O nas
Kontakt

Europejczycy wyrzucają 7 milionów ton ubrań rocznie: Czechy wprowadzają obowiązek recyklingu

Laura Kowalczyk

Mountains of discarded clothing have ended up in giant landfill sites.

Szacuje się, że kraje UE wygenerowały w 2020 r. 6,95 mln ton odpadów tekstylnych, czyli około 16 kg rocznie na osobę.

Wszyscy widzieliśmy góry starych ubrań, które kończyły jako gigantyczne wysypiska śmieci w krajach o niskich dochodach. Obecnie Czechy przewodzą Europie w rozwiązywaniu problemu, zamiast przyczyniać się do jego powstawania.

Każdego roku w Czechach wyrzuca się około 180 000 ton tekstyliów, z czego zaledwie 3–4 procent trafia do pojemników na odpady zmieszane. ton sortuje się do recyklingu, natomiast nienadające się do ponownego przetworzenia zanieczyszczone w pojemnikach mieszanych to 75 000 ton.

Kraj ma jednak plan zmiany swoich obecnych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami. W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Środowiska ogłosiło plany wprowadzenia obowiązkowej zbiórki odpadów tekstylnych od 2025 roku. Obecnie selektywna zbiórka odpadów tekstylnych nie jest obowiązkowa, co oznacza, że ​​wiele wyrzuconych ubrań, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi, ląduje na wysypiskach.

Zdaniem ministra Petra Hladíka ma to na celu dostosowanie kraju do europejskiej dyrektywy w sprawie gospodarki odpadami. Podkreślił, że celem jest zapewnienie recyklingu większej liczby tekstyliów i zwiększenie efektywności działań w zakresie recyklingu.

Obecnie wiele tekstyliów wyrzuca się do pojemników na odpady zmieszane, co oznacza, że ​​nie nadają się one do recyklingu. Strategia obejmuje utworzenie punktów zbiórki w różnych gminach, aby pomóc obywatelom w lepszym pozbywaniu się odpadów tekstylnych.

W Czechach istnieje około 10 000 punktów zbiórki tekstyliów, ale istniejąca ustawa o odpadach wymaga jedynie zbiórki, a nie recyklingu. Nowy program ma na celu utworzenie większej liczby punktów zbiórki w dostępnych miejscach, takich jak ratusze czy sklepy, podobnie jak w kraju w przypadku baterii i odpadów elektrycznych.

Które kraje UE zbierają najwięcej odpadów tekstylnych?

Szacuje się, że w 2020 r. kraje UE wygenerowały 6,95 mln ton odpadów tekstylnych, czyli około 16 kg na osobę.

Z tego 4,4 kg na osobę zebrano oddzielnie w celu ponownego użycia i recyklingu, ale przeważająca liczba 11,6 kg trafiła do zmieszanych odpadów domowych.

Głównymi źródłami prawie 7 milionów ton odpadów tekstylnych w UE rocznie jest odzież i artykuły gospodarstwa domowego (odpady pokonsumenckie). Szacuje się, że od 4 do 9 procent produktów wprowadzanych na rynek również ulega zniszczeniu, zanim zostaną w ogóle użyte – od 264 000 do 594 000 ton tekstyliów rocznie.

W ponad połowie państw UE selektywna zbiórka tekstyliów jest już obowiązkowa, ale dotyczy to głównie tekstyliów nadających się do ponownego użycia. Najwyższy w UE wskaźnik selektywnej zbiórki tekstyliów mają Luksemburg i Belgia, a tuż za nimi plasują się Holandia i Austria. Każdy z nich ma zróżnicowany system zbiórki obejmujący wsie, miasteczka i miasta. Żadna z nich nie zbiera jednak więcej niż połowy odpadów tekstylnych, a problem nie kończy się na samej zbiórce.

Europejska Agencja Środowiska twierdzi, że należy zwiększyć możliwości sortowania i recyklingu, w przeciwnym razie znaczna ilość tych odpadów będzie w dalszym ciągu trafiać do spalarni, na składowiska lub eksportowana poza UE.