Wybory europejskie w 2024 r. dobiegną końca wraz z zamknięciem lokali wyborczych we Włoszech dzisiaj (9 czerwca) o godzinie 23:00 czasu środkowoeuropejskiego, a wyniki będą znane w nocy.
Choć niektóre kraje, w tym Holandia, już oddały głos, wszystkie państwa członkowskie będą czekać, aż obywatele Włoch oddają ostatnią kartę do głosowania, zanim znane będą pierwsze oficjalne wyniki, co sprawi, że wcześniejsze głosowanie nie będzie miało wpływu na wynik trwającego głosowania.
Włoskie lokale wyborcze rozpoczęły się w sobotę po południu i zakończyły o 23:00, po czym zostaną ponownie otwarte przez cały dzień, dając Włochom więcej czasu na oddanie głosu niż jakikolwiek inny Europejczyk.
Z kolei w Luksemburgu, gdzie głosowanie jest obowiązkowe dla osób w wieku 75 lat i młodszych, lokale wyborcze będą otwarte tylko przez sześć godzin, między 8:00 a 14:00.
Godziny otwarcia kart do głosowania są różne w Europie: w Belgii zamyka się o 16:00, w Austrii o 17:00, we Francji i Niemczech o 18:00, a w Hiszpanii i Portugalii o 20:00.
Co i kiedy oglądać dziś wieczorem
- 14:00–17:00 – Zakończenie lokali wyborczych w Luksemburgu, Belgii i Austrii
- 18:00 – Zamknięcie lokali wyborczych we Francji i Niemczech
- 18:00 i później – spodziewane są krajowe sondaże exit poll
- 20.15 – Parlament Europejski spodziewał się oszacować liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego na podstawie danych z 11 krajów
- 23:00 – zamknięcie lokali wyborczych we Włoszech
- 23:15–23:30 – Parlament spodziewa się oszacować całkowitą liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego na podstawie danych ze wszystkich krajów
- 13:00 – Oczekiwane wyniki końcowe
Mimo że Parlament Europejski nie może opublikować żadnych oficjalnych wyników, około godziny 18:15 Parlament Europejski przedstawi częściowe projekcje, a pierwszą projekcję całego posiedzenia posiedzeń o godzinie 20:15, w oparciu o strukturę ustępującego Parlamentu. Dane te będą pochodzić ze zagregowanych sondaży wyjściowych i przedwyborczych sondaży opinii publicznej.
Przez całe popołudnie i wieczór w krajach, w których głosowanie już się zakończyło, nadawcy krajowi i oficjalne strony internetowe będą pokazywać szacunki partii i grup politycznych na podstawie lokalnych sondaży wyjściowych, a także dane dotyczące frekwencji podawane przez władze wyborcze kraju.
Opóźnienia w publikacji wyników były celem dezinformacji w krajach takich jak Hiszpania, gdzie kampanie w mediach społecznościowych odwoływały się do „przerw w dostępie do informacji” i sugerowały, że rząd manipulował wynikami przed ich udostępnieniem do wiadomości publicznej.
Jednakże zastrzeżenie dotyczące oczekiwania, aż ostatnie państwo członkowskie zagłosuje przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, było standardową praktyką podczas trzech poprzednich wyborów do UE.