Zbiegając się z Światowym Tygodniem Uchodźców (17–23 czerwca) i Światowym Dniem Uchodźcy obchodzonym 20 czerwca, Grecja zwraca uwagę na przymusową migrację poprzez tygodniowy festiwal obejmujący pokazy filmów, warsztaty i wystawy.
Niewiele krajów europejskich jest tak dotkniętych kryzysem uchodźczym jak Grecja – pierwszy port, do którego dociera wiele osób chcących dotrzeć do Europy.
Pośród doniesień o złym traktowaniu uchodźców i osób ubiegających się o azyl, Tydzień Uchodźców w Grecji ma na celu nie tylko edukację greckiego społeczeństwa, ale także „celebrację wkładu, kreatywności i autentyczności” osób, które doświadczyły przymusowej migracji.
„Grecja odgrywa kluczową rolę jako brama do Europy dla wielu wysiedleńców, co czyni ją centralnym punktem doświadczenia uchodźców i migrantów” – mówi TylkoGliwice Culture, starsza producentka Tygodnia Uchodźców w Grecji, Dina Ntziora. „Gospodowanie Tygodnia Uchodźców w Grecji jest szczególnie ważne, ponieważ podkreśla wyjątkową rolę narodu w tej ciągłej narracji oraz różnorodną tkankę kulturową, którą tworzy”.
Festiwal odbywający się już po raz trzeci w 2024 r. opiera się na światowym temacie Tygodnia Uchodźców „Nasz dom”, koncentrując się na stworzeniu przyjaznego, bezpiecznego i zrównoważonego miejsca dla wszystkich.
W harmonogramie przewidziano pokazy filmów (obchody rozpoczną się pokazem premierowym uznanego filmu z 2022 r. Pływacy w piątek w Atenach); wystawy fotograficzne, w tym obrazy „Aten oczami Ukrainek” oraz pokaz „Za progiem”, prezentujący zdjęcia uchodźców (dorosłych i dzieci) o tematyce domu; muzyczne święto na Lesbos; warsztaty sportowo-taneczne; oraz wspólne posiłki celebrujące różnorodne tradycje kulinarne wysiedleńców, a także silne wspomnienia, jakie może przywoływać jedzenie.
Według Ntziory jednym z głównych celów festiwalu jest „zapewnienie artystom z różnych środowisk możliwości zaprezentowania swoich talentów i podzielenia się doświadczeniami”, a wszystko to przy zaangażowaniu „otwartej i wspierającej publiczności”.
Ntziora ma nadzieję, że ta publiczność będzie „różnorodna i włączająca”, w tym „miejscowi, uchodźcy, migranci, rodziny, studenci, profesjonaliści i decydenci”.
„Mamy nadzieję, że uczestnicy wyjdą z większym poczuciem empatii i większym zaangażowaniem we wspieranie osób przesiedlonych w swoich społecznościach” – wyjaśnia.
Odpowiednio do tegorocznego tematu podkreśla, że „podkreślając bogactwo naszej zróżnicowanej społeczności”, Tydzień Uchodźców w Grecji ma na celu „kultywowanie bardziej współczującego i sprawiedliwego społeczeństwa, w którym każdy czuje się ceniony i jak w domu”.
Tydzień Uchodźców w Grecji odbywa się w dniach 17–23 czerwca w Atenach i innych lokalizacjach w Grecji.