O nas
Kontakt

Cotygodniowe podsumowanie rynku: Europejskie giełdy spadają w wyniku wahań politycznych

Laura Kowalczyk

Clouds cover the sky over the banking district with the European Central Bank, in Frankfurt, Germany,

W tym tygodniu na światowych rynkach panowała mieszana atmosfera, gdyż europejskie akcje spadły z powodu niepokojów politycznych, a Wall Street osiągnęła nowy szczyt napędzany rajdem technologicznym.

Europejskie giełdy zakończą tydzień na minusie ze względu na niepewność polityczną, pomimo krótkotrwałego odbicia wywołanego przez Rezerwę Federalną (Fed). Z drugiej strony, Wall Street utrzymała dynamikę wzrostów, napędzaną rajdem technologicznym. Jednocześnie na azjatyckie giełdy wpływały spadające ceny metali oraz słabe dane gospodarcze z Chin.

Europa

Główne europejskie wskaźniki referencyjne spadły w ciągu tygodnia po zaskakującym wzroście władzy skrajnie prawicowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Spadek był szczególnie wyraźny na rynkach francuskich, gdzie CAC 40 spadł o 3,67% w porównaniu z poprzednim tygodniem po zarządzeniu przez prezydenta Emmanuela Macrona przedterminowych wyborów. W ciągu pięciodniowego okresu handlowego Euro Stoxx 600 stracił 1,77%, DAX 1,58%, a FTSE 100 0,99%.

Na poziomie sektora akcje francuskich banków poniosły znaczne straty w związku z obawami inwestorów dotyczącymi możliwych zakłóceń stabilności finansów publicznych w następstwie dominacji skrajnej prawicy w wyborach europejskich. Akcje BNP Paribas SA spadły o prawie 10%, natomiast akcje Crédit Agricole spadły o 7,8% w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Akcje spółek z branży energii odnawialnej i obronności również osiągnęły gorsze wyniki ze względu na niepewność: TotalEnergys spadł o 4%, Airbus SE o 5,2%, a Safran o 5,4%.

Dodatkowo na akcje niemieckich producentów samochodów spadły obawy o możliwy odwet ze strony Chin w związku z cłami. W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych spółka Porsche AG odnotowała spadek o 7,9%, a spółka Volkswagen AG o 7,3%. Na wartości konsumentów dóbr luksusowych negatywnie wpłynęły także rosnące napięcia handlowe, przy czym LVMH spadł o 3,5%, a Hermes o 2,6%.

Akcje spółek technologicznych okazały się najbardziej odpornym sektorem, co odzwierciedla wyniki Wall Street. Jednak akcje spółek z największych spółek technologicznych odnotowały jedynie płaskie tygodniowe wyniki, przy wzroście ASML o 0,15% i SAP o 1% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Euro osłabiło się w stosunku do pozostałych krajów z grupy G-10 z powodu niepokojów politycznych. Od 02:00 CEST w piątek euro spadło o 0,56% w stosunku do dolara amerykańskiego do 1,0741 w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Osłabił się także w stosunku do funta brytyjskiego o 0,5% do 0,8419 w porównaniu z zeszłym tygodniem, osiągając najniższy poziom od sierpnia 2022 roku.

Wall Street

Amerykańskie giełdy osiągnęły nowe maksima po decyzji Fed w sprawie stóp procentowych, a wzrost technologiczny pod przewodnictwem Apple przyczynił się do wzrostu dynamiki. Indeks S&P 500 zyskał 1,62% w ciągu pięciodniowego okresu handlowego, ustanawiając w czwartek swój 29. rekordowy poziom w roku i po raz pierwszy w historii przekraczając poziom 5400. Szczególnie dobrze radził sobie Nasdaq, w którym dominują akcje spółek technologicznych, który wzrósł o 3,11% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Z drugiej strony, Dow Jones Industrial Average pozostaje w tyle i spadł o 0,39% w porównaniu z tygodniem temu, co jest spowodowane stratami na akcjach spółek przemysłowych i bankowych.

Na poziomie sektora trzy z jedenastu sektorów odnotowały wzrosty w porównaniu z zeszłym tygodniem, przy czym prym wiodą technologie, które wzrosły o 5,6%. Jednak sektory telekomunikacji, energetyki, usług finansowych i podstawowych towarów konsumpcyjnych osiągnęły gorsze wyniki, każdy z nich spadł o ponad 1%.

Akcje Apple wzrosły o 10% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych, odzyskując pozycję najcenniejszej spółki na świecie, napędzaną poniedziałkową wiadomością o przyjęciu sztucznej inteligencji. Akcje Nvidii wzrosły o 7% na początku notowań po podziale akcji 10 do 1 w tym tygodniu. Akcje Broadcom wzrosły o prawie 20%, do czego przyczyniły się dobre wyniki kwartalne i ogłoszenie podziału akcji w stosunku 10 do 1.

Stany Zjednoczone opublikowały nieco niższe od oczekiwań dane o inflacji za maj. Ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3,3%, czyli nieco poniżej oczekiwanych 3,4%. Choć dane pozostały powyżej celu Fed na poziomie 2%, oznacza to, że inflacja znajduje się na ścieżce spadkowej.

Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie pomiędzy 5,25% a 5,5%, zgodnie z oczekiwaniami. Wykres punktowy wskazywał jednak prognozę tylko jednej obniżki stóp na ten rok i czterech obniżek do 2025 r. Projekcja ta oznacza znaczny spadek w porównaniu z trzema obniżkami przewidywanymi na 2024 r. w marcu. Mimo to rynki obligacji zareagowały gołębio na posiedzenie Fed, a rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły w tym tygodniu o 20 punktów bazowych do 4,24%.

Rynki azjatyckie

Główne azjatyckie indeksy giełdowe zachowywały się w tym tygodniu mieszanie: australijski ASX 200 spadł o 1,71%, japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,48%, a chiński Hang Seng Index spadł o 2,19%.

Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie i zasygnalizował potencjalną redukcję zakupów obligacji na następnym posiedzeniu. To gołębie stanowisko doprowadziło do spadku japońskiego jena i wzmocniło japońskie giełdy, które w piątek zwyżkowały.

Chińskie giełdy odnotowały spadki w związku z rozczarowującymi danymi gospodarczymi i eskalacją napięć handlowych z UE i Stanami Zjednoczonymi. Chiny opublikowały słabsze od oczekiwań dane o CPI za maj, wskazujące na słaby krajowy popyt konsumpcyjny. Liczby te mogą jednak skłonić chiński rząd do wdrożenia dodatkowych środków stymulacyjnych.