O nas
Kontakt

Czy prawdziwy Goldfinger się podniesie? Wejdź do domu architekta, który zainspirował rywala Jamesa Bonda

Laura Kowalczyk

Erno Goldfinger

TylkoGliwice Culture odkrywa nieprawdopodobne powiązania pomiędzy złoczyńcą Jamesa Bonda, ojcem założycielem brytyjskiego modernizmu, a cichą ulicą w północno-zachodnim Londynie.

W zielonym zakątku Hampstead znajduje się taras trzech domów, które łączą kontrowersje, pionierskie modernistyczne wzornictwo i złoczyńca z Jamesa Bonda, który wcielił się w agenta 007 w filmie Goldfinger z 1964 r. – trzeciej części podbojnej serii filmów szpiegowskich.

Pośrodku trzech domów znajduje się 2 Willow Road, modernistyczny dom arcydzieł urodzonego na Węgrzech, wykształconego we Francji architekta i czołowej postaci brytyjskiego ruchu modernistycznego, Ernő Goldfingera.

Jego bardzo osobista oda do europejskiego modernizmu zwiastowała narodziny, a przynajmniej trudne wczesne dzieciństwo, brytyjskiego ruchu modernistycznego. Jednak rozwój Willow Road i człowiek, który stworzył tę wyjątkową wizję, od prawie stulecia są źródłem kontrowersji.

Dom Erno Goldfingera przy Willow Road w Londynie, Wielka Brytania

Architekt Ernő Goldfinger, który mieszkał przy Willow Road 2 ze swoją żoną artystką Ursulą i trójką dzieci, nie bał się iść na wojnę, aby jego marzenie o prostej funkcjonalności i elastycznym życiu, tak dziś pożądanym, stało się rzeczywistością.

Fleming kontra Goldfinger

Mówi się, że jego bezkompromisowy styl architektoniczny tak obraził twórcę Jamesa Bonda, Iana Fleminga, że ​​w swojej tytułowej książce opublikowanej w 1959 roku nazwał swojego złoczyńcę Auriciem Goldfingerem na cześć architekta.

Podobnie jak w przypadku wielkoekranowego agenta 007, plany Goldfingera dotyczące Willow Road drastycznie zmieniły się z biegiem czasu. Jego pierwotny projekt bloku mieszkalnego został odrzucony, przerysowany, wskrzeszony, przedstawiony, a w niektórych kręgach potępiony. Jego ostateczny projekt tarasu został oczerniany przez mieszkańców, ponieważ czuł się bardziej komfortowo w wysokich georgiańskich willach z XVIII wieku wzdłuż Willow Road niż przysadzistym, przypominającym pudełko betonowym budynkiem zaproponowanym przez Goldfingera.

Sara Nichols, menadżerka ds. domów i ogrodów w brytyjskiej National Trust, największej w Europie organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną przyrody, która nabyła dla kraju 2 Willow Road w 1994 r., opowiada inną historię o powiązaniach Goldfingera i Fleminga.

„Jak głosi historia, Ian Fleming grał w golfa z kuzynką Ursuli Goldfinger, kiedy mimochodem wspomniał o Goldfingerze. Fleming uchwycił się tego imienia i pomyślał, że będzie dobre dla złoczyńcy.

Słysząc o chęci Fleminga do użycia swojego nazwiska w swojej siódmej powieści o Bondzie, prawnik Ernő napisał do wydawcy Fleminga (Jonathan Cape), aby usunąć jego nazwisko. Chociaż jego sprzeciw nie odniósł skutku, Cape wysłał Goldfingerowi sześć egzemplarzy książki, gdy została ona opublikowana w 1959 roku.

Nichols dodaje: „W następnych latach Goldfingera bardzo irytowały telefony do jego domu od osób podających się za podwójnych agentów”.

Jakakolwiek jest prawda tej sprzeczki, wiemy, że Fleming był jednym z tych, którzy sprzeciwiali się wyburzeniu przedwojennych czterech domków, które zburzono, aby zrobić miejsce dla wizji Goldfingera.

Odwiedzając dziś Willow Road można przekonać się dlaczego jej powstanie było potargane. Choć minęło ponad 80 lat, aby zadomowić się w swoim otoczeniu, nadal wyzywająco różni się od domów przy ulicy – ​​wyspa sparowanych, choć nieco znużonych modernizmów, w morzu gruzińskiej wspaniałości.

Domy i wnętrza

Wewnątrz można zobaczyć, jak wyprzedzała swoją epokę Willow Road. Wchodząc do niskiego, skromnego korytarza uderza bardzo ludzka i intymna skala domu. Prosty i elegancki, wyzwanie projektowe polegające na skierowaniu światła do przedpokoju zostało rozwiązane poprzez utworzenie szklanej ściany z boku głównych drzwi i okrągłego świetlika na górze budynku.

