O nas
Kontakt

Polityka UE. Jeden system odbioru odpadów w Czechach budzi obawy dotyczące konkurencji

Laura Kowalczyk

Glass packaging waste

Dyrektor UE wysłał oficjalne ostrzeżenie do Pragi, wyrażając obawy dotyczące dominującej pozycji czeskiej firmy i jej wpływu na zrównoważony rozwój.

Jedyna firma posiadająca zezwolenie na zbieranie i odzysk odpadów opakowaniowych w Czechach może znajdować się w konflikcie interesów ze względu na swoją podwójną rolę podmiotu zbierającego odpady, posiadającego uprawnienia wobec konkurentów, naruszającego unijne reguły konkurencji, Komisja Europejska ostrzegła Pragę, zgodnie z oświadczeniem opublikowany dzisiaj (11 czerwca).

EKO-KOM jest jedyną firmą działającą w kraju, która od ponad dwóch dekad oferuje usługi zbiórki i odzysku odpadów opakowaniowych dla ponad 20 000 przedsiębiorców.

Organ wykonawczy UE uważa, że ​​ustawodawstwo krajowe obowiązujące od 2002 r., czeska ustawa o opakowaniach, prawdopodobnie stworzyło „znaczące bariery wejścia” dla konkurentów chcących uzyskać dostęp do rynku, zaznaczając, że „żadnej innej firmie nie udało się uzyskać zezwolenia” na świadczenie podobnych usług .

Do takich barier zaliczają się bardzo trudne do spełnienia wymogi dotyczące zezwoleń, takie jak rygorystyczne warunki umowne i finansowe, stwierdziła Komisja, w tym możliwość wpływania przez EKO-KOM na postępowania zezwoleń innych wnioskodawców.

Dyrektor UE wspomniał o „nierównych szansach” dla rywali EKO-KOM i skrytykował czeską spółkę za jej „podwójną rolę” zarówno jako uczestnika rynku konkurującego z każdym nowym uczestnikiem, jak i strony trzeciej korzystającej z pewnych praw proceduralnych w procesie autoryzacji nowi kandydaci.

„Obawiamy się, że czeskie środki uniemożliwiły wejście na rynek konkurencyjnym firmom, co w konsekwencji miało negatywny wpływ na ceny, jakość, innowacyjność i wybór” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Vestager poinformowała, że ​​do Czech wysłano wezwanie do usunięcia uchybienia, dając rządowi dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń Komisji.

Dochodzenie Komisji było następstwem skargi złożonej przez czeską firmę REMA, która bezskutecznie próbowała wejść na rynek zbiórki i odzysku odpadów opakowaniowych w Czechach. Według dyrektora UE pięć innych firm nie udało się wejść na rynek z takim samym sukcesem.

Zwrócono się do EKO-KOM o komentarz.