Większość kluczowych prawodawców z branży technologicznej powraca, ale jest też kilku zaskakujących nowości.
W tym tygodniu Europa obudziła się i zobaczyła przesunięty w prawo Parlament Europejski, chociaż tak zwana „wielka koalicja” między centroprawicową Europejską Partią Ludową (EPP), centrolewicowymi Socjalistami i Demokratami (S&D) oraz liberalną grupą Odnów Europę nadal stoi, a pomiędzy nimi znajduje się nieco ponad 400 prawodawców.
Większość sprawozdawców – prawodawców odpowiedzialnych za kierowanie dossier w Parlamencie – w sprawie kluczowych dossier technologicznych w ostatniej kadencji wywodziła się z grup PPE, S&D i Renew. Ale Renew, podobnie jak Zieloni, znacznie przegrali w wyborach do UE. Niektóre marginalne partie, które wcześniej miały wpływ na kwestie prywatności i ochrony danych, takie jak niemiecka i czeska Partia Piratów – część grupy Zielonych/Wolnego Przymierza Europejskiego (EFA) – również straciły na popularności.
Oceniamy, co nowy skład Parlamentu oznacza dla polityki technologicznej.
Prawica jest wzmocniona, ale zdezjednoczona
Nawet jeśli wielka koalicja pozostanie niezmieniona, przesunięcie w prawo może mieć wpływ na politykę cyfrową UE i wdrażanie dotychczasowego prawodawstwa. Centroprawicowa EPP, skrajnie prawicowi Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) oraz skrajnie prawicowa partia Tożsamość i Demokracja (ID) zasadniczo opowiadają się za polityką mającą na celu pobudzenie inwestycji zamiast prób regulacji. Jednak ich podejścia znacznie się różnią.
Zdaniem Alexandre de Streela, dyrektora akademickiego programu badań cyfrowych w ośrodku doradczym CERRE, grupy EPP, ECR i ID są zgodne co do potrzeby posiadania odpowiednich ram prawnych do wdrażania przepisów dotyczących technologii, przy jednoczesnej ochronie małych przedsiębiorstw.
Jednak podczas gdy ECR i ID opowiadają się za silną europejską polityką przemysłową, która wspiera krajowych liderów, EPP opowiada się za „innowacjami, skądkolwiek pochodzą, najlepiej z Europy, ale także skądkolwiek indziej” – powiedział De Streel.
Prywatność ma znaczenie
Przykładowo: Parlament i państwa członkowskie UE nadal próbują znaleźć porozumienie w sprawie przepisów dotyczących zwalczania materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci w Internecie (CSAM).
EPP zasygnalizowała, że jest gotowa posunąć się nawet do zaprzestania kompleksowego szyfrowania w CSAM. „Potrzebujemy stałych i wiążących przepisów UE, aby zapobiegać wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i zwalczać je. Chcemy wykorzystać wszystkie niezbędne instrumenty, aby chronić dzieci i jeszcze bardziej wzmocnić działania UE na rzecz praw dzieci” – głosi manifest partii.
Natomiast ECR sprzeciwia się wszelkim „propozycjom deanonimizacji Internetu i wymagania identyfikacji użytkownika” – stwierdza swój własny manifest. Zamiast tego wezwał do „bezpiecznego Internetu opartego na władzy rodziców, a nie kontroli rządu”.
A jeśli chodzi o skrajną prawicę, grupa ID sprzeciwia się wszelkim formom regulacji cyfrowych podejmowanych na szczeblu UE. Jednym z kluczowych zagadnień grupy jest walka z cenzurą w internecie, która twierdzi, że stoi na straży wolności słowa.
Jednak, jak De Streel powiedział TylkoGliwice, skrajna prawica i skrajna prawica również są podzielone w obrębie swoich grup politycznych. „Są podzieleni w wielu kwestiach, w tym technicznych, ale także w innych. Tak naprawdę niewiele ich łączy poza sprzeciwem wobec Europy i sprzeciwem wobec imigrantów” – stwierdził.