Naturalne światło emanuje na dolny poziom ze szkła wokół drzwi wejściowych

Przedmioty sztuki Goldfingera i zabawki dla dzieci wystawione przed szybą dodają fantazyjnego i przyciągającego uwagę akcentu. Chociaż 2 Willow Road była dla niego wizytówką marketingową, mającą pokazać potencjalnym klientom, jak wygląda prawdziwy modernizm i jak może sprawdzić się w prawdziwym życiu, był to przede wszystkim dom rodzinny – w którym można było przechowywać, eksponować, ukrywać i kochać efemerydy życia.

Spiralne schody zaprojektowane przez Sir Ove Arupa*, powszechnie uważanego za myślącego inżyniera architekta i czołowego inżyniera swojej epoki, prowadzą gości w górę do wielofunkcyjnej przestrzeni mieszkalnej, jadalnej i rozrywkowej na pierwszym piętrze na otwartym planie. Zakrzywiona i przyjemna w dotyku mosiężna poręcz prowadzi do przyszłych rozkoszy.

Światło wpada do głównej przestrzeni mieszkalnej przez wstęgę przeszkleń rozciągającą się od przodu budynku. Widoki na Hampstead Heath wnoszą do środka widok z zewnątrz i łączą budynek z zieloną oazą naprzeciwko.

Światło z górnego piętra oświetla wnętrze

Wyjątkowo szeroki parapet okienny pokryty jest dziesiątkami obiektów, które wzbudzają zainteresowanie i inspirację. Kiedy Ernő i jego rodzina przeprowadzili się na Willow Road w 1939 roku, trzymali się zasad czystości modernizmu, z naciskiem na objętość i minimalną dekorację.

Z biegiem lat estetyka Ernő ewoluowała, stając się bardziej eklektyczna. Willow Road prezentuje teraz aspekty filozofii ruchu surrealistycznego polegającej na kolekcjonowaniu i eksponowaniu znalezionych przedmiotów, podnosząc rzeczy uważane za bezwartościowe do rangi ciekawostek i inspiracji.

W żywej pamięci

Zwiedzający zobaczą dom taki, jaki był w 1987 roku, kiedy zmarł Ernő. Powierzchnie pokryte są dziełami sztuki, rzeźbami i prezentami od najbardziej obrazoburczych i szanowanych artystów i myślicieli stulecia.

Dzieła dzieci Goldfingera są traktowane na równi z dziełami znanych przyjaciół i współpracowników, w tym Bridget Riley, Prunelli Clough, Marcela Duchampa, Eduardo Paolozziego, Henry'ego Moore'a, Man Raya i Maxa Ernsta.

Główna część dzienna to triumf zmieniającej kształt wielofunkcyjności. Pływające ściany zmieniają jego przeznaczenie z jadalni na pracę i rozrywkę. Elastyczność ta jest możliwa tylko dlatego, że prefabrykowany betonowy szkielet budynku wytrzymuje zarówno dosłowne, jak i w przenośni ciężkie prace, eliminując potrzebę podpierania ścian wewnętrznych.

Goldfingerowie zostali wyzwoleni z ograniczeń tradycyjnych domów, mogli swobodnie konfigurować przestrzeń w sposób odpowiadający ich zmieniającym się potrzebom.

Meble na wymiar zaprojektowane przez Ernő podkreślają architektoniczny charakter wnętrza. Biurko biurowe z szufladami, które można odchylić, aby umożliwić łatwy dostęp do tylnego siedzenia w gabinecie. Podwyższona platforma z boku zapewnia ukryte dodatkowe miejsce do przechowywania pod spodem, a jednocześnie służy jako podest dla modeli, które malowała Ursula Goldfinger.

Na trzecim piętrze szafki wbudowano w ściany, redukując potrzebę stosowania nieporęcznych szaf i komód, które były powszechne w tamtych czasach. W głównej sypialni ściany szafek zwalniają cenną powierzchnię podłogi. Plotka głosi, że szerokość niektórych wewnętrznych schowków jest dokładnie taka sama, jak szerokość złożonych koszul Ernő – nie zmarnowano ani milimetra.

Podwójne łóżko znajduje się kilka cali nad podłogą w głównej sypialni – hołd dla podziwu Goldfingera dla japońskiej estetyki i podejścia do życia. Modernistyczne lampki nocne znajdują się po obu stronach nisko zawieszonego łóżka. Ernő nie był fanem centralnych lamp sufitowych, których nieobecność rzuca się w oczy w całym domu.

Ta bardzo osobista dbałość o szczegóły rozciąga się na całej Willow Road. Przełączniki światła, klamki do drzwi, wykończenia i meble zostały wymyślone przez Goldfingera – dla niego piękno tkwiło w szczegółach, a 2 Willow Road było jego najpiękniejszą fantazją, która została urzeczywistniona – bardzo podobnie do klasycznej dziewczyny Bonda.

Aby odwiedzić 2 Willow Road, odwiedź witrynę National Trust, aby uzyskać więcej informacji.