „rozwoju infrastruktury zrównoważonej sieci elektroenergetycznej” oraz omówią postępy w realizacji Zielonego Ładu UE i przyszły rozwój planu RePowerEU, w ramach którego zaostrzono cele w zakresie energii odnawialnej w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany niewypowiedzianą wojną Władimira Putina z Ukrainą.

Przed publiczną wymianą poglądów prezydencja belgijska zwróciła się do ministrów o rozważenie, jakie „dodatkowe inicjatywy” można by podjąć, aby pomóc „tak szybko, jak to możliwe” zakończyć zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.

W ramach dyskusji na temat Zielonego Ładu ministrowie zostali zaproszeni do zastanowienia się nad tym, jak przyspieszyć postęp w realizacji celów na rok 2030, ograniczając zapotrzebowanie na energię i zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w systemie europejskim do co najmniej 42,5%, a także do wyrażenia swoich poglądów na temat tego, w jaki sposób najlepiej rozwijać infrastrukturę sieciową.

Van der Straeten, który będzie przewodniczył szczytowi w Brukseli, powiedział, że osiągnięcie tych celów wymagałoby wzmocnienia europejskiej sieci zarówno na poziomie przesyłu na duże odległości, jak i na poziomie lokalnej dystrybucji, a to wymagałoby lepszego planowania i koordynacji, a także bardziej bezpośredniego zaangażowania obywatele.

„Jestem całkowicie przekonany, że jeśli w większym stopniu włączymy społeczności energetyczne, będziemy mogli lepiej obsługiwać sieci i szybciej rozwijać energię odnawialną” – powiedział belgijski minister federalny.

W przypadku wycieku projektu konkluzji w sprawie infrastruktury sieciowej z dnia 18 maja, do którego dotarł TylkoGliwice, Rada wezwałaby państwa członkowskie do zapewnienia ścisłego zaangażowania obywateli i społeczności energetycznych w planowanie infrastruktury oraz do „ponownego przeglądu” procedur dotyczących przyłączenia do sieci i sieci możliwości dostępu, aby zapewnić „równe warunki działania” podmiotom lokalnym i zasiedziałym przedsiębiorstwom energetycznym.

Zwraca się także do rządów, aby „zapewniły wdrożenie planów projektowania uwzględniających przyrodę, aby pogodzić przyspieszenie rozwoju sieci i wytwarzania, magazynowanie, elastyczność i wzrost popytu z ochroną środowiska i różnorodności biologicznej”.

Van der Straeten wyraziła pewność, że ostateczne brzmienie uzgodnione w czwartek będzie obejmować wsparcie dla obywatelskich projektów energetycznych i powiedziała TylkoGliwice, że organizacja pozarządowa stojąca za manifestem społeczności energetycznych, REScoop.eu, została zaproszona na lunch z ministrami podczas szczytu.

Brukselska grupa kampanii stawia dziesięć żądań kandydatom w nadchodzących wyborach do UE, obejmujących pełne wdrożenie istniejących zasad wspierających rozwój lokalnych projektów energetycznych, dostęp do środków unijnych oraz zwolnienie z ogólnego zakazu pomocy publicznej – i unijnej – poziomie strategii ich wsparcia we wszystkich obszarach polityki UE.

Prezes REScoop, Dirk Vansintjan, z zadowoleniem przyjął wsparcie Van der Straetena i sygnał, jaki dał on o „politycznym poparciu dla inicjatyw energetycznych kierowanych przez obywateli i stawiającym obywateli w centrum transformacji energetycznej”.

Vansintjan powiedział, że walne zgromadzenie grupy i forum w Pradze, które odbyło się na początku tego miesiąca, również wykazały duże zainteresowanie ukraińskich uczestników rozwojem wspólnotowych projektów energetycznych. „Ich ocena tego, co się tam dzieje, wskazuje, że musimy zdecentralizować produkcję energii, ponieważ jesteśmy bardzo bezbronni, jeśli jesteśmy zależni od kilku dużych instalacji” – powiedział.