O nas
Kontakt

Badania pokazują, że kobiety częściej uczestniczą w spotkaniach z koleżanką z zespołu AI

Laura Kowalczyk

An AI-powered teammate with a female voice resulted in more participation from women.

Nowe badania pokazują, że kobiety częściej uczestniczą w spotkaniach i dzielą się większą liczbą pomysłów, gdy współpracują z agentką AI o kobiecym głosie.

Z nowego badania wynika, że ​​koleżanka z zespołu AI mówiąca kobiecym głosem zwiększa udział kobiet w pracy i zwiększa ich produktywność.

Naukowcy z Cornell University w USA przydzielili 180 mężczyzn i kobiet do trzyosobowych grup i poprosili ich o wirtualną współpracę przy zadaniach.

Czwarty członek drużyny, agent AI z męskim lub żeńskim głosem, rozmawiał z nimi i udzielał im instrukcji. Następnie uczestnicy stali się mniejszością lub większością członków zespołu ze względu na płeć.

Angel Hsing-Chi Hwang, doktor habilitowany w dziedzinie informatyki i główny autor badania, wprowadzał do bota linie wygenerowane przez ChatGPT, które widzieli uczestnicy.

„Zatrudnienie nowej osoby do uzupełnienia zespołu w czasie rzeczywistym jest nierealistyczne” – stwierdził Hwang w oświadczeniu.

„Nasza myśl była taka: co by było, gdybyśmy mieli agentów AI na żądanie, którzy mogliby uczestniczyć i, miejmy nadzieję, pozytywnie zmienić dynamikę zespołu?”

Wszystkie zespoły miały dwa zadania: jedną sesję burzy mózgów na temat pomysłów na ochronę środowiska, a drugą, podczas której musiały przejrzeć profile pod kątem oferty pracy i zdecydować, kogo promować.

Przeanalizowano czaty rozmów zespołowych, aby sprawdzić, jak często każda osoba przedstawiała pomysły lub argumenty.

Uczestnicy badania wypełnili także dwie ankiety po wykonaniu zadania, aby ocenić poziom oferowanego wsparcia, doświadczenie w zespole oraz to, czy czuli się marginalizowani przez członka grupy lub bota.

Hwang odkrył, że kobiety należące do mniejszości w określonej grupie częściej uczestniczyły w działaniach, gdy głos sztucznej inteligencji był kobiecy, i zgłaszały więcej pozytywnych uczuć w stosunku do kolegi z drużyny AI, gdy stanowiły większość.

„Kobiety zazwyczaj zachowywały się dość cicho, gdy były jedynymi członkami zespołu… ale gdy w zespole znajdowała się agentka tej samej płci, wnosiły o wiele więcej pomysłów do dyskusji zespołowych” – powiedziała Hwang.

Kontynuowano badanie, gdy mężczyźni byli w mniejszości z botem brzmiącym jak mężczyzna, byli bardziej rozmowni, ale mniej skupieni na zadaniach.

„Wykorzystując wyłącznie głos uwzględniający płeć, agent AI może zapewnić niewielki stopień wsparcia kobietom będącym członkami mniejszości w grupie” – powiedziała Hwang.

„Często czujemy się bardziej swobodnie i dzięki temu lepiej pracujemy w zespołach z ludźmi podobnymi do nas”.

Hwang powiedziała, że ​​ich badania otwierają pytania do dalszych badań nad tym, w jaki sposób miejsca pracy mogą wspierać pracowników, którzy od dawna byli marginalizowani poprzez tworzenie agentów sztucznej inteligencji.

Badanie dotyka jedynie „wierzchołka góry lodowej” związanej z postrzeganiem płci przez ludzi w miejscu pracy, kontynuował Hwang, a w przyszłych badaniach można rozważyć zbadanie, jak zmieniają się wyniki osób, które nie identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety.