O nas
Kontakt

Europejskie akcje i odbicie wspólnej waluty w związku ze spowolnieniem inflacji w USA bardziej niż oczekiwano

Laura Kowalczyk

Federal Reserve Board Chair Jerome Powell speaking in May

Europejskie aktywa wzrosły w środę po słabszym niż oczekiwano raporcie o inflacji w Stanach Zjednoczonych, rozjaśniając perspektywy możliwej obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w tym roku.

Według Bureau of Labor Statistics, w maju wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA wzrósł o 3,3% rok do roku. Liczba ta jest niższa od poprzedniej i oczekiwanej na poziomie 3,4%. Miesięczna zmienność koszyka konsumpcji ogółem pozostała stabilna, poniżej oczekiwanej stopy 0,1% i uległa gwałtownemu spowolnieniu w porównaniu do dynamiki 0,3% odnotowanej w kwietniu.

Inflacja w USA spada bardziej niż oczekiwano

Kluczowym czynnikiem dezinflacji obserwowanej w maju było obniżenie o 2% indeksu energii, przy spadku cen paliw o 3,6% miesiąc do miesiąca. Po wyłączeniu żywności i produktów energetycznych inflacja bazowa również spadła z 3,6% do 3,4%, czyli bardziej niż oczekiwano 3,5%. W ujęciu miesięcznym miara inflacji bazowej rosła w tempie 0,2%, niższym od prognozy na poziomie 0,3%.

Reakcje rynku przed dzisiejszym posiedzeniem Fed

Słabszy od oczekiwań raport o inflacji ponownie rozbudził oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Przed publikacją inwestorzy szacowali szansę na obniżkę stóp we wrześniu na 54%, która o godzinie 14:45 wzrosła do ponad 70%.

Zmiana ta wskazuje, że rynek jest obecnie bardziej skłonny obstawiać rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed pod koniec lata.

Ogólnie rzecz biorąc, rynki wyceniają obniżki stóp procentowych o 54 punkty bazowe – co stanowi równowartość dwóch obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych – do końca roku.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły o ponad 10 punktów bazowych po publikacji raportu o inflacji, zmniejszając presję na europejski rynek obligacji.

Osłabiły także rentowności europejskich obligacji, które gwałtownie wzrosły po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Rentowność Bundów spadła w środę o 6 punktów bazowych, natomiast rentowność francuskich 10-letnich OAT, hiszpańskich Bonos i włoskich BTP spadła w środę odpowiednio o 7, 9 i 13 punktów bazowych.

Europejskie giełdy zmieniły kolor na zielony po trzech kolejnych sesjach strat. Szerszy indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1%, odwracając wtorkowy spadek. Niemiecki DAX i włoski FTSE MIB wzrosły odpowiednio o 1,1% i 1,4%. Francuski indeks CAC 40 również wzrósł o 0,7%, choć radził sobie słabiej od swoich konkurentów.

Dolar amerykański gwałtownie osłabił się w stosunku do głównych walut, a kurs wymiany euro do dolara wzrósł o 0,8% do poziomu powyżej 1,0820, co stanowi najwyższy wynik od końca grudnia 2023 r.

Rynki oczekują na kluczowe posiedzenie Rezerwy Federalnej

Uwaga skupiona jest teraz na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które odbędzie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Powszechnie oczekuje się, że Rezerwa Federalna utrzyma stopę funduszy federalnych na poziomie od 5,25% do 5,50% siódme posiedzenie z rzędu, ale główny nacisk zostanie położony na nowe prognozy gospodarcze jej pracowników.

Inwestorzy będą uważnie obserwować, czy decydenci Fed dostosują prognozę mediany obniżek stóp procentowych, która w marcu wskazywała na trzy obniżki stóp w 2024 r., a następnie trzy kolejne w latach 2025 i 2026.

Jakakolwiek rewizja w dół oczekiwanych obniżek stóp procentowych może ostudzić entuzjazm rynku po słabszym od oczekiwań raporcie o inflacji. Z drugiej strony, jeśli Fed potwierdzi te prognozy, będzie to dowód na pewność, że inflacja stopniowo zbliża się do celu na poziomie 2%.

Fed opublikuje także swoje prognozy dotyczące inflacji i wzrostu gospodarczego. Prezes Fed Jerome Powell zorganizuje konferencję prasową o 20:30 czasu środkowoeuropejskiego, aby omówić rozwój sytuacji. Inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na uwagi Powella, jeśli chodzi o jakiekolwiek wskazówki dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych i ogólnych perspektyw gospodarczych.