Europejskie giełdy odrobiły większość strat z początku tygodnia po publikacji danych o CPI w USA. Rynki regionalne otworzyły się niżej pomimo decyzji Fed w sprawie stóp procentowych, która w ciągu nocy doprowadziła Wall Street do najwyższych poziomów w historii.
Europejskie giełdy rozpoczęły sesję w czwartek rano od spadków, a francuski CAC 40, niemiecki DAX i londyński FTSE 100 otworzyły się na minusie, mimo wznowienia wzrostów w środę.
Akcje spółek technologicznych objęły prowadzenie po niższych niż oczekiwano danych o inflacji w USA, podczas gdy główne benchmarki odrobiły straty spowodowane wahaniami wyborczymi na początku tygodnia, przy czym Euro Stoxx 600 wzrósł o 1,01%, DAX o 1,49%, a CAC 40 o 0,97% w środę. Odbicie sugeruje, że spadek na rynkach europejskich stworzył okazję dla kupujących spadki w obliczu trajektorii obniżek stóp procentowych przez banki centralne.
Banki centralne o trajektoriach obniżek stóp procentowych
Po środowych danych o inflacji w USA, Fed pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie pomiędzy 5,25% a 5,5%. Wykres kropkowy, wizualne przedstawienie wykorzystywane przez Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) do przedstawienia prognoz jego członków dotyczących przyszłych stóp procentowych, wskazywał, że w tym roku nastąpi jedna obniżka stóp procentowych, a w 2025 cztery. Pomimo wolniejszego spadku niż oczekiwano ścieżce obniżek stóp wskazanej przez Fed, bank centralny potwierdził, że znajduje się na ścieżce obniżek stóp. Przewodniczący Jerome Powell powiedział: „W tym roku mediana będzie mniej obniżek stóp procentowych, ale w przyszłym roku nastąpi jeszcze jedna”.
W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił pierwszą obniżkę stóp procentowych od 2019 roku. Pomimo utrzymania jastrzębiego nastawienia, może to oznaczać zakończenie obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych przez EBC. W tym samym tygodniu Bank of Canada (BOC) również obniżył swoją stopę referencyjną w obliczu spowolnienia inflacji i obaw o spowolnienie gospodarcze. W marcu Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) był pierwszym bankiem centralnym, który obniżył stopy procentowe.
Bank Anglii (BOE) ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu, mając nadzieję, że pójdzie w ślady EBC i obniży główną stopę procentową z 5,25% do 5%. Gubernator Andrew Bailey wskazał, że obniżka stóp procentowych może zostać zabezpieczona przed wyborami powszechnymi w maju. Jednak zwołane przez premiera Rishi Sunaka przedterminowe wybory na 4 lipca mogą skutkować pierwszymi cięciami już w przyszłym tygodniu.
Traderzy obligacji przewidują dalsze obniżki w tym roku
Posiedzenie polityczne Fed spowodowało gwałtowny spadek rentowności światowych obligacji w związku z oczekiwaniami, że banki centralne będą na dobrej drodze do obniżek stóp procentowych w drugiej połowie tego roku, biorąc pod uwagę dodatnią korelację między stopami procentowymi a rentownością obligacji. Według CME Fed Watch Tool prawdopodobieństwo obniżki stóp we wrześniu i grudniu wynosi odpowiednio 56% i 42%, co sugeruje, że inwestorzy zajmujący się obrotem obligacjami uważają, że w tym roku może nastąpić więcej niż jedna obniżka.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła o 10 punktów bazowych, czyli 0,1%, do 4,31%, co doprowadziło do podobnego ruchu na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Brytyjski 10-letni Gilt spadł o 14 punktów bazowych do 4,13%, najniższego poziomu od prawie miesiąca. W kwietniu kraj odnotował stagnację wzrostu PKB, co wzmocniło oczekiwania, że BoE rozpocznie obniżkę stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Rentowności głównych obligacji rządowych strefy euro również podążały za światowym trendem, przy czym rentowność 10-letniego niemieckiego Bunda spadła o 9 punktów bazowych, a obligacji francuskich i włoskich odpowiednio o 9 i 15 punktów bazowych.
Ponieważ rentowność obligacji zmienia się odwrotnie do cen obligacji, ożywienie na rynkach obligacji wskazuje, że banki centralne zmniejszają płynność, co może w dalszym ciągu wspierać ryzykowne aktywa, zwłaszcza rynki akcji.
Akcje spółek technologicznych napędzają rynki do przodu
Godną uwagi tendencją jest to, że w środę akcje spółek technologicznych po obu stronach Atlantyku odnotowały duże wzrosty na giełdach. Akcje spółek technologicznych uznawane są za spółki wzrostowe, przy czym sektor generalnie odnosi korzyści z niższych stóp procentowych ze względu na jego wrażliwość na poziom zadłużenia przedsiębiorstw.
W indeksie Euro Stoxx 600 duże spółki technologiczne osiągnęły lepsze wyniki niż benchmark, przy czym ASML wzrósł o 2,75%, SAP SE o 3,42% i Siemens AG o 3,27%. Europejskie giełdy zamknęły się przed Wall Street, więc rynki regionalne zareagowały zapobiegawczo na optymizm związany z oczekiwaniami na obniżkę stóp procentowych przez Fed.
Na Wall Street akcje Apple rosły drugi dzień z rzędu po tym, jak gigant technologiczny ogłosił w poniedziałek na WWDC4 długo oczekiwane przyjęcie sztucznej inteligencji. Ten rajd technologiczny wyniósł S&P 500 i Nasdaq na nowe maksima.
Choć większa liczba banków centralnych może rozpocząć cykle obniżek stóp procentowych przez resztę roku, oczekuje się, że światowe rynki akcji, w tym europejskie, utrzymają tendencję wzrostową. Prognoza ta uzależniona jest jednak od braku w najbliższej przyszłości recesji gospodarczej. Warto zauważyć, że rynki europejskie mogą nie osiągać tak dobrych wyników jak ich amerykańskie odpowiedniki ze względu na niewielką wagę spółek technologicznych i panującą niepewność polityczną.