We wtorek trzeci dzień handlowy z rzędu francuskie akcje, obligacje i waluty w dalszym ciągu odnotowały masową wyprzedaż ze względu na niepewność polityczną. Analitycy sugerują, że nadchodząca decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych może potencjalnie zahamować spadek.
Europejskie giełdy odnotowały straty trzeci dzień z rzędu w obliczu trwających niepokojów wyborczych, gdy partie skrajnie prawicowe zdobyły nieoczekiwaną władzę. Rynki francuskie najbardziej ucierpiały po zwołaniu przez premiera Emmanuela Macrona wyborów do organów legislacyjnych w odpowiedzi na znaczne zyski wyborcze skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (NR).
Francuska giełda przedłuża trzydniową passę spadków
Wyprzedaż pogłębiła się we wtorek, a indeks referencyjny CAC 40 spadł o 1,33%, przyczyniając się do całkowitej straty na poziomie 3,2% w ciągu ostatnich trzech dni handlowych. Akcje francuskich banków odnotowały gwałtowne spadki w miarę wzrostu obaw inwestorów o finanse publiczne Francji, a zwłaszcza o jej zdolność do spłaty długów. Akcje największego francuskiego banku BNP Paribas SA spadły o 9%, natomiast akcje grupy Société Générale straciły w ciągu ostatnich dwóch dni o 12%.
Poza sektorem bankowym francuskie akcje spółek ze źródeł odnawialnych również doświadczyły intensywnych wyprzedaży. W ciągu ostatnich trzech sesji giełdowych Engie i Voltalia spadły odpowiednio o 8,3% i 87,6%. Partia NR pod przywództwem Marine Le Pen jest szczególnie przeciwna projektom Unii Europejskiej dotyczącym zielonej transformacji. Ewentualne przejęcie przez skrajnie prawicową partię we Francji mogłoby zakłócić istniejące farmy wiatrowe i projekty autostrad, powiedział Reuterowi Pierre-Alexandre Ramondenc, analityk ds. usług użyteczności publicznej i energii odnawialnej w Alphavalue.
Pomimo ostrzeżeń Moody's, francuskie obligacje rządowe nadal spadają
Inwestorzy w dalszym ciągu porzucali francuskie obligacje rządowe po tym, jak agencja ratingowa Moody's ostrzegła przed „negatywnymi” perspektywami kredytowymi dla kraju ze względu na niepewność polityczną. Rentowność 10-letnich francuskich obligacji skarbowych wzrosła o 35 punktów bazowych, po czym w środę spadła, osiągając najwyższy poziom od listopada 2023. Rentowność obligacji zmienia się odwrotnie do cen obligacji.
Tymczasem obligacje rządowe innych głównych gospodarek UE, w tym Niemiec, Hiszpanii i Włoch, wzrosły w okresie wyborczym. We wtorek nastąpiła jednak przerwa w sprzedaży, co doprowadziło do rozszerzenia spreadów rentowności pomiędzy obligacjami francuskimi i unijnymi. Rentowność niemieckich obligacji, ogólnie uznawanych za bezpieczną przystań w regionie, spadła, podczas gdy rentowność francuskich nadal rosła, przez co 10-letnia różnica w rentowności pomiędzy dwiema obligacjami skarbowymi była największa od siedmiu miesięcy.
Obligacje rządowe i ratingi kredytowe
Obligacje rządowe to dłużne papiery wartościowe emitowane przez rząd w celu wsparcia wydatków i zobowiązań rządu. Często uważa się je za inwestycje niskiego ryzyka, ponieważ są gwarantowane kredytem rządu emitującego. Rentowność obligacji rządowych to zwrot, jakiego inwestor może oczekiwać, jeśli obligacja będzie utrzymywana do terminu zapadalności. Punkty kredytowe to ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.
Kiedy obligacja rządowa ma wysoki rating kredytowy, przyciąga więcej inwestorów poszukujących bezpieczeństwa, szczególnie w czasach niepewności gospodarczej. Zwiększony popyt podnosi cenę obligacji i zmniejsza jej rentowność. Z drugiej strony obniżenie ratingu kredytowego rządu sygnalizuje zwiększone ryzyko, zmniejszając popyt na obligacje. Ceny obligacji spadają, a rentowności rosną, ponieważ rząd musi oferować atrakcyjniejsze stopy zwrotu, aby przyciągnąć inwestorów.
Posiedzenie FOMC mogłoby ustabilizować rynki europejskie
Inwestorzy mogą w większym stopniu skoncentrować się na środowej decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie stóp procentowych, która może przyćmić wpływ wyborów europejskich na rynki europejskie. Oczekuje się, że Fed przyjmie gołębie stanowisko, potencjalnie zapewniając okazję do zakupów różnych aktywów, w tym akcji, obligacji i walut, szczególnie we Francji.
„EURUSD może się ustabilizować w obliczu nadchodzących danych o inflacji w USA i posiedzenia Fed” – zauważył Charu Chanana, szef strategii walutowej w Saxo Bank.
Andrew Balls, dyrektor ds. inwestycji w PIMCO, powiedział agencji Reuters, że „poszerzanie francuskich spreadów może wkrótce stworzyć okazję do zakupów”, ponieważ Le Pen wydaje się mniej eurosceptyczna niż była w 2017 roku.
Czwartą sesję z rzędu euro w dalszym ciągu osłabiało się w stosunku do wszystkich pozostałych krajów G-10 z powodu wahań politycznych. W środę o 3:15 czasu środkowoeuropejskiego wspólna waluta spadła w stosunku do dolara amerykańskiego do 1,0735, najniższego poziomu od miesiąca. Euro osłabiło się natomiast wobec funta szterlinga do 0,8430, najniższego poziomu odnotowanego w sierpniu 2022 roku.