Którzy kluczowi posłowie do Parlamentu Europejskiego/sprawozdawcy powracają?
Biorąc pod uwagę przyszłych legislatorów, większość kandydatów wymienionych wcześniej przez TylkoGliwice jako graczy technologicznych powróci do Brukseli, z zastrzeżeniem, że nie wszystkie kraje potwierdziły jeszcze swoje listy.
Należą do nich Kim van Sparrentak (Holandia/Zieloni), Svenja Hahn (Niemcy/Renew), Brando Benifei (Włochy/S&D) i Alex Agius Saliba (Malta/S&D), którzy byli bardzo aktywni podczas negocjacji w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji.
W izbie ponownie swoje głosy zabiorą także Christel Schaldemose (Dania/S&D) – która odegrała ważną rolę w kwestii ustawy o usługach cyfrowych, a także niemieccy Zieloni Alexandra Geese i Sergey Lagodinsky. W ramach trwających negocjacji w sprawie CSAM powrócą także sprawozdawcy Javier Zarzalejos (Hiszpania/PPE) i Birgit Sippel (Niemcy/S&D).
Przed rekordową kadencją w parlamencie czeka Axel Voss (Niemcy/PPE), który wcześniej zajmował się takimi sprawami, jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) i reforma praw autorskich. Voss, poseł do Parlamentu Europejskiego od 2009 r., w kadencji 2019–2024 negocjował ustawę o sztucznej inteligencji i odpowiedzialności za sztuczną inteligencję.
Meta w parlamencie
Wśród nowych pracowników jest dwóch byłych pracowników Meta. Aura Salla (Finlandia/PPE) nie jest obca Brukseli. Wcześniej bezskutecznie startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 i 2019 r. i była doradcą fińskiego komisarza UE Jyrkiego Katainena.
W 2020 r. Salla przeniosła się do amerykańskiej dużej firmy technologicznej Meta, gdzie została dyrektorem ds. polityki publicznej i szefem spraw UE, a na początku 2023 r. została wybrana do fińskiego parlamentu krajowego.
Ze strony Węgier wybrano Dórę Dávid, obecnie zastępcę głównego radcy prawnego w Meta w Londynie. Dávid pracował wcześniej w serwisie eBay w Wielkiej Brytanii. Dołączyła do opozycyjnej partii Cisa Pétera Magyara, która uzyskała 29,7%. Nie wiadomo, czy faktycznie obejmie swoje stanowisko.
Możliwi komisarze
Dwie posłanki do Parlamentu Europejskiego związane z technologią reklamowane na potencjalne stanowiska komisarzy to Eva Maydell (Bułgaria/PPE) i Marcel Kolaja (Czechy/Zieloni-EFA).
Maydell, jedna z najbardziej znanych prawodawców zajmujących się kwestiami technologicznymi, takimi jak ustawa o chipach, sztuczna inteligencja i zasady dotyczące danych, robi furorę, odkąd weszła do parlamentu w 2014 r. Kolaja, była inżynier oprogramowania i działaczka na rzecz praw cyfrowych, znajduje się wśród trzech kandydatów z do głównej roli swoją rodzimą Czechę.
Ci, którzy nie wracają
Sophie in 't Veld, holenderska posłanka do Parlamentu Europejskiego, która w imieniu Volt Belgium starała się o utrzymanie swojego mandatu, nie została wybrana. Ta doświadczona posłanka do Parlamentu Europejskiego, wybrana po raz pierwszy w 2004 r. z ramienia holenderskiej partii D66 (część Renew), zdołała wyrobić sobie markę dzięki bardzo krytycznemu stanowisku wobec Komisji Europejskiej w kwestiach ochrony danych i prywatności.
Nie zobaczymy już także Dragoș Tudorache (Rumunia/Renew): nie było go na liście swojej partii. Oczekiwano, że obejmie stanowisko w Biurze ds. Sztucznej Inteligencji Komisji. Biuro w dalszym ciągu poszukuje starszych doradców.